GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-04-2021 14:22   Güncelleme : 03-04-2021 17:13

Belediye Meclisi Nisan Ayı Toplantısında İlginç Diyalog

Mithat Ünal-Anamur Belediye Meclisi’inde 2019 yılı ile 2021 yılı bütçe karşılaştırılması yapıldı. Mecliste karşılaştırma kadar Şinasi Aslan’ın Saçım Uzun Aklım Kısa diyerek söze başlaması mecliste gündem maddelerinden fazla dikkat çekti. Başkan Kılınç, bu ifadenin mecliste kabul edilemeyeceğini, ifade etti. Aslan, sözünde kadınları değil, saçının uzun olmasından dolayı şahsını kast ettiğini söyledi.

Belediye Meclisi Nisan Ayı Toplantısında İlginç Diyalog

Mithat Ünal-Anamur Belediye Meclisi’inde 2019 yılı ile 2021 yılı bütçe karşılaştırılması yapıldı. Mecliste karşılaştırma kadar Şinasi Aslan’ın Saçım Uzun Aklım Kısa diyerek söze başlaması mecliste gündem maddelerinden fazla dikkat çekti. Başkan Kılınç, bu ifadenin mecliste kabul edilemeyeceğini, ifade etti. Aslan, sözünde kadınları değil, saçının uzun olmasından dolayı şahsını kast ettiğini söyledi.  Önceki Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin son dönemi ile Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın ilk birinci yılını kapsayan karşılaştırmada, aradaki bütçe farkına dikkat çekildi. Raporu Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Özdemir  Okudu.
Denetim Komisyonu Başkanı Hatice Bozkurt Kutlutürk, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın döneminde Anamur Belediyesine 13 milyon lira bir bütçe fazlası oluşturduğunu bunun da Kılınç’ın kişisel başarısı olduğunu söyledi.  Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü Ali Kubilay Erdal,  Başkan Kılınç’ın Özel Kalem Müdürlüğünde günlük 10 bin lira harcama yaptığını ve bunun 12 müdürlük bütçesinden daha dazla olmasını cevaplamasını istedi.  Erdal, ayrıca raporda önceki yılın denetim raporu ile bu yılın denetim raporlarının maddelerinin aynı olmasına dikkat çekti. Bunun üzerine Belediye Başkanı Kılınç, Erdal’dan genel ifadelerle değil, ayrıntılarla konuşması gerektiğini, genel ifadelerin bir çok birimi töhmet altında bıraktığını söyledi. CHP Grup Sözcüsü Ali Kubilay Erdal’ın çalışanların ücretlerinin yüksek olduğunu söylemesi üzerine Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, çalışanların ücretlerini kendisinin belirlemediğini yasalar nezdinde tespit edildiğine dikkat çekti. CHP İlçe Başkanı Surmuş Deniz ve CHP'lilerinde takip ettiği mecliste Başkan Kılınç, Erdal’ın sorusu üzerine, araç takip sistemini  ve güneş enerjisi sistemini  2 ay içerisinde hayata geçirerek kendi enerjilerini kendilerinin üreteceğini söyledi. Başkan Kılınç, Erdal’ın ihalelerin şeffaf olmadığını iddia etmesi üzerine her ihaleye bütün partilerin birer temsilci göndermesini teklif ederek “Bu kadar şeffafız.” Dedi.  İYİ Parti Meclis Üyesi Ahmet Türkay ise eleştiri okunu CHP’li Kubilay’a yöneltti. Türkay,  Kubilay’a dönerek “denetim komisyonunun altında imzanız var.” uyarısında bulundu.  Meclis gizli oylama yolu ile bazı komisyon başkan ve üyelerinin seçilmesi ile sona erdi.  Mecliste , saçının uzunluğundan yola çıkarak komisyon üyelerinin kendisine yardımcı olmasına teşekkür etmek isteyen Ak Partili Meclis Üyesi Şinasi Aslan’ın güncelliğini kaybeden  ‘Saçım Uzun Aklım Kısa.’ İfadesi Başkan Hidayet Kılınç’ın ‘Bu yanlış oldu . Bu sözünüzü kabul etmiyorum.” Şeklindeki uyarısı  dikkat çekti. İYİ Partili Ahmet Türkay’ın “Bu Şinasi Bey’in bir dil sürçmesi oldu.” şeklindeki uyarısı üzerine Aslan, cümleyi hiç kimseyi kastetmediğini ve tamamen kendi şahsına  söylediğini ifade ederek özür dilemesi ile son buldu.  Faaliyet  raporu ise, Meclisin en yaşlı üyesi  Ak Parti Meclis Üyesi Şinasi Aslan Başkanlığında mecliste oylandı ve oy birliği ile kabul edildi.