GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-07-2021 23:47   Güncelleme : 12-07-2021 23:47

Bayram tatili kaç gün olacak, ne zaman başlıyor? 

Kurban Bayramı için heyecan dorukta. Bayramın bu yıl hafta içi günlerine denk gelmesi ise vatandaşları ekstra meraklandırdı. Bayram tatili kaç gün aramasında bulunanlar, 11 gün tatil olmasını beklerken Cumhurbaşkanı Erdoğan süreyi duyurdu. Peki resmi açıklama geldi mi? Bayram tatili ne zaman başlıyor, bayram tatili ne zaman bitiyor?

Bayram tatili kaç gün olacak, ne zaman başlıyor? 

Kurban Bayramı için heyecan dorukta. Bayramın bu yıl hafta içi günlerine denk gelmesi ise vatandaşları ekstra meraklandırdı. Bayram tatili kaç gün aramasında bulunanlar, 11 gün tatil olmasını beklerken Cumhurbaşkanı Erdoğan süreyi duyurdu. Peki resmi açıklama geldi mi? Bayram tatili ne zaman başlıyor, bayram tatili ne zaman bitiyor? Kurban Bayramı tatili ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamada bulundu. Buna göre, 2021 Kurban Bayramı 16 Temmuz Cuma akşam - 26 Temmuz Pazartesi sabaha kadar tatil olacak. Pazartesi günü yarım gün olacak.

15 TEMMUZ, BAYRAM TATİLİYLE BİRLEŞTİ Mİ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü bu yıl Perşembe gününe denk geliyor. 16 Temmuz Cuma günü akşam başlayacak tatil, 26 Temmuz Pazartesi sabah son bulacak. 15 Temmuz'un da resmi tatil olması nedeniyle, bayram tatili de birleşmiş oldu.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

19 Temmuz 2021 Pazartesi AREFE

20 Temmuz 2021 Salı 1. GÜN

21 Temmuz 2021 Çarşamba 2. GÜN

22 Temmuz 2021 Perşembe 3. GÜN

23 Temmuz 2021 Cuma 4. GÜN

4Kurban ibadetinin mahiyeti ve hükmü nedir

Kurban ibadetinin mahiyeti ve hükmü nedir?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Kaynak:MİLLİYET