KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-10-2022 21:04

Başkent Kültür Yolu Festivali’nde Hisseli Harikalar Kumpanyası’yla geçmişe yolculuk

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali dün (2 Ekim 2022, Pazar) akşam Türkiye’nin en çok bilinen, izlenen ve sevilen müzikallerinden biri olan Hisseli Harikalar Kumpanyası’nı ağırladı.

Başkent Kültür Yolu Festivali’nde Hisseli Harikalar Kumpanyası’yla geçmişe yolculuk

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali dün (2 Ekim 2022, Pazar) akşam Türkiye’nin en çok bilinen, izlenen ve sevilen müzikallerinden biri olan Hisseli Harikalar Kumpanyası’nı ağırladı. Festival kapsamında Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde izleyicileri ile buluşan Hisseli Harikalar Kumpanyası, izleyenleri 1980’lere götürdü. 

 

Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından sahnelenen Hisseli Harikalar Kumpanyası’nda Anadolu’da turne yapan bir çadır tiyatrosunun assolisti başka bir gazinoya transfer olunca kumpanyanın yeni assolist arayışına girmesi ve bir köy ağasının yeni assoliste âşık olmasıyla gelişen olaylar konu ediliyor.

 

Türk tiyatrosunun büyük ustası Haldun Dormen’in yazdığı, Hababam Sınıfı filmi müziğiyle gönlümüze taht kuran, ünlü besteci Melih Kibar’ın bestelediği ve Çiğdem Talu’nun şarkı sözlerini yazdığı bu ünlü müzikal; ilk defa 1980 yılı mart ayında Egemen Bostancı yapımcılığı ve Haldun Dormen’in rejisiyle seyirci karşısına çıkmış, yalnızca o yıllarda 600’den fazla temsil yaparak tüm Türkiye’yi gezmiş ve Türk halkının büyük beğenisini kazanmıştı. Müzikal, yıllar içerisinde milyonlarca izleyici tarafından tanınan, bilinen ve sevilen bir efsaneye dönüşmüştü. 

 

Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında dün akşam Küçük Tiyatro ise Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye koyulan Albert Einstein’ın hayat hikayesinin anlatıldığı ‘İzafiyet” oyununu ağırladı. 

 

Başkent Kültür Yolu Festivali 3 Ekim 2022, Pazartesi Programı

 

Konser:

  • Mariza / CSO Ada Ankara Ana Salon – 20.00
  • Yamatolia, Türkiye-Japonya Müzikal Kültür Köprüsü / CSO Ada Ankara Mavi Salon – 20.30

Opera – bale – dans:

  • Tosca / Büyük Tiyatro – 20.00
Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi