GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-11-2022 12:51

Başkan Yılmaz: “Hedef kapsayıcı ve dirençli şehirler”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İzmir’de 7-8 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi’nin (ARLEM) 13. Genel Kurulu'na katıldı.

Başkan Yılmaz: “Hedef kapsayıcı ve dirençli şehirler”

Akdeniz'in kuzeyi ile güneyindeki yerel yönetimlerin iş birliğini teşvik etmek amacıyla kurulan ARLEM’de; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Akdeniz Kentler Ağı (MedCities) Genel Sekreteri Joseph Canals Molina, Akdeniz için Birlik (UfM) Genel Sekreter Yardımcısı  Abdelkader El Khissassi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve ARLEM çatısı altındaki Akdeniz Kentler Ağı (MedCities) Yönetim Kurulu Üyesi Tunç Soyer ve Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis söz aldı.

43 ülkeden 80 üye ve 2 gözlemcinin katıldığı ARLEM'de Akdeniz ortağı tarafından, Türkiye'yi temsilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Selçuk, Melikgazi, Mersin, Sarıçam, belediyeleri katıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kuruldaki konuşmasında, şehirlerin sosyal içermeyi kapsayan, kalıcı ve uyarlanabilir olması gerektiğini, kapsayıcı ve dirençli şehirlerin ancak bu şekilde ortaya çıkacağını söyledi.

“Kalkınma hedeflerini yakından takip etmelidir”

Şehirlerin yaşanabilecek her türlü krize karşı hızla uyum sağlamaya teşvik edilmesi gerektiğini belirten Başkan Yılmaz, “Aynı zamanda Akdeniz'deki şehirler, bu sorunlarla mücadele etmek için uluslararası gündemi ve Birleşmiş Milletlerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini yakından takip etmesi gereliyor. Kapsayıcı ve dirençli şehirlerin inşası ve bu hedefi tüm Akdeniz'de yaygınlaştırmak için iş birliği ve dayanışma içerisinde hareket etmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kentsel dayanıklılık süreci”

Başkan Yılmaz, kapsayıcı bir şehrin insanlara odaklanması gerektiğine dikkati çekerek, “Korunmasız durumlardaki insanların tehlikelerden en çok etkilenenler arasında olduğunu kabul ederek; eşitliği ve insan haklarının yerine getirilmesini teşvik ederek aktif olarak sosyal içermeye çalışıyor. Kentsel Dayanıklılık Süreci ise; entegre, etkilerini çabuk yansıtan ve dönüştürücü olmalı.” diye konuştu.

“Yenilikçi çözümler peşinde koşmak gerekli”

Dönüştürücü bir şehrin aynı zamanda yaratıcılığa da teşvik etmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, “Şehirler sosyal içermeyi kapsayan, kalıcı ve uyarlanabilir olmalı. Kapsayıcı ve dirençli şehirler, ancak bu unsurlar gerçekleşirlerse ortaya çıkacak. Göstermiş olduğunuz dayanışma ve işbirliği ruhu için teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi