SİYASET
Giriş Tarihi : 06-10-2020 15:20

Başkan Tozoğlu: “Medikal Firmalarının Alacakları Derhal Ödenmeli”

Haber Merkezi- İYİ Parti Konya İl Başkanı Gökhan Tozoğlu, medikal firmalara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Medikal firmalarının alacakları derhal ödenmeli ve alacaklarından feragat etmeleri istenmemelidir” dedi.  Türkiye’de faaliyet gösteren ve sağlık kuruluşlarının tedarik işlerini karşılayan medikal firmaların hak ediş bedellerini alamamaları gündeme geldi. Konuyla ilgili birçok firma şikayet eder durumda.

Başkan Tozoğlu: “Medikal Firmalarının Alacakları Derhal Ödenmeli”

Haber Merkezi- İYİ Parti Konya İl Başkanı Gökhan Tozoğlu, medikal firmalara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Medikal firmalarının alacakları derhal ödenmeli ve alacaklarından feragat etmeleri istenmemelidir” dedi.  Türkiye’de faaliyet gösteren ve sağlık kuruluşlarının tedarik işlerini karşılayan medikal firmaların hak ediş bedellerini alamamaları gündeme geldi. Konuyla ilgili birçok firma şikayet eder durumda. İYİ Parti Konya İl Başkanı Gökhan Tozoğlu da yaptığı yazılı açıklamayla konuya dair bilgi verdi. Tozoğlu açıklamasında, firmaların yetkili olduğunu iddia eden kişiler tarafından aranarak, hak ediş bedellerinin bir kısmından vazgeçilmesinin istendiğini, aksi takdirde firmaların ödeme alamayacağı konusunda tehdit edildiğini dile getirdi.
“7-8 Ay Süren Gecikme 15 Aya Çıktı”
Medikal firmaların hak ettiği ödemeleri alması gerektiğini açıklayan Başkan Tozoğlu, “Şehrimizde ve ülkemizde faaliyet gösteren medikal firmaları herkesçe malum olduğu üzere kamu sağlık kuruluşları ile ihale ile iş yapan, tedarik sağlayan ve nihayetinde bir yandan kamunun işini kolaylaştıran diğer yandan da vatandaşın sağlık ürünlerine kısa zamanda ve sorunsuz ulaşmasını sağlayan bir sektörün temsilcileridir. Özellikle pandemi sürecinin başlamasından sonra medikal firmalarının hak edişlerinin devlet tarafından geciktirilmesi normal şartlar altında 7-8 ay olan sürenin bu dönemde 15 aya kadar çıkmış olması bir sorun olarak sektörün karşısında durmaktadır” dedi.
“Hak Edilmiş Alacaktan Feragat Edilmesi Bekleniyor”
Firmaların haklarından feragat edilmesi için zorlandığını dile getiren Tozoğlu, “Hal böyleyken son günlerde Sağlık Bakanlığı adına aradığını söyleyen kişiler tarafından telefon ile aranan medikal firması yetkililerinden hak edilmiş alacaklarının bir kısmından feragat etmeleri halinde ödeme yapılacağı aksi halde ödeme yapılmayacağı belirtilerek hukuki olmayan ve devlet ciddiyeti ile bağdaşmayan bir yaklaşım sergilenmektedir. Devletimizi idare edenlerin basiretli davranması ve yaşanan bu sorunu medikal firmalarının lehine olacak şekilde çözmesi temel beklentidir. Öyle ki bu sektör ülke genelinde doğrudan ve dolaylı olarak yüzbinlerce insanımızı ilgilendiren bir sektördür. Bu sektörde yaşanacak sorunlar aynı zamanda hastanelerimizi ve sağlık malzemesi bekleyen vatandaşlarımızı da mağdur etmektedir” ifadelerini kullandı.
“Tüm Yetkilileri Sorumluluk Almaya Çağırıyoruz”
Yetkilileri göreve çağıran Tozoğlu, “Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri bu meselede sorumluluk almaya çağırıyor firma temsilcilerinin sorunlarının bir an evvel giderilmesi sürecinin takipçisi olduğumuzu özellikle belirtiyoruz” şeklinde konuştu.