GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-11-2022 10:26

Başkan Soyer: “O metro Buca’ya gelecek demiştik”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca Metrosu’nun inşaat alanına giderek ilk kazığın çakıldığını ve inşaatın başladığını duyurdu.

Başkan Soyer: “O metro Buca’ya gelecek demiştik”

Başkan Soyer, Buca Metro’sunun maliyetinin 1 milyar Euronun üzerinde olduğunu belirterek,  “13 buçuk kilometre ve 11 istasyonu olan bir metro çalışması başlıyor. Ekonomik krizin derinleştiği bir ortamda 490 milyon Euro’luk konsorsiyum oluşturarak bir sendikasyon kredisiyle başladığımız bir yatırım. Yüzde 3 faizle, 12 yıl vadeli, 4 yıl ödemesiz ve 8 yıl geri ödemeli bir finansman modeli yarattık.” dedi.

Metronun tamamı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla yapıldığının altını çizen Başkan Soyer, “Tamamı İzmir Büyükşehir Belediyesi finansmanıyla geri ödenecek. Dolayısıyla belki de tarihin en verimli yatırımlarından birini yapıyoruz. Çünkü 4 yıl ödemesiz süre, inşaat süresine denk geliyor. İnşaat tamamlandığında, metro açıldığında geri ödeme başlayacak. Dolayısıyla hiç kimsenin cebinden para çıkmadan işletme kendi kendini finanse ederek yola devam edecek.” İfadeleri kullandı.

“4 yıl sürecek bir çalışmanın ilk günü”

Başkan Soyer, çok heyecanlı olduklarını vurgulayarak, “Her biri 36 metre uzunluğunda 340 kolon teker teker yerine monte edilecek. Bugün 36 metrelik kolonu monte etmeye başlıyoruz. Arkadaşlarımızın patentini aldıkları bir uygulamayla çok hızlı bir biçimde 36 metrelik kolonların hazırlanması mümkün hale geliyor. Buradan da hızlı bir biçimde yerine taşınarak montajı başlatılıyor. Muhtemelen mart ayı başında tünel açma makinesini ilk istasyondan indireceğiz. Üç tünel açma makinesi çalışmaya başlayacak.” diye konuştu.

4 yıl sürecek büyük bir çalışmanın ilk gününde olduklarının altını çizen Başkan Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“14 Şubat’ta temel atmıştık. Üzerinden 8 ay geçti. Maalesef bir takım hukuki pürüzler çıkmıştı karşımıza. Çok şükür hukuk sistemiz tarafları dinledi. Kaldığımız yerden devam ediyoruz. Türkiye’nin belki de içinden geçtiği en zor koşullarda İzmir tarihinin en büyük yatırımını başlatmanın gururu ve heyecanı içindeyiz. En başından ‘O metro Buca’ya gelecek’ demiştik.” 

“İzmir’in geleceğinde önemli izler bırakacak”

Başkan Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin büyük bir raylı sistem atağı içinde olduğuna değinerek, “Çiğli Tramvayı’nın bu ay içinde deneme seferini başlatacağız. O da dev bir yatırım. 2023 yılı içinde, muhtemelen Mart-Nisan gibi Narlıdere Metrosu’nun deneme seferlerini başlatacağız. Üç ay sonra burada tünel açma makinesini yer altına indiriyor olacağız. Kısacası hepsi birbiriyle paralel yürümeye devam edecek. İzmir’in geleceğinde önemli izler bırakacak dev yatırımlar bunlar.” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi