SİYASET
Giriş Tarihi : 16-01-2021 12:59   Güncelleme : 16-01-2021 14:33

Başkan Seçer; ‘Hizmet Adına Bu Yasalar Değişmeli’

Haber Merkezi-Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu yasalarla eleman çalıştırmanın çok zor olduğunu söyledi ve değişmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başkan Seçer; ‘Hizmet Adına Bu Yasalar Değişmeli’

Haber Merkezi-Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu yasalarla eleman çalıştırmanın çok zor olduğunu söyledi ve değişmesi gerektiğinin altını çizdi. Bir meclis üyesinin işçilerin görev değişiklikleri ile ilgili açıklamaları üzerine görüşlerini dile getiren Başkan Seçer;  “Bizim en yoğun çalışan dairemiz Çevre Koruma. Çok sayıda bir mesleği ya da bize faydalı olduğu bir mesleği ya da becerisi olmadığı halde 1000’den fazla eleman bu belediyeye alınmış. Şimdi pandemi süreci, odalar küçücük, iş yapan gereğinden fazla bir mevcut varsa iş yapamaz hale geliyor. İş yapmayan da onu engelliyor. Onun için dedik ki biz Çevre Koruma’ya bir rotasyon yapalım. İnsanlar çıksınlar çevre temizliğinde bize yardımcı olsunlar. Ama süpürge tutmak, temizlik yapmak onların onurunu incitiyorsa binlerce insan ekmek için bu kapıda, belediyenin kapısında. Ekmeğine, çoluğuna çocuğuna rızık götürmek için akşama kadar o kapıda kadınlar süpürge sallıyor bu memlekette. Ama bunu konu ediyorlarsa hukuken istifa ederler, ayrılırlar. Ben bir şey diyemem. Ama Anamur’da, Tarsus’ta belediyenin sınırları içerisinde olan her metrekarede kanun böyle diyor. Memurlarda aynısını yapamıyoruz. Bence bu yasaların değişmesi lazım. Anamur'a memuru tayin ediyorsun, Anamur’da memurun yok, aile bütünlüğü diyor, geri geliyor. Bakın bir odada 10 tane memur oturuyor. 2’sinin işi var, 8’ine iş veremiyorsun. Çünkü iş yok. Ne vereceğim? Git Anamur’a, Anamur’u ihya et. Git Gülnar’a, git Mut’a, bir mahkeme kararı geri dönüyor. Bu anlayışla bu memleket bir yere gelmez, çok açık söylüyorum. Bu yasalarda değişiklikler yapılması lazım. Bu memleketin her kuruşu değerliyse, her kuruşunu benim takip etmem lazım”diye konuştu.
Göreve geldikten sonra işe alınan personelle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, “Gereksiz onlarca, yüzlerce istihdam ediyorsunuz dediğiniz noktada ‘hop’ dedim. Buyurun aldığımız elemanların mesleğini, şu anda ne yaptığını birer birer gösteririz. Biz geldik, memleket temizlik yüzü gördü. Biz geldik, ağaçlar gün yüzü gördü, peyzaj bakımı gördü. Çevre Koruma aktif çalışmaya başladı. İlk yılımızla geçen yılın sinekle mücadelesinde vatandaşların şikayetine bakın. Biz TEKSİN diye bir yapı kurduk. Bu çok önemli. Bize binlerce çağrı geliyor. Biz oradan Mersin’i yönetiyoruz. Nerede, ne zafiyet var? Nerede, ne talep var? Hangi daire işini iyi yapıyor? Hangi daire işini iyi yapmıyor? TEKSİN’den öğreniyoruz. TEKSİN kim biliyor musunuz? Bu memlekette yaşayan 2 milyon vatandaş. Herkes arayabilir. Herkes şikayetini oraya söyleyebilir” dedi.

 

 


“Ben çalışanımın kabiliyetine, maharetine bakarım”
Başkan Seçer, ayrımcılık yaptığına ilişkin iddialar üzerine de, “Dediniz ki bana suç işliyorsunuz. Çok üzüldüm. Aslında siz o kelimeyle suç işliyorsunuz. Siz ayrımcılık yapıyorsunuz. Benim böyle bir fikrim yok. Bu rotasyona tabi tutulanların farklı bir nedenden dolayı mı o görevlendirme alanına gönderildiğini düşünüyorsunuz? Ben çalışanımın kabiliyetine, maharetine bakarım. Adam inşaat mühendisi olarak alınmış, bir habbe bana faydası yok, bir anahtar tutmamış. Makine mühendisi olarak, makine teknikeri olarak kalmış. Bir proje çizmemiş. Yazık değil mi? En az vatandaşın cebinden çıkan bir çalışanım için, bir asgari ücretli için sosyal hakları,SGK’sı, aldığı maaş 6-7 bin lira. Yazık günah değil mi? Bu para benim değil. Yani siz o zihniyetle yaptığımı düşünüyorsanız, peki şu anda en kritik görevlerde çalışan o bahsettiğiniz nedenden dolayı aslında bir yerlere gönderilmesi gereken memurlar niye hala aynı görevde? Şube Müdürü, Daire Başkanı, MESKİ’de, Büyükşehir’de ya da mühendis ya da en değer verdiğimiz teknik eleman en önemli projelerde çalıştırdığımız insanlar, onların hepsi bana mı oy veriyor? Benim siyasi görüşümün mensubu mu? Değil” dedi.

 “Belediyeme katkı sunan herkes benim kardeşim, başımın tacı”
Meclis üyelerini daha adaletli olmaya davet eden Başkan Seçer, “Geçen gün bir milletvekili televizyonda ahlak dersi veriyor. İbret, ibret. Soralım bakalım bir milletvekilinin kardeşi hangi belediyede ne kadar maaşa çalışıyormuş? Ben yönetime geldiğimde hangi birimde kaç para maaşa çalışıyormuş? Şu anda bizden kaç para tazminat almış? Bir soralım. Bana ahlak dersi veriyor. Herkes aynaya baksın. Tabanını da yanıltmasın. O tabanında binlerce insan aç geziyor. Ama o milletvekilinin kardeşi, rakam vermeyeceğim, hiçbir şey de yapmadan binlerce lira maaş alacak. Sonra çıkıp bana ahlak dersi verecek. Halkı kandıracak. O devirler bitti artık. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Bakın tüm samimiyetimle söylüyorum. Belediyeme katkı sunan herkes benim kardeşim, benim başımın tacı. Ama biz sanki bir kıyım yapıyoruz, bir kıyam yapıyoruz insanların ideolojisinden, dünya görüşünden dolayı onlara kötülük yapıyoruz. Bu bizi de üzüyor. 10 bin çalışanlı bir belediye. Bu belediyede çalışanlar benim döneminde işe girmedi, gözünüzü seveyim. Binlerce insan sizin döneminizde işe girdi. Binlercesi de çalışıyor” diye konuştu.
“Herkes işine bakarsa bu memlekette, belediyede iş barışı olur”
Seçer, bir meclis üyesinin belediye çalışanlarının kış ortasında işten çıkarıldığı iddiasına da yanıt vererek, şunları söyledi:  “Kararname gereği 10 aydır bu ülkede bir kurum eleman çıkartamaz. İnsanların gözünün içine bakarak yalan söylemeyin. İnsanları bize düşman etmeyin. Toplumu karıştırmayın. Topluma nifak sokmayın. Ben kimi çıkartmışım? Nasıl çıkartabilirim? Yönetime geldik söyledik, son 6 ay girenler ahlaki değildir. Seçime giderken bir belediye başkanı eleman alamaz dedik, çıkardık. Adam çalışmıyor, bankamatikçi. Her iktidarda olur. Bizim devri iktidarımızda da olmuştur. Ama benim anlayışıma ters. Bunlara dedik, ‘kardeşim biz yollarımızı ayırmak istiyoruz, gelin lütfen ayrılın, tazminat verelim.’ ‘Hayır efendim, biz nasıl olsa alışmışız yıllardır maaş almaya’. Bu kamburu ne yapacağım ben? Dedik ki yollarımızı ayırıyoruz, mahkeme yolu açık. Tazminat çıkacaksa ben ödeyeceğim. Böyle daha karlıyım. Yani halk daha karlı. Herkes işine bakarsa bu memlekette, belediyede iş barışı olur. Herkes huzur içinde yaşar. Lütfen topluma da nifak sokmayın 3 tane oy için. Kendi tabanınızı konsolide etmek için insanları insanlara düşman etmeyin. Bu ahlaken de yanlıştır, dinen de, hukuken de,imanen de yanlıştır. Kimse de bana ahlak dersi vermesin.”
“Bizim aldığımız tüm elemanlar ihtiyaçtandır, daha fazla hizmet götürmek içindir”
Seçer, binlerce personelin işten çıkarıldığı iddialarının doğru olmadığını belirterek, “Şunu çok net söyleyeyim ‘binlerce adam çıkartıldı’ bunlar palavra, bunlar yalan dolan. Çamur atmaktan başka bir şey değil.Bizim toplamda emekli edilen, istifa, askerlik, ölüm… Yani yılbaşı raporları 1000 civarında bir çıkış var. Bunun performansla dediğim rakamı 1050 kişi civarında. Tahminen 650 kişisi az önce bahsettiğim belediyemizin kurallarına, kaidelerine, çalışma anlayışına uygun olmayıp işten performans, disiplin gerekçesiyle iş akdi sonlandırılan, yollarımızı ayırdığımız” dedi. Otobüs şoförlerinde büyük sıkıntı yaşadıklarını aktaran Seçer, şunları söyledi: “Otobüste kötü muamele gören vatandaşları, yolcu indiği sırada arabayı hareket ettirip düşüren şoförleri, araba kullanırken bir elinde sigara bir elinde çay bardağı olan şoförleri hatırlayın. ‘Git derdini Vahap’a anlat’ diyen şoförleri hep biliyoruz.Biz sınavla, bunların da 30’a yakını kadındır, yeni belediye otobüs şoförü aldık100’den fazla.Kamyon kiralanmış kamyon kullanacak şoför yok, greyder var greyder kullanacak operatör yok.Şimdi biz çok yeni sadece Yol Asfalt’a 139 yeni araç aldık.Bunun içinde kamyon da var, greyder de var, kepçe de var, her şey var.MESKİ ayrı bir iş bütünü var orada da. Farklı alanlar, yani onlarla beraber kaçak-kayıp bugüne kadar gidilmemiş siyasi münazaralarla.Adam kaçak su kullanıyor kimse ‘ne yapıyorsun?’ dememiş, fatura ödememiş. MESKİ’ye abone işlerine gidin bakın. Neler çıkıyor neler. Kaçak bahçe sulayanlar, kaçak su yahu! Ondan sonra yaylalarda su yok. Giden gelen yok. Hep bunlar soruşturma geçiriyor. Abone işleri kaçak-kayıp bütün bunlara teknisyen yok yeterli miktarda. Adam çok kabul ediyorum ama iş yapacak adam yok. Burası kamu sektörü anlıyorum ama bu kadar da olmaz dedirtmişler.İş yapmayanları biz ne yapacağız? Bizim aldığımız tüm elemanlar ihtiyaçtandır. Daha fazla hizmet götürmek içindir. Bakın kadın daireyi kurduk, yeniden yapılandırdık. Bir sürü etkinlikler yapıyoruz. Engelliler, sağlık, evde bakım hizmetleri başladı. Mola evleri açıldı. Bütün bunlara uzman insanlar lazım. Sosyolog, terapist, psikiyatrist. Biz bunları alıyoruz. Büro elemanı alımı çok kıttır. Ya da çok iyi yetişmiş mühendislere ihtiyacımız var, hep bağırarak söylüyoruz.” Düzenledikleri araç ihalesinin son ihale olacağını ifade eden Seçer, “Artık biz dönüştüreceğiz, şirketimiz üzerinden. Biz leasing yapamıyoruz. Ama şirket üzerinden yapabiliriz. Böyle yollar var biz kredi alamıyoruz. Siz borçlanma yetkisi vermedikten sonra teminat mektubu alamıyorum. Nakit kredi alamıyorum ama şirketlerin hukuken onların tabii ki şirketler hukuku farklı bir mevzuat ona dayalı yönetiliyor. Daha rahat hareket edebiliyoruz diye böyle bir model üzerinde çalışıyoruz”dedi.