EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-08-2020 14:46   Güncelleme : 15-08-2020 14:48

Baş Döndüren, Ekonomi Gündeminde Bu Hafta Yaşananlar

Mustafa Özcan-Türkiye ekonomide çalkantılı bir haftayı daha geride bıraktı. Dolar kuru 7,40 seviyesine yaklaşırken işsizlik rakamları istihdamdaki büyük kaybı ortaya koydu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dolar kuruna ilişkin açıklaması haftanın en çok konuşulan konusu olurken Türk şirketlerinin risk primleri düşündürücü seviyelere ulaştı. İşte bu hafta ekonomide yaşanan gelişmelerin bir özeti...

Baş Döndüren, Ekonomi Gündeminde Bu Hafta Yaşananlar

 Mustafa Özcan-Türkiye ekonomide çalkantılı bir haftayı daha geride bıraktı. Dolar kuru 7,40 seviyesine yaklaşırken işsizlik rakamları istihdamdaki büyük kaybı ortaya koydu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dolar kuruna ilişkin açıklaması haftanın en çok konuşulan konusu olurken Türk şirketlerinin risk primleri düşündürücü seviyelere ulaştı. İşte bu hafta ekonomide yaşanan gelişmelerin bir özeti...
10 AĞUSTOS İŞSİZLİK AÇIKLANDI
Mayıs döneminde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bine indi. İşsizlik oranı 0,1 puan artış ile 12,9 olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre istihdam edilen insan sayısı 2 milyon 411 bin azaldı!
11 AĞUSTOS AŞI HABERİ ALTINA YARAMADI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in corona virüsüne karşı geliştirilen aşının tescil edilmesini duyurmasının ardından altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlilik yaşandı. Gün içinde yüzde 6,99 değer kaybeden gram altın 444 liradan işlem gördü.
12 AĞUSTOS DÜNYA BANKASINDAN REZERV UYARISI
Dünya Bankası, 'Türkiye Ekonomik İzleme' raporunda, sermaye çıkışları ve rezervlerdeki düşüşün dış finansman baskılarını artırdığını belirtti. Sene başında 105 milyar dolar olan Merkez Bankası rezervlerinin nisanda 85 milyar dolara kadar düştüğünü ve yurt içi ve yurt dışındaki bankalarla yapılan takaslarla (swap) rezervlerin geçici olarak desteklendiğini belirten banka, 'Rezervler kullanılmasaydı TL'deki değer kaybı daha çok olabilirdi' dedi.
12 AĞUSTOS ALBAYRAK: DOLARLA MI MAAŞ ALIYORSUNUZ?
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hafta içi katıldığı televizyon programında sorulara yanıt verdi. Albayrak, 'Dolar yükselince endişelenmeli miyiz?' sorusunu 'Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz mu var? Dolarla bir işiniz var mı?' diyerek yanıtladı.
13 AĞUSTOS BANKALARDAN DÖVİZ ÇEKMEYE KOMİSYON
Merkez Bankası'nın 5 Ağustos'ta yayımladığı tebliğ ile izin verdiği nakit döviz talebine komisyon uygulaması bankalar tarafından uygulanmaya başlandı. Bir kamu bankası 3 bin doların üstünde nakit döviz talebi olanlara binde 3 komisyon alırken diğer kamu bankalarında binde 2 ile 5 arasında komisyon kesilmesi bekleniyor. Büyük bir özel bankanın 20 bin liranın üstüne binde 1.5, orta ölçekli bir diğer bankanın ise binde 2 oranında komisyon almaya başladığı öğrenildi.
13 AĞUSTOS TÜRK ŞİRKETLERİNİN RİSK PRİMİ YÜKSELDİ
Türk şirketlerinin çıkardığı borç senetlerinin (tahvil) risk primi ortalama 774 baz puana ulaştı ve Türkiye bu alanda en kötü 10 gelişmekte olan ülke arasına girdi. Oluşan tabloya göre Zambiya şirketlerinin tahvilleri Türk şirketlerine göre daha az riskli olarak kabul ediliyor. Yani Türk şirketlerinin borçlarını geri ödemekte zorlanma riski Zambiya, Nijerya, Ukrayna ve Bahreynli şirketlere göre daha fazla.
3 AĞUSTOS DÖVİZ MEVDUATLARI REKOR KIRDI
Merkez Bankası tarafından açıklanan Haftalık Banka ve Para İstatistikleri'ne göre yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 7 Ağustos ile biten haftada 219.51 milyar dolar ile yeni tarihi zirveye yükseldi. Aynı dönemde bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları da 136 milyar dolar ile tarihi zirvesine ulaştı.
13 AĞUSTOS THY'DEN 2,2 MİLYAR TL ZARAR
Türk Hava Yolları (THY), salgının etkisiyle yılın ikinci çeyreğinde 2 milyar 234 milyon, yılın ilk yarısında toplamda 4 milyar 257 milyon TL zarar açıkladı. Şirket geçen sene ikinci çeyrekte 133 milyon TL net kâr, geçen senenin ilk yarısında 1 milyar 120 milyon TL net zarar açıklamıştı.

14 AĞUSTOS BORSADA 15 AYIN EN BÜYÜK YABANCI ÇIKIŞI
Borsa İstanbul'da yabancıların hisse senetlerini satıp çıkması uluslararası basının da dikkatini çekti. Bloomberg haberinde Borsa İstanbul'da yabancıların 7 Ağustos ile biten haftada nette 566,5 milyon dolarlık çıkışa imza atarak Mart 2019'dan bu yana haftalık bazda en büyük yabancı çıkışına imza attıklarını belirtti. RAM Capital'den fon yöneticisi Ogeday Topçular, 'TL'deki her değer kaybında yabancılar arasında yeni bir satış dalgası ortaya çıkıyor' değerlendirmesinde bulundu.
14 AĞUUSTOS DOLAR/TL BEKLENTİSİ YÜKSELDİ
Merkez Bankası beklenti anketine göre yıl sonu dolar beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 TL iken, bu anket döneminde 7.34 TL'ye yükseldi.
14 AĞUSTOS ÇEYREK ALTIN ÜRETİMİ İKİ KATINA ÇIKTI
Vatandaşın altın talebinin artması Darphane rakamlarına da yansıdı. Geçen yıl temmuz ayında yaklaşık 400 bin çeyrek altın basılırken rakam bu yıl 828 bine çıktı. İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, darphane üretiminin bu kadar artmasındaki en önemli nedenin banka üzerinden yapılan alım satım işlemlerinde artırılan vergi sonrası insanların fiziki altına yönelmeleri olduğunu söyledi.
14 AĞUSTOS ERDOĞAN: BUNLAR YENİ ATAKLAR DEĞİL
Cumhurbaşkanı Erdoğan son dönemde yükselişe geçen dolar kuru hakkında yaptığı açıklamada, 'Bu hafta içerisinde ekonomi kurulu toplamak suretiyle bir değerlendirme yapacağız. Bunlar yeni ataklar değil. Aynı operasyonları bize dışarıdan yaptılar, devam ediyorlar.' açıklamasında bulundu.
14 AĞUSTOS BORSA DÜŞÜŞLE KAPANDI!
Borsa İstanbul Endeksi (BIST100), 1,077.32 puan ve 1,096.18 puan arasında dalgalandığı haftanın son işlem gününü, yüzde 1.49 düşüşle 1,083.83 puanda tamamladı. Kapanışta, BIST Sanayi Endeksi yüzde 0.89, BIST Mali Endeks yüzde 1.73, BIST Hizmetler Endeksi yüzde 1.52 eksideydi.