EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-06-2020 12:57

Barem’den KOBİ’ler için yeni ürün: KOBITrackSM

Haber Merkezi-Türkiye’demilyonlarca KOBİ bulunuyor ve her sene bu sayıya binlercesi ekleniyor. Günümüzün zorlu rekabet koşullarında KOBİ’lerin ayakta kalması ve ülke ekonomisine katkısının devamı için müşteri ilişkileri yönetimi hayati önem taşıyor. Barem tarafından geliştirilen KOBITrackSM, tam da burada devreye giriyor.

Barem’den KOBİ’ler için yeni ürün: KOBITrackSM

Haber Merkezi-Türkiye’demilyonlarca KOBİ bulunuyor ve her sene bu sayıya binlercesi ekleniyor. Günümüzün zorlu rekabet koşullarında KOBİ’lerin ayakta kalması ve ülke ekonomisine katkısının devamı için müşteri ilişkileri yönetimi hayati önem taşıyor. Barem tarafından geliştirilen KOBITrackSM, tam da burada devreye giriyor. KOBİ’lerin müşterilerini izleme, memnuniyetlerini ölçme, performanslarını kıyaslama ve analiz sonuçlarına göre ürün ve hizmetlerini iyileştirebilme imkanı sağlıyor. Adeta dijital bir rehber görevi üstlenen KOBITrackSM,  verimliliği artırıyor, işletmeyi büyütüyor.
Türkiye’deki işletmelerin %99’a yakını KOBİ’lerden oluşurken, her yıl binlercesi daha ekleniyor. Türkiye ekonomisinin can damarını oluşturan KOBİ’lerin ticari performansı ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşıyor. BAREM Ar-Ge merkezinde geliştirilen KOBITrackSM, ticari yolculukları boyunca KOBİ’lere rehberlik yapıyor. KOBİ’lerin iç ve dış müşterilerini analiz eden, elde edilen veriler sayesinde müşteri ilişkileri yönetiminde daha hızlı aksiyon alınmasını sağlayan bu sistem; işletmenin verimlilik, ürün kalitesi, rekabet gücü ve müşteri memnuniyetinde artış sağlıyor. ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi için gerekli alt yapıyı da sağlayan KOBITrackSM, kıyaslama olanağı da sunuyor. Kıyaslama sayesinde firmalar, kendi performanslarının gelişimini izlemenin yanı sıra kendilerini sektörlerindeki diğer firmalara göre değerlendirip, güçlü ve zayıf yönlerini görebiliyor, iyileştirme alanlarını hızla belirleyerek aksiyon alabiliyor.
 Büyük firmaların müşteri ilişkileri yönetim sistemlerini KOBİ’lere uyarlayan ve ulaşılabilir maliyetlere sahip KOBITrackSM, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için iki ayrı versiyon imkanı sunuyor. Yurtdışı müşteriler için farklı dil seçeneklerine de sahip olan ürün, farklı sektörlerden küçük büyük her işletmeye destek verebiliyor.
KOBITrackLite ve KOBITrack Pro
KOBITrackLite, az sayıda soru ile en küçük firmaların bile müşteri memnuniyetlerini takip etmesi sağlayan temel versiyon. İşletmenin daha iyiye ulaşması için temelde nereye odaklanması gerektiğini gösteriyor. KOBITrack Pro ise; daha detaylı bir versiyon. EFQM (Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı) kriterlerini de derinlemesine sorgulama imkanı sunuyor.
 Amaç KOBİ’leri yaşatmak ve büyütmek
Barem Genel Müdürü ve Ar-Ge Merkezi Lideri Sencer Binyıldız, KOBITrackSM sistemini makro bakış açısıyla geliştirdiklerini vurgulayarak; “Bildiğiniz gibi KOBİ’lerin firma sayıları, istihdam, ciro, ihracat gibi ekonomik göstergeler içindeki payları oldukça yüksek. Bu nedenle KOSGEB ve TOBB gibi kurumlar tarafından ciddi olarak destekleniyorlar. Ancak her türlü desteğe rağmen araştırma yapmak, veri toplamak ve bu verileri doğru analiz edip hayata geçirmek KOBİ’ler için uzak konular oldu. BAREM olarak amacımız, KOBİ’lerin bu bakış açısını değiştirmek. Bazen kültürlerinde olmadığı, bazen ulaşılamaz buldukları veya sonuçları nasıl değerlendireceklerini bilemedikleri için araştırmaya uzak duruyorlar. Biz KOBITrackSM ile müşteri memnuniyeti araştırmasını KOBİ’ler için ulaşılabilir ve daha da önemlisi yararlanılabilir hale getirdik. Böylece orta ve uzun vadede ülke ekonomimize önemli bir katkı sağlamayı hedefliyoruz. Büyüyen KOBİ’ler sayesinde üretim ve istihdam da büyüyecektir. Misyonumuz, dolaylı yoldan ülke ekonomisine katma değer sağlamaktır” dedi. “Paramız ülkemizde kalır”
“KOBITrackSM sayesinde yurtdışından ithal edilen yazılımlara ödenecek paralar Türkiye'de kalır” diyenSencer Binyıldız, “Aslında KOBITrackSM sistemi, bir işletmenin elektrik faturasına ödediği miktarcivarında. Bu ürünümüzle bakkal ve diş hekimi gibi doğrudan müşteriye mal veya hizmet satan KOBİ’lere de yarı mamul üretip fabrikaya satan veya ihraç eden sanayicilere de yarar sağlayacağız” şeklinde konuştu.