GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-06-2020 10:16   Güncelleme : 26-06-2020 11:56

Balon Balıkları Türk Turizmine Proje  Bir Saldırı mı?

Mithat Ünal-Son iki yılda bir anda denizlerimizi istila eden balon balıklarının önüne gelen her şeyi yok etmesi özellikle sahillerimizde büyük korku ve paniğe neden oluyor. Akdeniz havzasında önemli bir yere sahip olan Türk Turizminin aynı bölgede  sektörel rekabete giren başta Yunanistan olmak üzere bir çok ülkenin dikkatini çektiğini kaydeden turizmciler, bunun Türk Turizmini vurmak için bir proje olduğu yönünde hemfikirler.

Balon Balıkları Türk Turizmine Proje  Bir Saldırı mı?

Mithat Ünal-Son iki yılda bir anda denizlerimizi istila eden balon balıklarının önüne gelen her şeyi yok etmesi özellikle sahillerimizde büyük korku ve paniğe neden oluyor. Akdeniz Havzasında önemli bir yere sahip olan Türk Turizminin aynı bölgede  sektörel rekabete giren başta Yunanistan olmak üzere bir çok ülkenin dikkatini çektiğini kaydeden turizmciler, bunun Türk Turizmini vurmak için bir proje olduğu yönünde hemfikirler.
Bir Isırışta Demiri Parçalayan Balon Balığını İyi Tanıyalım
Balon balığı olarak bilinen bu tür Kızıldeniz’den Doğu Akdeniz ve Türkiye sularına giren balık zehirlidir. Bu nedenle yemeden önce dikkat ediniz. Balığın bazı özellikleri aşağıdadır.
 Lagocephalus sceleratus (Gmelin 1788)
 İngilizce: Elongated puffer
Familya Özellikleri;  İki ayrı yan çizgiye sahiptir. Altta olan yan çizgi deri katlanmasının altında bulunur.Kuyruk sapı dardır.
Kuyruk yüzgeci hilal şeklindedir. Burnun her iki tarafında az gelişmiş bir papilla ile birlikte iki adet burun deliği bulunur. Vücudun gerisinde pul bulunmaz

Tüm okyanuslarda bulunur.
Tür özellikleri;
 Şişkin olmadığı hallerde uzun ince bir vücut yapısına sahiptir. · Başta, başın arkasında ve vücudun gerisinde kuyruğa kadar dikenler bulunur. Dorsal Yüzgeç Işınları 11-13, Anal yüzgeç Işınları 9-12, Pektoral yüzgeç ışınları 16-18 adettir. Tüketilmesi açısından zehirli bir türdür.
Habitat özellikleri; kayalıklarında bulunur. Demersaldir. 10 ila 50m derinliklerde bulunur.(100m’de tespit edilmiştir.)
Beslenmesi; Bentik omurgasızlarla ile beslenir.
Üremesi; Yumurtalar ve Larvalar pelajiktir.
Dünya üzerindeki dağılımı; İndo-Pasifik kökenli bir türdür. Kızıldeniz’den Akdeniz’e Süveyş Kanalı yoluyla göç etmiştir. Türkiye ve İsrail tara