GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 13:05   Güncelleme : 10-06-2021 13:28

BALIK YEMEK İÇİN ARAÇLARI İLE ADETA UÇURUMDAN İNİYORLAR

ithat ÜNAL-Mersin’in Gülnar İlçesi Yarmasu Mahallesi Ermenecik Mevkiinde Doğu Anadolu’ya Has Alabalığı yemeye gelenler uçurum gibi yollardan inmeyi göze alıyorlar ancak çıkarken araçlarını traktörlerle çektiriyorlar. Yaklaşık 2 kilometre boyunca 45 dereceye yakın eğimli ve bir o kadar taşlı yollardan inen vatandaşlar, ‘Balık yemeye geldik ancak burada mahsur kaldık.” Diyerek mağduriyetlerini dile getiriyorlar.

BALIK YEMEK İÇİN ARAÇLARI İLE ADETA UÇURUMDAN İNİYORLAR

Mithat ÜNAL-Mersin’in Gülnar İlçesi Yarmasu Mahallesi Ermenecik Mevkiinde Doğu Anadolu’ya Has Alabalığı yemeye gelenler uçurum gibi yollardan inmeyi göze alıyorlar ancak çıkarken araçlarını traktörlerle çektiriyorlar. Yaklaşık 2 kilometre boyunca 45 dereceye yakın eğimli ve bir o kadar taşlı yollardan inen vatandaşlar, ‘Balık yemeye geldik ancak burada mahsur kaldık.” Diyerek mağduriyetlerini dile getiriyorlar.  Koşan çocuğun önüne doğru çekilen görüntü eğimin dikliğini açıkça gözler önüne seriyor. Traktörle çekilmeyi bekleyen araçlar yollarda inebildikleri yollarda beklerken, tesisin eski sahibi Hasan Yarmasu da traktörü ile ücretsiz müşterilere yardımcı oluyor. 
 

 


Yarmasu yetişemediği zamanlarda da Yarmasu Mahallesinde diğer traktörcülerden yardım çağırıyor. Bu durumun kendileri için rutin hale geldiğini söyleyen Hasan Yarmasu, “Araçlar balık çiftliğine geliyor, yolumuzun kötü oluşundan, gelen misafir arkadaşların araçlarını çıkarabilmek için, her zaman buraya arazili araç inmediğinden düz araçlar çıkamıyorlar, çekime yardım ediyoruz.” Dedi. Burada aynı zamanda sebze ve meyve yetiştirdiklerini söyleyen Yarmasu, yollarının olmamasından yakındı.  Yolda kalan araçları zincirle çekerken, meyilden dolayı ön tekerleklerin şaha kalkmaması için araç sahiplerini ön kısma bindirerek ağırlık yapmalarını istiyor.  Araç sahipleri de  araçlarını çektirmek için sırada beklediklerini dile getiriyorlar.
 


Alabalık Çiftliği Sahibi Yoldan Yakınıyor
Ermenecik Alabalık Çiftliği sahibi Bekir İpek’te üretim yaptıklarını ancak yol olmadığı için ulaşımda büyük güçlükler yaşadıklarını ifade ediyor. Burada gök kuşağı ve kırmızı benekli alabalık yetiştirdiklerini ve bu balığın Doğu Anadolu Bölgesine has çok lezzetli bir balık olduğunu ve müşterileri de bu lezzetin cezp ettiğini kaydeden İpek; “Burada yıllık 5-600  bin yavru ve 5-6 ton da sofralık balık üretmekteyiz. Yalnız burada bizim ciddi sıkıntılarımız var. Balığın transferinde gelen müşterilerin buraya inmesinde, yol bakımından ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Bu noktada ilgili mercilerin bize yardımcı olmaları bu yolu en sağlıklı bir şekilde yapmaları gerekiyor.” Dedi. İpek balıkçılık dışında burada sebze ve meyve üreticisinin de inip çıkmakta ciddi zorluklar yaşadıklarını söyledi.