GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-09-2021 17:35   Güncelleme : 28-09-2021 18:43

BALIK ÇİFTLİKLERİ DAVASI SİL BAŞTAN

Mithat Ünal-Mersin’in Bozyazı İlçesi Balıkçı Barınağında çevrecilerin ‘Balık Çiftliklerine Karşıyız’ pankartı sırasında barınaktaki teknelerin arasında görülen iki Caretta Caretta kaplumbağasının hem yüzeyde yüzmeleri, hem de kanatlarını açarak dalıp çıkışları, çevrecilerin de dikkatinden kaçmadı.

BALIK ÇİFTLİKLERİ DAVASI SİL BAŞTAN

Mithat Ünal-(ÖZEL HABER) Mersin’in Bozyazı İlçesi Balıkçı Barınağında çevrecilerin ‘Balık Çiftliklerine Karşıyız’ pankartı sırasında barınaktaki teknelerin arasında görülen iki Caretta Caretta kaplumbağasının hem yüzeyde yüzmeleri, hem de kanatlarını açarak dalıp çıkışları, çevrecilerin de dikkatinden kaçmadı. Balık Çiftliklerinin Anamur, Bozyazı, Aydıncık’ın açıklarında kurulmasına karşı olan çevreciler, önceki bilirkişi ÇED raporunun  Balık çiftlikerinin kurulmasına  karşı olumlu olarak verilmesinin ardından Mersin Çevre ve Koruma Derneği’nin, Mersin 1. Ve 2. İdare Mahkemelerine açtığı davalar  çevrecilerin kaybetmesine neden olmuştu. Bunun üzerine, raporun eksik ve hatalı olduğu gerekçesi ile  yaptıkları temiz başvurusuna Danıştay davayı çevrecilerin leyline bozdu.

Bilirkişi heyeti, tekrar bölgede incelemelere başladı.  Bilirkişi Heyetinin geldiği Bozyazı Balıkçı Barınağına gelen Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Başkanı Sebahat Arslan, Bozyazı Dokuma ve Kültür Ürünleri Geliştirme Derneği (DOKÜDER) Başkanı Begüm Balcı, her iki dernek Avukatı ve MERÇED Yönetim Kurulu Üyesi Semra Kabasakal Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) ve İYİ Parti  Anamur ve Bozyazı İlçe Başkanlarının da aralarsında olduğu çevreciler pankart açtılar.  Her birisinin bir harf açtığı pankartta, ‘Balık Çiftlikleri İstemiyoruz.’ İfadesi yer aldı.

Dernek avukatı Semra Kabasakal, Bölgenin incisi Akdeniz’in kirlenmemesi ve eko sistemin bozulmaması için bu davayı açtıklarını söyledi.  Kabasakal; “ Akdeniz, Dünya’nın, Türkiye’nin incisi. Bu inciye bir kirliliği bulaştırmayalım. ‘Akdeniz çöplük olmasın.’ Diye balık çiftliklerinin yapılmasına karşıyız.” Dedi. Çiftlik balığı yerine doğal balıkçılığın desteklenmesini isteyen Kabasakal’ın konuşması sırasında teknelerin arasında beliren iki Caretta Caretta kaplumbağası adeta insanlara görsel şölen sundu. “Bu canlıların yaşam alanlarına mı Balık çiftlikleri kuracaksınız?’ diye sordu.

Bozyazı Dokuma ve Kültür Ürünleri Geliştirme Derneği (DOKÜDER) Başkanı Begüm Balcı da “Mavi Bayraklı denizimizin bu şekilde kirletilmesini istemiyoruz.” Dedi.  Derneğin ekonomik bir dernek olduğunu ve yöresel ürünleri marka haline getirip ekonomiye kazandırılması için uğraştıklarını kaydeden Başkan Balcı;” Bu bölgede de zaten mavi bayraklı denizimizde, mavi yengeç ve çok güzel endemik türler var. Özellikle Caretta Carettaların ve Yunusların koruma alanı burası. Kullandıkları yemin içerisinde hidrojen sülfür oluşuyor. O da müsilaj dediğimizi, denizi kirletip, tabanını kaplayıp, bütün bu hayvanları yok ediyor.” Dedi.
Mersin Çevre ve Doğa Derneği(MERÇED) Başkanı Sebahat Arslan ise bu bölgenin 1/ 100  binlik çevre düzeni planında hassas korunması gereken bir bölge olarak ilan edildiğine dikkat çekti. Arslan; “Bu bölge,birinci derece arkeolojik sit alanı, birinci derece doğal sit olarak ilan edilmiş. Dolayısıyla hükümetçe devletçe bu bölge,  birinci derece korunması gereken bir bölgeyken, burada kirletici bir teknolojinin kurulması kabul edilemez. Bakın bu bölgede Akdeniz fokları yaşıyor. Bu bölgede yeşilbaşlı kaplumbağalar yaşıyor. Bu bölgede uluslar arası sözleşmelerle korunması gereken canlılar yaşıyor. Uluslar arası Bern sözleşmesine imza atmışız. Denizin kirletilmemesi için Barselona sözleşmesine imza atmışız. Dolayısıyla bu yatırım burada, birçok uluslararası sözleşmeye aykırıdır.” Dedi. Bölgede doğal balıkçılığında çok yaygın olduğunu ve balık çiftliklerinin bölgenin  balıkçılık sektörünü de olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.  Davalar sonuçlanmadan üç balık çifliği kafesinin bölgeye kurulduğu ancak daha sonra sökülerek Bozyazı Balıkçı Barınağına getirildiği de gözlerden kaçmadı.