GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-09-2022 11:20

Bakan Varak: “Yatırımcılar artık girişimcilerin peşinden koşmaya başladı”

10’uncu kez düzenlenen TechAnkara Proje Pazarı, jüri tarafından belirlenen 100 proje, ATO Congresium’da görücüye çıktı. 350 start-up’ın yatırımcılarla B2B görüşme gerçekleştirdiği etkinliğin açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı.

Bakan Varak: “Yatırımcılar artık girişimcilerin peşinden koşmaya başladı”

10’uncu kez düzenlenen TechAnkara Proje Pazarı, jüri tarafından belirlenen 100 proje, ATO Congresium’da görücüye çıktı. 350 start-up’ın yatırımcılarla B2B görüşme gerçekleştirdiği etkinliğin açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı.

Toplam 59 jüri üyesinin incelediği projelerden 100’ü etkinliğin yapıldığı ATO Congresium’da kendilerine ayrılan stantlarda projelerini tanıtmaya hak kazandı. 100 projeye, temmuz ayında finansal okuryazarlık, sürdürülebilirlik, yaratıcı endüstriler, start-up hukuku, yatırıma hazırlık gibi başlıklarda eğitimler verildi. Eğitimler sonucunda 100 girişim, ATO Congresium’da düzenlenen TechAnkara Proje Pazarı’nda bir araya geldi. Sağlık teknolojilerinden giyilebilir teknolojilere, savunma sanayisinden endüstri 4.0 uygulamalarına kadar birçok alandaki yenilikçi girişimler görücüye çıktı.

TechAnkara Proje Pazarı’nın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, konuşmasında şunları söyledi:

“TechAnkara Proje Pazarı, proje sahiplerini, yatırımcıları ve iş çevrelerini bir araya getirerek Ankara’nın girişim ekosistemi için önemli bir görevi ifa ediyor. Çünkü bu güzel etkinklik, girişimcilerimizin tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup çözümler üretecek şekilde tasarlandı. Eğitim, danışmanlık, mentörlük, ortak altyapılar, iş birlikleri, uluslararası network, sinerji ne ararsanız burada mevcut. Siz yeter ki inovatif ve teknolojik iş fikirlerinizin potansiyelini burada ispat edin.

Daha şimdiden buradan çıkan birçok etkileyici başarı hikayesine de şahit olduk. Bu yıl onuncusunu gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte, bugüne kadar binin üzerinde çok değerli proje görücüye çıktı. Bu projelerden yaklaşık 900’ü de ticarileşmeyi başardı. İçlerinden bazıları TechAnkara Proje Pazarı’na gelen yatırım fonları ve melek yatırımcılar ile yapılan görüşmeleri neticesinde toplamda 40 milyon dolarlık yatırımı şirketlerine çekmeyi başardılar.

Böyle yapılar elbette çok önemli ama tek başına yeterli değil. Çünkü finansman konusu hala girişimcinin önündeki en büyük soru işareti. Biz de gerek kendi kurduğumuz gerekse destek verdiğimiz fonlarla girişimcilerimizin daha rahat erişebileceği kaynaklar oluşturuyoruz. Tabi, bu fonlara ek olarak, Kalkınma Ajansları, TUBİTAK ve KOSGEB üzerinden girişimcilere sağladığımız birçok imkan mevcut. Devletimizin verdiği tüm teşvik ve destekleri bir araya topladığımız bir portal oluşturduk. www.yatirimadestek.gov.tr portalından bütün girişimcilerimiz, bütün yatırımcılarımız girip devletimizin hangi desteği var buradan kontrol edebilirler. “

Ankara Kalkınma Ajansıyla güzel bir ivme yakaladığımız kitlesel fonlama uygulamasını yürütüyoruz diyen Varank konuşmasına şunları söyleyerek devam etti:

“Daha önce Türkiye ‘de kitlesel fonlamanın adı vardı, uygulaması hiç yoktu. Ankara Kalkınma Ajansı ile işleyen, yatırımcıların faydalandığı bir mekanizmayı devreye koyduk. Fonbulucu çok güzel işlere imza atıyor.  Şimdi bunu adım öteye taşımanın kararını aldık.

Son dönemde etki yatırımcılığı yani iklim, çevre, enerji ve sosyal krizleri odağına alan etki yatırımcılığı tüm dünyada öne çıkan bir alan. Biz de bu kapsamda, finansal getiriyle birlikte sosyal ve çevresel etkiyi odağına alan bir girişim sermayesi fonunu ilk kez ülkemize kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu uygulamayı da yine Ankara Kalkınma Ajansımız ile birlikte devreye alacağız. İlgi duyan girişimcilerin ve yatırımcıların bu yeni uygulamayı dair süreci Ankara Kalkınma Ajansımız üzerinden takip etmelerini rica ediyorum. İnşallah etki yatırımcılığını da Türkiye’nin gündemine biz sokmuş olacağız.”

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, TechAnkara markası altında, gerçekleştirdikleri tüm faaliyetlerde girişimciliği odağa aldıklarını belirterek “Bugüne kadar TechAnkara Proje Pazarı’nda yatırım fonları ve melek yatırımcılar ile yapılan ikili iş görüşmeleri neticesinde toplamda 6,8 milyon dolar girişimlere yatırım toplanmıştır.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Varank, yatırımcı sunumlarında ilk 3’e giren girişimcilere ödüllerini verdi. Doğal Aktif Maddelerle Zenginleştirilmiş Biyopolimer Yüzey ile Gıdaların Raf Ömrünün Uzatılması projesiyle Sena Tarım birinci, Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisiyle Endüstriyel Boyutta Otonom Gıda Kurutma Sistemi projesiyle Theta Temiz Enerji Teknolojileri ikinci, Mobil Elektrikli Araç Hızlı Şarj İstasyonu projesiyle Burak Özdemir üçüncü oldu. İlk 3’e giren girişimciler, Ankara’daki teknoparklarda bir yıl boyunca ücretsiz ofis ödülü kazandı.

Bakan Varank’tan birincilik ödülünü alan Sena Tarım, projesini “Birinci olduğumuz proje birkaç aşamadan oluşuyor. Mantarlardan küf ve mayadan biyopolimer elde ediyoruz. Elde ettiğimiz biopolimer ile yeni nesil gıda saklama ambalajları yapıyoruz. Tamamı doğal içerikli ve tamamı bioplastik. Gıda saklama ambalajlarının geleceğini değiştirecek bir ürün yapıyoruz.” sözleriyle anlattı.

İkincilik ödülünün sahibi, Theta Temiz Enerji Teknolojileri’nden Doğukan Emre Yükmen “Gıda kurutmasına yönelik çalıştık. Güneş enerjisini gücünü mercekler vasıtası ile meyvelerin üzerine yoğunlaştırıyoruz. Daha hızlı kurumalarını sağlıyoruz. Hijyenik ve otonom bir sistem.” diyerek projesini tanıttı.

Yarışmada üçüncü olan Burak Özdemir de projesiyle ilgili “Mobil ve hızlı şarj istasyonu projesi yaptık. Aracını şarj etmek isteyen kullanıcılar mobil uygulama ile bizi bulundukları yere çağırıyorlar. Bize araçlarımız, çaği1ranlarin olduğu yer gidiyor, aracını yüzde 80’e kadar şarj ediyoruz.” İfadelerini kullandı. 

Etkinlik gününde jüri tarafından ilk 10’da yer alan girişimler belirlendi. Bu girişimler, TechAnkara Hızlandırıcı Programı’na katılım hakkı kazandı. Ayrıca ilk 100'de yer alan proje sahiplerine, Ankara Kalkınma Ajansı koordinasyonunda ve TechAnkara markası altında yurt içi ve yurt dışı B2B etkinliklerinde öncelikli katılım imkanı sağlandı. Jüri tarafından ilk 10’a seçilen kişi veya işletmeler ile projeleri de şöyle:

Theta Temiz Enerji Teknolojileri (Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisiyle Endüstriyel Boyutta Otonom Gıda Kurutma Sistemi)

Esma Erdem (Fotovoltaik Sistemlerde Kullanılmak Üzere Tasarlanmış Güç Optimizeri)

TEXINSIGHT Teknoloji (Yapay Zeka Tabanlı Evrak Yönetim Sistemi)

Amazing Camel Yazılım ve Mühendislik (Otomatik içecek tüketimi görüntüleme ve sağlık asistanı)

Ahmet Ozan Çelik (Mobil elektrikli araç hızlı şarj istasyonu)

Validos Biyomedikal (Çok kısa sürede kan grubu belirleme cihazı)

Pelin Kılıç (Eksozom Tabanlı Karaciğer Kanseri Ön Tarama Kiti)

DVC Grup (Silverion NP Teknolojisi Kumaş ve Solüsyon Teknolojisi)

Umut Aydemir (Doğal aktif maddelerle zenginleştirilmiş biyopolimer yüzey ile gıdaların raf ömrünün uzatılması)

Doğan Çiçek (Güneş enerjisi, deniz suyu ve CO2 ile metanol üretim tesisi geliştirilmesi)

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi