GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-09-2022 17:24

Bakan Soylu: “Afet konusunda işimiz çok vaktimiz az”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Afet konusunda işimiz çok, vaktimiz az. Ancak gücümüz var, tecrübemiz, bilgimiz, kapasitemiz ve yetkinliğimiz var." dedi.

Bakan Soylu: “Afet konusunda işimiz çok vaktimiz az”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen 4’üncü Üniversiteler Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri Platformu(AYMEP) Değerlendirme Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Üniversitelerin afet ve acil durumlara yönelik çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda konuşma gerçekleştiren Bakan Soylu, “AYMEP'i hayata geçirirken afetlere karşı bu ülkede tüm akademik bilgiyi uygulama sahasında elde ettiğimiz tecrübe ile birleştirmek istedik. 2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında üniversiteler ile protokoller imzaladık. Üniversiteler ile sıkı bir temas içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu,  AYMEP kapsamının genişletildiğini belirterek, “AYMEP'in ilk toplantısına 39 üniversiteden 42 merkez katılmıştı ve bu ilk toplantımızda yakaladığımız sinerjiyle bu adımları sürdürme gerekliliği bir ortak aklın ürünü olarak çıktı.” dedi.

AYMEP’in ikinci toplantısında Ankara’da 35 üniversite ve 37 Afet ve Acil Durum Merkezi’nin katılımı ile gerçekleştirdiklerine değinen Bakan Soylu, “Bu itibarla üçüncü toplantımızı 17 üniversite ve 21 Afet ve acil durum merkezimizin Elazığ ve Fırat Üniversitesi'nde gerçekleştirdik. Şimdi de Kandilli’de dördüncü toplantımızı gerçekleştirmek üzere bir aradayız.”  diye konuştu.

Bakan Soylu, AFAD Başkanlığı bünyesinde kurulan AYMEP’in katkılarının altını çizerek, “AYMEP'i hayata geçirirken afetlere karşı bu ülkede tüm akademik bilgiyi uygulama sahasında elde ettiğimiz tecrübe ile birleştirmek istedik.” ifadesinde bulundu.

Afet konusunda işin çok, vaktin az olduğunu vurgulayan Bakan Soylu, “Ancak gücümüz var, tecrübemiz, bilgimiz, kapasitemiz ve yetkinliğimiz var. Böyle iyi niyetli ve donanımlı insanlarla doğru stratejilerle toplumdaki her ferdi bu işin içine katarak inşallah bu zorluğu ülkemiz adına aşacağımıza inanıyoruz. Ben öncelikle bu vesileyle geçmişten bugüne kadar ortaya koyduğumuz bütün çalışmaların müteşekkiri olduğumuz ve bu istikamette emek veren, ter döken ve gayret gösteren bütün arkadaşlarımıza teşekkür ettiğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi