SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-06-2021 22:35   Güncelleme : 02-06-2021 23:49

BAKAN KOCA: SIRASI GELEN AŞI OLMALI, ESKİ NORMALE GİDEN YOL AŞILAMADAN GEÇİYOR

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Koca, “Sırası gelenin aşı olması gerektiği” çağrısını yineledi ve “Eski normale giden yol aşılamadan geçiyor” dedi. Koca, “yerli aşı çalışmalarının son safha olan insan deneylerine başlayacağını” da bildirdi. .

BAKAN KOCA: SIRASI GELEN AŞI OLMALI, ESKİ NORMALE GİDEN YOL AŞILAMADAN GEÇİYOR

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Koca, “Sırası gelenin aşı olması gerektiği” çağrısını yineledi ve “Eski normale giden yol aşılamadan geçiyor” dedi. Koca, “yerli aşı çalışmalarının son safha olan insan deneylerine başlayacağını” da bildirdi.

Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Koca, “Son günlerde ülkede kullanıma giren aşılara yönelik karşılaştırmalar yapıldığını” belirterek, “Aşıların birbirleri ile karşılaştırılmaması gerektiği gibi, yakın gelecekte mümkün de olmadığını hatırınızda tutmanızı istiyorum. Bu sebeple sıranız geldiğinde hangi aşı ile aşılanma imkanınız varsa güvenle o aşıyı olmalısınız” dedi.

Koca yerli aşı çalışmalarıyla ilgili, “Aşı çalışmalarının son safhası olan Faz-3 insan deneyleri başlayacak olan aşı adayımız çalışma ürünü olarak üretildi ve son testleri yapılmaktadır” diye konuştu.

“MASKELERİN YÜZÜMÜZÜ TERLETTİĞİ SON YAZ OLACAK”

Koca, “Aşı programının başarıyla ve planlandığı hali ile yürütülebilmesi halinde yaz ayları sonunda salgından değil daha güzel günlerden bahsedeceğimiz, salgını ülke gündeminden de bireysel gündemlerimizden de çıkaracağımız görünür oldu” dedi.

Sırası gelenin aşı olması gerektiğinin altını çizen Koca, “Aşı programımız ile toplumumuzun en az %60’ını bağışık hale getirmeden salgının durdurulmasından söz edemeyiz” sözleriyle aşının önemini anlattı.

Koca, “ülkemizde kullanıma giren aşıların etkili ve güvenli olduğundan eminiz” dedi ve “eski normale giden yol aşılamadan geçiyor. Sırası gelen aşısını olarak mücadeledeki yerini alsın. 84 milyon olarak birlikte başaracağız” çağrısı yaptı.