GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2022 14:22

Bakan Kirişci, şeker pancarı alım fiyatını açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kars Şeker Fabrikası Pancar Alım Kampanyası Töreni'nde 2022 yılı şeker pancarı alım fiyatınının ton başına bin 400 TL olacağını açıkladı.

Bakan Kirişci, şeker pancarı alım fiyatını açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kars Şeker Fabrikası Pancar Alım Kampanyası Töreni'nde 2022 yılı şeker pancarı alım fiyatınının ton başına bin 400 TL olacağını açıkladı.

Bakan Kirişci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Küresel ekonomide ortaya çıkan belirsizlik ve riskler dolayısıyla şeker üretimin stratejik önemi bugün daha da artmıştır. Bu nedenle çiftçilerimizi memnun edecek her türlü fedakarlığı ve çalışmayı el birliğiyle yapacağımıza yürekten inanıyorum.  Gerek özel sektöre gerekse kamu işletmelerimiz bu konuda aklı selim bir yaklaşım içerisinde mutlaka olacaktır. Hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde her zaman olduğu gibi üreticimizin yanında durmaya devam edecektir. Yaptığımız tarımsal desteklemelerle olduğu kadar emeğin hakkını koruyacak uygulamalarımızla da bundan ödün vermeme konusunda kararlı olduğumuzu da belirtmek istiyorum.  Her toplantımızda en yüksek perdeden sen üret yeter diyoruz. Çünkü üretmeden bu ülkenin refah ülkesi olması, gelişmesi ve gelişmiş ülkeler arasında yer alması başka türlü mümkün değildir.

Şeker pancarı üreticilerimizi de yine bu anlayışla destek vermeye devam edeceğiz. 1 ton A kotası şeker pancarı baz alım fiyatı, 2021 yılı ürünü için bildiğini gibi 420 TL olarak belirlenmiştir. Ancak küresel boyutta enerji ve girdi maliyetlerinde yaşanan gelişmeleri dikkate alarak 2021 yılı pancar baz alım fiyatını her ton için ilave 15 TL prim destekleme ödemesi yaptık. Böylece pancar üreticilerimize yaklaşık 100 milyon TL, destek sağlamış oldu.

2022 yılı sezon alımları için de artan girdi maliyetlerini ve pahalılığa karşı çiftçilerimizi korumak adına gerekli çalışmaları bugün itibariyle tamamlamış bulunuyoruz. Bu yılki şeker pancarı alım fiyatını ton başına bin 400 TL olarak açıklıyoruz. Ayrıca pancar üretim kotasını tamamlayan üreticilerimizi ton başına 50 TL kota tamamlama primi de ilave olarak verilecektir. Böylece şeker pancarı alım fiyatı yüzde 245 artış işle ton başına bin 450 TL olmuştur."

Bakan Kirişci'nin konuya ilişkin Twitter'dan yayımladığı açıklaması şöyle: 

"Şeker pancarı alım fiyatlarımızı geçen yıla göre yüzde 245 artırarak bin 400 TL olarak belirliyoruz. Ayrıca pancar üretim kotasını tamamlayan üreticilerimize ton başına 50 TL kota tamamlama primi vereceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun."

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi