EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-03-2021 10:10   Güncelleme : 22-03-2021 10:16

Bakan Elvan'dan Merkez Bankası Başkanı Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Merkez Bankası Başkanı değişiminin ardından yaptığı ilk açıklamada “Uygulamakta olduğumuz ‘enflasyonda düşüşü önceliklendiren’ makro politika çerçevesi, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir” dedi..

Bakan Elvan'dan Merkez Bankası Başkanı Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Merkez Bankası Başkanı değişiminin ardından yaptığı ilk açıklamada “Uygulamakta olduğumuz ‘enflasyonda düşüşü önceliklendiren’ makro politika çerçevesi, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir” dedi. Faizin yüzde 19’a çıkmasının ardından görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın yerine Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesinin ardından dün gece dolar kuru 8 liranın üstüne çıktı. Euro ise şu anda 9 lira 40 kuruş bandında. Hazine ve Maliye Bakanı Naci Ağbal ise görev değişikliğinden sonra ilk açıklamasını yaptı. Yazılı açıklama yapan Ağbal, “Uygulamakta olduğumuz ‘enflasyonda düşüşü önceliklendiren’ makro politika çerçevesi, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir” dedi.

Ağbal, fiyat ve finansal istikrar vurgusu yaparak, şunları belirtti:

 “Bu alanlarda istikrar olmaksızın; güçlü, kaliteli ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmak mümkün değildir… Maliye politikalarını, para politikasını tamamlayıcı yönde fiyat istikrarını desteklemek amacıyla uygulamaya devam edeceğiz. Piyasaların etkin ve sağlıklı işleyişini son derece önemsiyoruz. Bu kapsamda serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir. Reform paketimizde yer alan eylemler de, yapısal temellerimizi daha da güçlendirecek, olası şoklara karşı direncimizi artıracaktır.”