GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-06-2021 20:55   Güncelleme : 17-06-2021 21:13

BAKAN AKAR, ALMANYA SAVUNMA BAKANI İLE BİR ARAYA GELDİ: AFGANİSTAN GÜNDEMDE

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’yi ziyaret eden Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Akar, "84 milyon vatandaşımızı, 40 bin masum insanımızın hayatına mal olan bu terör belasından kurtarmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğimizi açık ve net bir şekilde masaya koyduk" dedi. Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ise Afganistan'daki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti ve "Türkiye önemli bir rol üstlenme yönünde bir adım atması durumunda müteşekkir olacağımızı ifade ettim" dedi..

BAKAN AKAR, ALMANYA SAVUNMA BAKANI İLE BİR ARAYA GELDİ: AFGANİSTAN GÜNDEMDE

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’yi ziyaret eden Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Akar, "84 milyon vatandaşımızı, 40 bin masum insanımızın hayatına mal olan bu terör belasından kurtarmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğimizi açık ve net bir şekilde masaya koyduk" dedi. Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ise Afganistan'daki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti ve "Türkiye önemli bir rol üstlenme yönünde bir adım atması durumunda müteşekkir olacağımızı ifade ettim" dedi.

Bakan Akar'ın askeri törenle karşıladığı Alman mevkidaşı Karrenbauer, tören kıtasını selamlamasının ardından Şeref Defteri'ni imzaladı. İki Bakanın baş başa yaptıkları görüşmenin ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar şu açıklamaları yaptı:

"PKK EŞİTTİR YPG"

"Bu görüşmeler sırasında, bugün de aynı şekilde, uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa çerçevesinde yaptığımız terörle mücadele konusunda Sayın Bakan'a gerekli bilgileri verdik. Terörle mücadele yaparken, diğer taraftan da dost ve kardeş ülkelere askeri, eğitim, iş birliği ve yardım çalışmalarımız olduğunu ve bunların da nasıl işlediğini de yine karşılıklı olarak bilgi alışverişinde bulunarak görüşme fırsatı bulduk. 40 yıldan beri ülkemize zarar veren, ülkemizin enerjisini tüketen terörü bitirmek konusunda kararlı olduğumuzu, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar mücadelemizin devam edeceğini burada yine vurguladık. 84 milyon vatandaşımızı, 40 bin masum insanımızın hayatına mal olan bu terör belasından kurtarmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğimizi açık ve net bir şekilde masaya koyduk.

Bizim Kürt kardeşlerimizle, herhangi bir etnik, dini yapı ile asla mücadelemizin söz konusu olmadığını, Kürtlerin bizim kardeşimiz olduğunu gündeme getirdik. PKK eşittir YPG! Bunun her türlü açık delille ortada olduğunu, gerçek olduğunu ve buna göre hareket etmemiz gerektiğini de Sayın Bakan'a ifade ettim. Türkiye'nin mülteci konusunda büyük fedakârlıklar, büyük çalışmalar yaptığını da görüşme sırasında gündeme getirdik. 4 milyonu ülkemizde, 5 milyonu Suriye'nin kuzeyinde olmak üzere toplam 9 milyon Suriyeli kardeşimizin güvenliğini ve insani ihtiyaçlarını karşılamak durumunda olduğumuzu görüştük. 5 milyon Suriyeli kardeşimizin herhangi bir şekilde Suriye'nin kuzeyinde güvenliği ve insani ihtiyaçları sağlanamazsa yeni bir mülteci akımına sebep olacağına ve bunun da hem Türkiye hem Avrupa için ciddi sıkıntılar doğuracağında da karşılıklı olarak mutabık kaldık.

"FETÖ İLE MÜCADELENİN ÖNEMLİ KONU BAŞLIKLARINDAN BİRİ OLDUĞUNU İFADE ETTİK"

FETÖ konusunda da, Almanya'da FETÖ varlığı olduğunu, onların birtakım faaliyetlerde bulunduklarını, bu savunma bakanlıklarının konusu olmamakla beraber iki ülke arasındaki önemli konu başlıklarından biri olduğunu da Sayın Bakan'a ifade ettik. Görüştüğümüz konularda ciddi şekilde bir anlayış ve yaklaşım içinde olduğumuzu müşahede ettiğimizi, bundan da çok memnun olduğumuzu da bir kez daha ifade etmek istiyorum. İlişkilerimizin önümüzdeki dönemde de ikili çerçevede ve NATO içinde artarak devam edeceğini, bunun da hem ülkelerimiz bakımından hem silahlı kuvvetlerimize hem de NATO ittifakına çok ciddi katkılar sağlayacağına inancımı da belirtmek istiyorum."

ALMANYA SAVUNMA BAKANI KARRENBAUER: RUSYA'DAN GELEN BİR TEHDİT VAR

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer de gösterilen sıcak ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek konuşmasına başladı. Türkiye ve Almanya'nın uzun bir tarihle birbirine bağlandığını belirten Bakan Karrenbauer, yaşanmışlıkların da bu bağı güçlendirdiğini bunların en önemli örneklerinden birinin BioNTech aşısını bulan bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci olduğuna işaret etti.

Bakanın açıklamaları şöyle:

"Bir tarafta uluslararası terörizmle ilgili alan var diğer taraftan da Rusya'dan gelen tehdit var. Bunları da görüştük. Rusya ile ilgili olarak bütüncül bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Doğu Denizi'nden Karadeniz'e kadar olan NATO'nun doğu kanadı ile ilgili olan bir değerlendirmeye ihtiyacımız var.

"TÜRKİYE AFGANİSTAN'DA ROL ÜSTLENME YÖNÜNDE ADIM ATARSA MÜTEŞEKKİR OLACAĞIMIZI İFADE ETTİK"

İster Türkiye ister Almanya olsun başka birçok ülke de 20 yıldan beri Afganistan'da mücadele ediyor. Şu anda gelinen nokta da orada edinilmiş kazanımların bundan sonra da devam ettirilmesi yönünde. NATO'nun Kararlı Destek Misyonu'nu tamamlayarak bu şekilde bir gelişmenin ortaya çıkmasıyla birlikte bizler oranın güvenliğinin sağlanması, oranın altyapısı ile ilgili yapılması gereken çalışmalar ve yatırımların yapılmasıyla ilgili olarak, diplomatik temsilciliklerin de güvenliğinin sağlanması gibi konularda destek vermemiz gerekiyor. Güvenliğin, ilk etapta havaalanının güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Altyapının da desteklerle inşa edilmesi gerekiyor. Türkiye önemli bir rol üstlenme yönünde bir adım atması durumunda müteşekkir olacağımızı ifade ettim. Ama tek başına Türkiye'nin tabii ki bunu yapabilmesi söz konusu olamayacaktır. Türkiye'ye tüm ittifak ülkelerinin de destek vermesi gerektiğini de ifade etmiş olduk."