GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-06-2021 13:06   Güncelleme : 19-06-2021 13:08

BABAYA ÖMÜRLÜK HEDİYE

İzmir'de durumu ağırlaşan babası Cemal Karahitay’a (57) karaciğer donörü olan öğretmen Müge Karahitay (27) hem hayat kurtardı, hem de Babalar Günü için en anlamlı hediyeyi verdi. Donör olduğunu babasının ameliyattan çıktıktan sonra öğrendiğini belirten Müge Karahitay, “Babama bu Babalar Günü’nde hediye alamayacağım dedim. Cevabı 'Sen bana ömürlük hediye verdin' oldu. Gerçekten babama en anlamlı hediyem oldu" dedi..

BABAYA ÖMÜRLÜK HEDİYE

İzmir'de durumu ağırlaşan babası Cemal Karahitay’a (57) karaciğer donörü olan öğretmen Müge Karahitay (27) hem hayat kurtardı, hem de Babalar Günü için en anlamlı hediyeyi verdi. Babasının, 'donör olduğunu'  ameliyattan çıktıktan sonra öğrendiğini belirten Müge Karahitay, “Babama, 'bu Babalar Günü’nde hediye alamayacağım' dedim. Cevabı 'Sen bana ömürlük hediye verdin' oldu. Gerçekten babama en anlamlı hediyem oldu" dedi.

İzmir’de matbaacılık yapan Cemal Karahitay 2015 yılında göbek fıtığı ameliyatı için gittiği hastanede siroz olduğunu öğrendi. Önceki yıllarda annesi ve kız kardeşine de siroz tanısı konulan, kardeşini nakil olamadan kaybeden Karahitay doktor takibinde yıllarını geçirdi. Bu yılın başında karaciğer değerlerinde değişimler başlayan Karahitay’a doktoru nakil zamanının yaklaştığını söyledi. Karahitay eşi Nurten Karahitay (58) ile nakil operasyonunu küçük kızları Müge’nin 1 Ağustos’ta İzmir’de yapılacak düğünü ile 6 aylık hamile olan büyük kızları Meral Dereli’nin (32) Eylül ayında gerçekleşecek doğumundan sonra yapılması yönünde karar aldı. Ancak Karahitay’ın Müge’yi evlendirip, Meral’in de doğum yapmasından sonra nakil olma planı sağlık durumunun kötüleşmesiyle gerçekleşemedi.

BİLİNÇ KAYBI YAŞAMAYA BAŞLADI

Zaman aleyhine işleyen Karahitay bilinç kaybı yaşamaya, unutmaya, öz bakımını yapamamaya başladı. Karahitay, Mart ayında üç gün yatıp tedavi gördüğü İzmir Kent Hastanesi'ne nakil için başvurdu. 19 Mayıs’ta ailesini ziyarete gelen, Erzurum’un Tekman İlçesi Taşkesen Köyü Nurullah Saraç Ortaokulu’nda İngilizce öğretmenliği yapan Müge Karahitay o günlerde babası için acil nakil kararı alınması üzerine gönüllü donör oldu. Müge’nin uygun verici olduğunun belirlenmesi üzerine geçtiğimiz 1 Haziran’da baba kız nakil operasyonuna alındı.

"ÇOK ANLAMLI BİR NAKİL OLDU"

Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Bölümü kurucu başkanı Prof. Dr. Murat Kılıç, "Cemal Karahitay’ın hastalığının sebebi diyabete bağlı gelişen karaciğer yağlanmasının yıllar içinde siroza çevirmesi. Kızının uygun donör olması, durumunun kötüleştiği günlerde tesadüfen İzmir’de olması hastamız için büyük şans oldu. Baba kızın sağlık durumu çok iyi. İkisini de taburcu ettik. Babalar Günü öncesinde gerçekleşen bu nakil de çok anlamlı oldu” dedi.

"BABAM VE BEN ÇOK İYİYİZ"

Öte yandan 1 Ağustos’ta nikah masasına oturmaya hazırlanan Müge Karahitay, donörlüğünün babası için büyük sürpriz olduğunu söyledi. Pandemi nedeniyle uzun süredir İzmir’e gelemediğini, ailesiyle görüntülü telefon konuşmalarıyla hasret giderdiğini belirten Karahitay şöyle konuştu:

“Aynı hastalıktan halamı nakil olamadan kaybetmiştik. Kalıtsal nedenleri olan bu hastalığın babamı da nakile götüreceğini biliyorduk. Zamanını bilmiyorduk. Pandemi nedeniyle uzun bir aradan sonra 19 Mayıs’ta ailemi ziyarete gelmiş, dönüş biletimi bile almıştım. Ama babam hiç iyi değildi, bilinci kayboluyor, unutuyordu. Yürüyemiyor, kendi başına yemek yiyemiyordu. Acil nakil olması gerekiyordu. Annem ve babam ameliyatın düğün ve doğumdan sonra olmasını istiyordu, Eylül’den sonraya kalmasını istiyorlardı. Babamın bilinci gidip geliyor, kendinde olduğunda benim donör olmamı reddediyor, kadavradan bağış bekleyeceğini söylüyordu. Babam vericinin ben olduğumu bilmeden ameliyata girdi. Nakil başarıyla gerçekleşti, hastanede doktorlar ve hemşireler bize bebek gibi baktı. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Şimdi babam ve ben çok iyiyiz. Artık gönül rahatlığıyla düğüne de doğuma da hazırlanacağız. Nakilden sonra babamla şakalaştım, 'bu Babalar Gününde hediye alamayacağım', dedim. Bana, 'sen bana ömürlük hediye verdin, en güzelini verdin' diye cevap verdi. 'Ciğerdaş' olduk, dedi. Gerçekten benim de en anlamlı hediyem oldu.” 

DÜĞÜN VE DOĞUM

Düğününe bir buçuk ay kalan kızı Müge’den nakledilen karaciğer dokusuyla ikinci hayata başlayan baba Karahitay, “Kızım sayesinde sağlığıma kavuştum. Şimdi sırada iki kızımın mutluluklarını görmek, torunu kucaklamak var. Bana bu güzel günleri yaşatacak doktorlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.