EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-11-2021 12:42   Güncelleme : 13-11-2021 17:40

Azimli Üretici Ejder Meyvesinin Üretim Alanını Böyle Genişletiyor

Mithat ÜNAL-Anamur da muz ve çileğe nazaran deyim yerindeyse dönümde 4 kat gelir getiren ejder meyvesinin üretimi için 4 yıldır mücadele veren Sabit Toru, şimdi alanını Anamur dışına taşıdı. Anamur da 3 dönümlük bir alanda deneme üretimi yapan ve bunda büyük bir başarı gösteren Toru, aynı çalışmayı Adana da başka ürünlerden gelir elde eden çiftçilerle de paylaştı.

Azimli Üretici Ejder Meyvesinin Üretim Alanını Böyle Genişletiyor

Mithat ÜNAL-Anamur da muz ve çileğe nazaran deyim yerindeyse dönümde 4 kat gelir getiren ejder meyvesinin üretimi için 4 yıldır mücadele veren Sabit Toru, şimdi alanını Anamur dışına taşıdı.
Anamur da 3 dönümlük bir alanda deneme üretimi yapan ve bunda büyük bir başarı gösteren Toru, aynı çalışmayı Adana da başka ürünlerden gelir elde eden çiftçilerle de paylaştı. İlk etapta 15 dönümlük bir serada ekim yaptıran Toru, burada ki fidelerin gelişiminin de umut verici olduğunu kaydetti. Kendisinin teşviki ile Adana da oluşturdukları seranın hibe desteği ile yaptıklarını kaydeden Toru, “Bazen soruyorlar ejder meyvesinde hibe var mı diye, evet ejder meyvesinde hibemiz var.” Dedi.  Bu konuda yardımcı olabileceklerini kaydeden Toru, seranın yapımı ile ilgili de bilgiler verdi. 15 dönümlük bir sera yaptıklarını kaydeden Toru, bu serada şu anda 20 kişinin istihdam edildiğini de sözlerine ekledi.

Sabit Toru, Ejder Meyvesi hakkında genel bilgiler verdi. Ürünün ejder meyvesi, dragon, pitea olarak anıldığını kaydeden Toru, Anavatanı vietnam, taylan ve orta kuşak olan bu ürünün tropikal bir ürün olduğunu ve Akdeniz kıyılarının da üretimine çok uygun olduğunu söyledi. Köklü fide ekildiği durumda ilk yılda ürünün masrafını karşılamaya başladığını kaydetti. Bu ürünü Anamurda muz ve çileğe alternatif bir ürün olarak yetiştirdiklerini ve başarı sağladıklarını kaydeden Üretici Sabit Toru, şimdi Adana da yapmış oldukları ekimde de  ciddi bir ilerleme kaydettiklerini ve bunun da kendilerini geleceğe yönelik umutlandırdığını söyledi. Şu anda Anamur ve Bozyazıda çalışmalarını sürdüren Toru, 3. Yılında dönüm başına ejder meyvesinden 120 ile 150 bin lira arasında gelir elde edildiğinin de altını çizdi.   Organik gübre üzerinde de ciddi araştırmalar yapan Toru, bitirdiği 4 üniversiteyle, azim ve kararlılığını ortaya koyuyor.

 


Ejder Meyvesi Nedir?
Pitaya olarak da bilinen ejder meyvesi, canlı kırmızı derisi ve tatlı, tohum benekli iç yapısı ile ünlü tropikal bir meyvedir. Eşsiz görünümü ve birçok uzman tarafından gönderme yapılan süper besin gücü, bu meyveyi popüler kılmıştır.

Ejder meyvesinin birçok faydasının tadını çıkarmak için tropik bölgelerde yaşamak zorunda değilsiniz. Türkiye'de de pitaya meyvesi her geçen gün popülerleşmektedir.
Besin bakımından zengin ve düşük kalorili ejder meyvesi, kronik hastalıklarla savaşmak, bağırsak sağlığını iyileştirmek ve bağışıklığı artırmak için faydalı olabilir. Manganez ve demir gibi çeşitli vitamin ve minerallerin yanı sıra lif bakımından da yüksektir. Ejder meyvesinin sağlığa faydaları arasında kilo kaybına yardımcı olma, diyabeti kontrol etme, sindirimi iyileştirme, kolesterolü düşürme ve enerji seviyelerini artırma yeteneği bulunur. Ayrıca bazı kanserlere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabilir, bakteri ve mantarlara karşı savunma yapabilir ve vücudun genel işlevini optimize edebilir.

EJDER MEYVESİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI
Ejder meyvesinin sağlık yararları temel olarak antioksidan, antibakteriyel ve beslenme özelliklerine bağlanır. Yararlar arasında bağışıklık, hızlı metabolizma ve daha yumuşak bir sindirim süreci bulunur. Ejder meyvesi ya da diğer adıyla pitaya; antioksidan özelliği ile ön plana çıkan, beta alanin bileşiği ile renk verme özelliğine sahip bir meyvedir. Kırmızı etli çeşitleri; kanser, kalp hastalığı ve düşük tansiyon ile savaşan antioksidanlardan likopeni içerir. Vitamin C, mineral ve lif bakımından zengin olan pitaya; sindirim sürecine yardımcı olurken, kolon kanseri ve şeker hastalığını önlemede, ağır metal gibi toksik maddeleri nötralize etme sürecinde de oldukça etkilidir.
 KANSERE KARŞI KORUYUCUDUR
Ejder meyvesi üzerine yapılan son bir araştırma, bu meyvenin özellikle kolon kanseri durumunda antikanser özelliklere sahip olabileceğini göstermiştir. Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamininin antioksidan kalitesiyle birlikte, pitaya meyveleri başka doğal antioksidan kaynakları da içerir.

MitatMitat