EĞİTİM
Giriş Tarihi : 23-05-2021 18:51   Güncelleme : 23-05-2021 18:53

Azerbaycan-Türkiye Kardeşlik Projesinin Ev Sahibi  Anamurdan İki Okul Oldu

Mithat ÜNAL- Mersin’in Anamur İlçesi’nde, Azerbaycan-Türkiye Ortaklı ‘Biz Kardeşik’ Etwinning Projesi’ne Anamurdan iki okul ev sahipliği yaptı. Kıbrıs İlkokulu Ana Sınıfı Öğretmeni Gülcan Türkay,  20 Mart’ta hayata geçirilen ‘Tabiata Hayat Olaq’  eTwinning projesinin ardından şimdi de Azerbaycan- Türkiye ortaklı hazırlanan ‘Biz Kardeşik’ eTwinning projesinin Türkiye ayağına 15 Temmuz Milli İrade İlkokulu Anasınıfı Öğretmeni Derya Akdeniz ile  ev sahipliği yaptılar.

Azerbaycan-Türkiye Kardeşlik Projesinin Ev Sahibi  Anamurdan İki Okul Oldu

Mithat ÜNAL/ANAMUR(DHA) Mersin’in Anamur İlçesi’nde, Azerbaycan-Türkiye Ortaklı ‘Biz Kardeşik’ Etwinning Projesi’ne Anamurdan iki okul ev sahipliği yaptı.
Kıbrıs İlkokulu Ana Sınıfı Öğretmeni Gülcan Türkay,  20 Mart’ta hayata geçirilen ‘Tabiata Hayat Olaq’  eTwinning projesinin ardından şimdi de Azerbaycan- Türkiye ortaklı hazırlanan ‘Biz Kardeşik’ eTwinning projesinin Türkiye ayağına 15 Temmuz Milli İrade İlkokulu Anasınıfı Öğretmeni Derya Akdeniz ile  ev sahipliği yaptılar.
Azerbaycan’dan Kamala İsmayilzada ve Türkiye’den Ebru Altındal öğretmenlerimizin birlikte kurduğu Türkiye’den 9, Azerbaycan’dan 2 öğretmenin ortaklığıyla yürütülen proje hakkında bilgi veren Kıbrıs İlkokulu anasınıfı öğretmeni Gülcan Türkay; Kültür çok geniş bir kavramdır. Hele bu kültür iki dost ülke için çok daha önemlidir. Projemizde öğrencilerimize erken yaşta milli-manevi duyguları kazandırmayı, geçmişe sahip çıkıp geleceğe sağlam adımlarla ilerlemeyi, iki kardeş ülke öğrencileri arasında anlayış sevgi ve bağlılığı geliştirmeyi hedeflemekteyiz.” Dedi.  
Bu proje sürecindeki amaçlarının  öğrencilerimizin diğer kültürle ilgili bilgi ve farkındalığını arttırarak, folklor, sanat, mutfak ve coğrafya gibi farklı düşünce ve ifade yollarını karşılaştırarak kültürlerarası anlayışı geliştirmelerini ve böylelikle daha derin bağlılık geliştirmelerini sağlamak olduğunu sağlayan Türkay; “Web2.0 araçları kullanarak dijital okuryazarlıklarını ve 21.yy becerilerinden medya okuryazarlığı kazandırmayı  hedefliyoruz.” Dedi.
Proje kapsamında öğrencileriyle birlikte bir çok etkinlik yaptığını, projeye uzman konukların da destek verdiğini belirten Kıbrıs İlkokulu anasınıfı öğretmeni Gülcan Türkay, iki kardeş ülke Türkiye-Azerbaycan dostluğunun pekiştiği, birlikte daha nice güzel işlere imza atacaklarını da sözlerine ekledi.  Projeye Türkiye genelinden 9 okul katılıyor.