GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-08-2021 16:09   Güncelleme : 19-08-2021 16:23

AYDINCIK YANGIN BÖLGELERİNDE AKADEMİK  İNCELEME

Mithat Ünal-Mersin’in Aydıncık İlçesi’nde geçtiğimiz Temmuz Ayında yaşanan yangın bölgelerinde, Karadeniz Teknik Üniversitesi  Orman Fakültesi  Orman Mühendisliği Bölümü’nden bir heyet incelemelerde bulundu.

AYDINCIK YANGIN BÖLGELERİNDE AKADEMİK  İNCELEME

Mithat Ünal-Mersin’in Aydıncık İlçesi’nde geçtiğimiz Temmuz Ayında yaşanan yangın bölgelerinde, Karadeniz Teknik Üniversitesi  Orman Fakültesi  Orman Mühendisliği Bölümü’nden bir heyet incelemelerde bulundu. İncelemelere Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Hocaları, Prof. Dr. Sezgin Hacısalihoğlu (Havza Amenajmanı Ana Bilim Dalı),Prof. Dr. Mehmet Mısır (Amenajman Ana Bilim Dalı),Doç. Dr. Bülent Turgut ( Toprak ve Ekoloji Ana Bilim Dalı) ve Dr. Öğr. Üyesi Ercan Oktan (Silvikültür Ana Bilim Dalı) katıldı.  Heyetin, yangın sonrası bölgede incelemelerde bulunarak,  bilimsel rapor hazırlayarak Orman Genel Müdürlüğüne referans oluşturacak öneriler hazırlayacakları kaydedildi.  Yangın gören ormanlık sahayı inceledikleri gibi yangında çalışanlarla konuşup yangın esnasındaki yaşananlarda dinleyen Akademik Heyet,  bu konu da da kamu oyunu bilgilendirecek veriler topladı.
Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş  yangın esnasında  yapılan organizasyon ve vatandaşlarla olan iletişim ve yardımlaşma hakkında  Orman Fakültesi Hocalarına bilgi verdi.  Bu çalışmaları sırasında, çevre ilçelerde aynı anda yangın olunca yangın söndürme  ekiplerinin  doğal bölgeye gittiğini kaydetti.  
Heyet Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ercan Oktan’ın  “O esnada siz ne yaptınız sorusuna cevap veren işletme Müdürü  Gübeş, kendi planları kapsamında,  yangın öncesinden orman köylülerine yangın sezonu öncesi tırmıklar verildi, öncesinde de,

 bazı köylere pompalı traktöre takılacak şu tankları verilmişti. Çevre ilçelere yangın ekiplerini gönderimde muhtarlarla iletişime geçip köylerde  şu tankları ve tırmıklarla mükelleflerden oluşan ekipler kuruldu ve hazır tutuldu.  Sivil Toplum Kuruluşlarından, avcılar ve Yamaç paraşütü ekiplerinden oluşan ekipleri belli yerlere konuşlandırarak yangın söndürme ekiplerini tesis edildiğini söyledi. Yangın öncesinde de bütün ekibin botları ayakta, sırt çantaları üzerlerinde ilk müdahale aracından, arasözüne, su tankından dozerine hazır kıta teyakkuzda olunsun.” Şeklindeki mesajı  da ekibin büyük dikkatini çekti.   Bölgede yangından etkilenen vatandaşlarla da görüşen ekip, hazırladığı raparu, Orman Genel Müdürlüğüne sunması bekleniyor.