GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-01-2022 17:07

Aydem ve Gediz Perakende, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi katılımcısı oldu

Aydem Enerji’nin Aydın, Denizli, Muğla’da faaliyet gösteren elektrik perakende şirketi Aydem Perakende ile İzmir, Manisa’da faaliyet gösteren elektrik perakende şirketi Gediz Perakende, dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik platformu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UN Global Compact) katılımcısı oldu..

Aydem  ve Gediz Perakende, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi katılımcısı oldu

Aydem Enerji’nin Aydın, Denizli, Muğla’da faaliyet gösteren elektrik perakende şirketi Aydem Perakende ile İzmir, Manisa’da faaliyet gösteren elektrik perakende şirketi Gediz Perakende, dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik platformu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UN Global Compact) katılımcısı oldu. 

 

Türkiye’nin öncü entegre enerji şirketi Aydem Enerji’nin Aydın, Denizli, Muğla, İzmir ve Manisa’da elektrik perakende alanında faaliyet gösteren iki şirketi, dünyanın en büyük sürdürülebilirlik girişimi olan UN Global Compact’ın katılımcısı oldu. 

 

Bu gelişmeyle birlikte, tüm iş süreçlerinde UN Global Compact’in insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanındaki 10 ilkesine uymayı taahhüt eden Aydem Perakende ve Gediz Perakende; söz konusu prensipleri gözetmenin yanı sıra her yıl bu alanlardaki çalışmalarını raporlayarak; taahhütlerini yerine getirdiklerini de somut göstergelerle ortaya koyacaklar. 

 

“3 şirketimizle Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne katılmaktan gurur duyuyoruz”

 

Enerji sektöründe “sürdürülebilir”, “yenilikçi” ve “insan odaklı” yaklaşımlarıyla fark yaratmak üzere çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli, “Tam anlamıyla sürdürülebilir ve dengeli bir biçimde büyümeden bahsetmemiz gerekiyorsa, bunu ancak ve ancak insana yatırım yapıp, içinde bulunduğumuz ekosisteme ve tüm paydaşlarımıza olan sorumluluklarımıza sahip çıkarak gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde, uzun yıllardır varlığını sürdüren şirketlere baktığımızda, finansal tabloların tek başına bir anlam ifade etmediğine daha fazla şahit olacağız. Biz Aydem Enerji olarak, sürdürülebilir kurumsal hedeflerimize ulaşmak adına her zaman üzerimize düşen sorumlulukla hareket ediyoruz. Bağımsız enstitülerce sertifikalandırıldığımız “Harika Bir İş Yeri” olma yolculuğumuzda da çalışanlarımızın sürdürülebilir memnuniyetlerine odaklanarak, küresel ilkeleri kucaklayan pek çok projeyi hayata geçirdik. 2020’de Aydem Yenilenebilir Enerji şirketimiz için attığımız imzayla, UN Global Compact’in ‘10 ilkesi’ne uyacağımızın sözünü vermiştik. 2021 yılında ise imzacı konumundan katılımcı statüsüne yükseldik. Şimdi de bu güçlü taahhüdümüze Aydem Perakende ve Gediz Perakende şirketlerimizi de dahil etmenin mutluluğu içindeyiz” şeklinde konuştu.

 

 

UN Global Compact Hakkında

UN Global Compact, 1999 yılında dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından kurulan dünyanın en büyük sürdürülebilirlik girişimidir. UN Global Compact’e üye kurumlar, insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarındaki on evrensel ilkeye uygun iş yapacaklarını ve bunu her yıl raporlayacaklarını en üst düzeydeki temsilcilerinin imzasıyla (CEO ve/veya Yönetim Kurulu Başkanı) taahhüt etmektedirler. UN Global Compact bugün 15.000’den fazla şirket, 4.000’den fazla şirket dışı üyesiyle dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik platformudur. 

Global Compact Türkiye, UN Global Compact’in dünya genelindeki 69 yerel ağından biridir. UN Global Compact’in strateji ve programlarını yerelleştirerek şirketler bünyesinde uygulamakta, onların hedef belirleyerek ve ileriye götürecek somut adımları atmalarına destek olmaktadır. Global Compact Türkiye’nin çalışma alanları; çeşitlilik ve kapsayıcılık, çevre, sürdürülebilir finans, toplumsal cinsiyet eşitliği ve inovasyondur. Bu alanlarda şirketlerin iddialı ve gerçekçi hedefler belirleyerek somut adımlar atmalarını hedeflemekte, bu yolda onlara destek olacak araçlar, programlar, uzmanlık ve network sunmaktadır. Global Compact Türkiye, 251 şirket ile Avrupa’da 8. dünyada 15. büyük yerel ağıdır.

 

Aydem Enerji Hakkında

Türkiye’nin ilk ve öncü entegre enerji şirketi Aydem Enerji, elektrik üretimi, dağıtımı ve perakende alanlarında faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin ilk özel hidroelektrik santralini hayata geçirmek, ilk yerli güneş hücresini üretmek, ilk özel elektrik dağıtım ve perakende lisanslarına sahip olmak gibi sektörünün öncü işlerine imza atan Aydem Enerji, bugün Türkiye’ye yayılan 27 santrali ve 1.965 MW kurulu güç ile yıllık 10.044 GWh elektrik enerjisi üretiyor. Yenilenebilir enerjiyi odağına alan Aydem Enerji’nin yenilenebilir enerji üretim şirketi, portföyünün tamamı 100 yenilenebilir kaynaklardan oluşan Türkiye’nin en büyük şirketi konumunda. Elektrik üretimi faaliyetlerinin yanında elektrik perakende şirketleri ile Aydın, Denizli, Muğla, İzmir ve Manisa olmak üzere 2 bölge, 5 ilde 5 milyon müşterisine hizmet sunuyor. Elektrik dağıtım şirketleri ile aynı illerde elektrik dağıtım hizmeti sunuyor. 2021 yılında, çalışan markası alanında hayata geçirdiği projelerle iş yeri kültürü, çalışan memnuniyeti konusunda global ölçekte hizmet veren Great Place to Work®️ Enstitüsü tarafından “Türkiye’nin En İyi İşverenleri Listesi”nde 8 grup şirketiyle yer alan Aydem Enerji, bu sene de 13 grup şirketiyle “Harika Bir İş Yeri” olarak Great Place to Work®️ Sertifikası almayı başardı.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı