SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-03-2020 14:56

Ayak Mantarı Nasıl Oluşur Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak mantarı, adından da anlaşılacağı gibi, mantarların neden olduğu bir cilt rahatsızlığı türüdür. Çoğu insan yaşamı boyunca en az bir kez bu hastalığa maruz kalır.

Ayak Mantarı Nasıl Oluşur Ve Nasıl Tedavi Edilir?

. Çoğu mantar türünün karanlık, sıcak ve nemli ortamları sevmesi gibi, bu koşullar altında ayak mantarı oluşmuş olur. Ayakkabılarda uzun süre kalan ayaklar mantarların çoğalması için çok uygundur. Özellikle çalışan insanlarda, gün boyunca ayakkabılarda uzun süre kalmak mantar hastalığına neden olan ana faktörlerden biridir.

Her şeyden önce, ayak mantarı tedavisinde etmenin en etkili yolu ayak mantarının kontamine olabileceği ortamlardan uzak durmaktır. Ayak sağlığına dikkat ederek, mantarla en etkili şekilde mücadele edilebilir. Ayaklar her gün düzenli olarak temizlenmeli, bol su ile yıkandıktan sonra parmaklar arasında temiz bir havlu ile dikkatlice kurutulmalıdır. Ayrıca, sıcak yaz aylarında nefes alan ayakkabılar giymek, ter emici çoraplar seçmek, antifungal spreyler veya tozlar kullanmak hastalığın tedavisinde çok önemlidir.

Hastalık ortaya çıktıktan sonra, bir cilt doktoruna danışmak kesinlikle gereklidir. Tedavi için mantar önleyici kremler ve spreyler tercih edilebilir. Bazı durumlarda, antifungal ilaçların oral olarak kullanılması cilt doktoru tarafından önerilebilir. İlaçları her gün aynı zamanda düzenli olarak kullanmak, mantar hastalığının zamanla kaybolmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, arıtma işlemi için yukarıdaki temizlik prensiplerine uyum şarttır. Tedavi için birçok doğal yöntem vardır. Ayaklara sokulabilecek bir sıcaklıkta ısıtılan suya sirke eklenir ve su soğuyana kadar ayaklar bu suda tutulur. Zamanla, mantarların yok olmaya başladığı görülecektir. Ayrıca, kabartma tozu mantar tedavisinde önemli bir yer tutar. Yine, bir miktar su ısıtılabilir, içine karbonat eklenebilir ve su soğuyana kadar ayak içinde tutulabilir. Daha az sıcak suya karbonat ilave edilerek ve macun haline gelinceye kadar karıştırılarak mantar bölgesine uygulanabilir. Bu doğal yöntemler, bazı durumlarda mantarlar için önerilebilecek doğal tedavilerdir.

Bu gibi alternatif tıp çözümleri bulunan ayak mantarı tedavisinde en mantıklı olan cilt doktoruna danışarak hareket etmek olacaktır. Her cilt hastalığı gibi ayak mantarı da oldukça tehlikelidir.

 

Detaylı bilgi için; https://www.ertugrulaydemir.com/