GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-12-2020 15:48   Güncelleme : 16-12-2020 15:53

Avon Kadınlara Böyle seslendi: 'Evde Yalnız Değilsin'

Haber Merkezi-Avon Türkiye,  Avon Biz Bize Facebook grubu sayfasından bir kez daha kadınlara seslendi. Avon Türkiye Satış Direktörü Gülay Başaran ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’nün katılımıyla gerçekleşen etkinlikte "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele" için neler yapılabileceği üzerine konuşuldu. 

Avon  Kadınlara Böyle seslendi: 'Evde Yalnız Değilsin'

Haber Merkezi-Avon Türkiye,  Avon Biz Bize Facebook grubu sayfasından bir kez daha kadınlara seslendi. Avon Türkiye Satış Direktörü Gülay Başaran ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’nün katılımıyla gerçekleşen etkinlikte "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele" için neler yapılabileceği üzerine konuşuldu. 
135 yıldır bir güzellik markasından çok daha fazlası olmayı hedefleyen AvonDünya'da ve Türkiye’de kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda bir asırdan fazla süredir çeşitli çalışmalarla kadınlara destek oluyor. Avon Türkiye, bu mücadele sırasında iş birliği yaptığı Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile kadına yönelik şiddet konusunda farkındalığı attırmak adına Avon Biz Bize Facebook grubu üzerinden bir araya geldi.
Şiddetin Türkiye'de kanayan bir yara olduğuna ama bu konuyla ilgili farkındalık yaratılması adına özel sektörün, kamu alanlarının ve vatandaşların artan ilgisine dikkat çeken Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü; "Şiddetin temeline dikkat çekmek gerekiyor. Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu Raporu'na göre toplumsal cinsiyet eşitsizliği bakımından 151 ülke arasında Türkiye ne yazık ki 131. sırada yer alıyor. Bu eşitsizliğin başında kız çocuklarının eğitime ulaşamaması, çalışma hayatında kadının yer bulamaması, istihdamı sağlanan kadınların bu seferde aile, çocuk, ev bakım yükünün artması gibi durumlar geliyor. Tüm bu sorunların yansıması ekonomik yetersizlikle bütünleştiğinde şiddeti doğuruyor. Şiddet spesifik bir olaydır. Yani bugün var yarın yok diyemeyiz. Bugün var ise ona karşı duruş mekanizması geliştirmemiz gerekiyor. Bu mekanizma kendimizde güçlendirmekten geçiyor. Biz kadınların fiziki güzellikle beraber ruh ve beden sağlıklarını da bir arada tutmalarını sağlayarak her daim sahada kendine güvenlerini geliştirmeye çalışıyoruz." dedi.Acil Yardım Hattı hakkında da bilgiler veren Güllü; “0212 656 96 96 ve 0549 656 96 96 numaralı hatları arayan her kadına Türkiye'de var olan kanunların kendi durumları için hangisinin uygun olduğunu, fiziksel şiddete uğradıklarında darp raporu almalarının önemini, psikolojik şiddetin de gözle görülür bir emaresi olmamasına rağmen kanun önünden bir suç olduğunu ve bunun içinde yargıya başvurabileceklerini anlattıklarına, anlık şiddete maruz kaldıkları anda kolluk kuvvetlerinin evlerine varmasını sağladıklarına, telefonun ucunda 7/24 psikologların olduğu bilgisini paylaşıyoruz. Bildiğiniz gibi tüm dünya zor bir sınavdan geçiyor. Dünya'nın her yerinde şiddet Covid-19 ile birlikte arttı. İlk Çin'de başladığında Çin'deki boşanma oranlarına yansıyan artışı hep beraber gördük. Türkiye'de ise işsiz kalan, ev yükü artan ya da aynı çatı altında erkek egemenliğinde ezilen bir sürü kadın oldu. İşte tam da bu noktada Avon bu kadınlarımıza adeta can simidi oldu. Avon’dan gelen maddi destek neticesinde hayat yolculuğuna kendi ayakları üzerinde devam etmeye çalışan ihtiyaç sahibi kadınlarımızın faturalarını veya kiralarını ödemelerine destek verdik. Avon’un sağladığı destek fonu ile zorluklarla mücadele eden mağdur kadının hayatına dokunabildik.” dedi.
Pandemi sürecinin başlangıcı sayılan mart ayında Acil Yardım Hattı'na gelen çağrı sayılarına değinen Güllü; “2019 Mart ayına göre karşılaştırmasından bahsetmem gerekirse oranların fazlasıyla arttığı görülmektedir. Hattı arayan sayısı artışı %7, sığınma evi talebi artışı %78, acil vaka artışı %30, psikolojik şiddet mağduru artışı %93, fiziksel şiddet mağduru artışı %80, komşudan kadına yönelik şiddet ihbarı artışı %100 oldu. Korkarak yada sinerek, sürdürülebilir hale gelen ve devamlı olarak artan şiddette karşı koymak için bir cesaretle bize gelenlere bu yolda yürümeleri için Türkiye'de var olan mevzuatı ve korunma yollarını anlatarak güçlü olmaları anlamında onlara yol açıyoruz." dedi