GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2021 12:14   Güncelleme : 15-10-2021 12:20

Avokado Fidesini Alan Bahçeye Koştu

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur Belediyesi, Çiftçi Kadınlar günü nedeni ile belediye binası önünde bir program düzenledi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törene, Kaymakam Bilal Bozdemir,  Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, İlçe Tarım Müdürü Hasan Bostan ve üretici kadınlar katıldı...

Avokado Fidesini Alan Bahçeye Koştu

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur Belediyesi, Çiftçi Kadınlar günü nedeni ile belediye binası önünde bir program düzenledi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törene, Kaymakam Bilal Bozdemir,  Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, İlçe Tarım Müdürü Hasan Bostan ve üretici kadınlar katıldı.  Törenin açılış konuşmasını yapan Park Bahçelerden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Kasapoğlu, kadınların 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar gününü kutladı. Bugün üreten belediyecilik modelimize uygun olarak yaklaşık 1,5 yıl önce hayata geçirdikleri  çekirdeği getir, fideyi götür kampanyası sonucu, üretimine başladığımız binlerce avokado fidanının dağıtımını yaptıklarını kaydeden Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “Bugün her ailenin bütçesine bir katkı sunma noktasında, bunu çok önemsediğimizi de belirtmek istiyorum.” Dedi. Belediye’nin oluşturduğu Avokado bahçesinden elde ettikleri ürünlerüde öğrencilere burs olarak vereceklerini kaydeden Başkan Kılınç; “ Buradan aldığınız fidelerden elde ettiğiniz gelirin bir kısmı ile evinizin ekonomisine katkı sağlayacak, bir kısmı ile çocuklarınızan harçlığını çıkaracaksınız. Bizde ikincisini kurduğumuz avokado bahçesi ile ihtiyaç sahibi Anamurlu Üniversite öğrencilerimizin, eğitim, öğretim giderlerini karşılamak üzere,  üretimine başladığımız vakit bu paraları onlara vereceğiz.” Dedi.
Bu projenin takdire değer olduğunu kaydeden Anamur Kaymakamı Bilal Bozdemir de kadın çiftçilerin dünya Çiftçi Kadınlar gününü kutladı. Törene katılan kadınlar, aldıkları fideleri dikebilmek için bahçenin yolunu tuttular. Belediye Başkanına ve çalışanlara teşekkür eden kadınlar,  ekimi yapılan avokadolardan aldıkları ürünleri  ile ev ekonomisine ve çocuklarının giderlerine harcayacaklarını söylediler.  Bu yıl üretici kadınlara 3 bin avokado fidesinin dağıtılacağı ve bu hizmetin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği kaydedildi.