GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-08-2020 23:43   Güncelleme : 29-08-2020 23:55

Atış Talimleri Anamur’un Güneyinde Yapılacak

Bugünden itibaren geçerli olacak ve 11 Eylül’e kadar devam edecek olan NAVTEX ilanında,  Anamur’un güneyinde atış talimi yapılacağı duyuruldu.

Atış Talimleri Anamur’un Güneyinde Yapılacak

Haber Merkezi-Anamur'un güneyinde NAVTEX. Bugünden itibaren geçerli olacak ve 11 Eylül’e kadar devam edecek olan NAVTEX ilanında,  Anamur’un güneyinde atış talimi yapılacağı duyuruldu. Uzun süreden beri Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan NAVTEX ilanlarından dolayı gerilim yaşanıyor  Hatta son olarak Yunanistan’a ait 6 adet F-16 uçağı , NAVTEX ilan edilen bölgeye yaklaştığı için TÜRK F-16 uçakları tarafından bölgeden uzaklaştırılmıştı.
ORUÇ REİS ‘in gerçekleştirdiği sismik araştırma çalışmaları için yeni bir NAVTEX ilan ettiğini duyurdu. NAVTEX NEDİR?
 İngilizce ‘navigational text messages’ ifadesinin kısaltması olan NAVTEX, denizcilere yapılan bir tür uluslararası duyuru işlevi görüyor. Navtex paylaşımlarıyla seyir halindeki gemiler bilgilendiriliyor; tehlike ya da risklere karşı uyarılıyor. Kazalar, meteorolojik tahminler, arama kurtarma faaliyetleri gibi durumlar hakkında mesajlar veriliyor. Mesajlar, Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi tarafından yayımlanırken, gemiler bunları NAVTEX cihazlarıyla algılayıp haberdar oluyor.