GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2022 09:55

Asya’da da negatif fiyatlamalar hakim

Ayı piyasasındaki ABD hisse endekslerinin günü sert satışlarla tamamlamalarının ardından bu sabah Asya’da da negatif fiyatlamalar hâkim.

Asya’da da negatif fiyatlamalar hakim

Bugün Ne Bekliyoruz? Ayı piyasasındaki ABD hisse endekslerinin günü sert satışlarla tamamlamalarının ardından bu sabah Asya’da da negatif fiyatlamalar hâkim. Japonya’da Nikkei225 Endeksi %1,97, Topix Endeksi %1,68 düştü. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,33, Shenzhen Bileşik Endeksi %0,73 gerilerken Hong Kong Hag Seng Endeksi yatay bir seyir izlemekte. Çin’de bugün açıklanan resmi PMI rakamlarına göre imalat faaliyetleri, büyük şehirlerdeki pandemi kısıtlamalarına ve ihracatın artışındaki yavaşlamaya rağmen iki aylık daralmanın ardından eylülde (50,1) beklenmedik bir şekilde büyüdü. Bu sabah Güney Kore endekslerinde de satıcılı bir seyir görmekteyiz; Kospi Endeksi %0,60, Kosdaq Bileşik Endeksi %0,25 geriledi. Bu sabah Hindistan Merkez Bankası (RBI) 50 bp faiz artırımına giderek politika faizini %5,90 seviyesine yükseltti. Enflasyonun ağustosta %7 civarına yükseldiği Hindistan’da merkez bankası art arda dördüncü kez faiz artırdı; Hint rupisi ABD doları karşısında rekor düşük seviyelerde seyretmekte. Haftanın son işlem gününde Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi PCE Fiyat Endeksi yayınlanacak. Yakıt maliyetlerinde resesyon endişelerinden kaynaklı düşüşün etkisiyle manşet rakamda temmuzda yaşanan yıllık bazda gerileme devam edebilir. Ancak gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek enflasyonun hızlanması bekleniyor. PCE temmuzda aylık %0,1 düşmüşken yıllık bazda artış %6,8’den %6,3’e gerilemişti. Çekirdek endeks aylık %0,1 artarken yıllık bazda artış %4,8’den %4,6 seviyesine gerilemişti. Borsa İstanbul tarafında; bugün VIOP tarafında pay vadeli kontratların son günü olacak. Bazı hisse senetlerinde daha önce uyardığımız üzere her iki yönde de sert hareketler devam edebilir; temkinli duruşun korunması gerektiğini düşünmekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa hisse endeksleri dün %0,92-2,41 aralığında düşerek negatif bir görünüm ortaya koydu. DAX Endeksi %1,71, FTSE 100 Endeksi %1,77 ve CAC 40 Endeksi %1,53 düştü. ABD tarafında ise Nasdaq Bileşik Endeksi %3’e yakın düşüşle aşağı yönlü harekete öncülük etti. S&P 500 Endeksi %2,11 düşüşle yılın en düşük seviyesine gerilerken Dow Jones Endeksi %1,54 düşüşle takip etti. EUR/USD paritesi %0,82’lik artışla 0,98 seviyesine yükselirken Dolar Endeksi (DXY) 111,8 puana geriledi. ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi ise 5,7bp’lik artışla %3,79’a yükseldi. Emtia grubundan Brent petrol %0,53’lük düşüşle varil başına 87USD’ye gerilerken ons altın 1.661USD düzeyinde stabil kaldı. Eylül ayında Euro Bölgesi tüketici güveninin -28,8’e gerilemesiyle ekonomik güven endeksi 93,7 puanla yaklaşık 1,5 yılın en düşüğünde gerçekleşti. Bu ayın öncü verileri Avrupa’nın lokomotifi Almanya’da yıllık TÜFE’nin %10, aylık TÜFE’nin %1,9 düzeyine yükseldiğini işaret etti. Böylece hem aylık hem de yıllık TÜFE beklenti üzerinde yer aldı. ABD ekonomisi (GSYH) ikinci çeyrekte piyasa beklentisi paralelinde %0,6 daraldı. Aynı dönemde kişisel tüketim giderleri (PCE) %7,3 olarak ölçüldü. Çekirdek PCE ise %4,7 düzeyinde gerçekleşti. Böylece PCE verileri ikinci çeyrekte beklentileri aşarak Fed’in faiz artırımlarını destekler nitelikte oldu. Haftalık işsizlik maaşı başvurularınınsa sürpriz bir şekilde 193 bine gerilemesi iş gücü piyasasındaki sıkı duruşu destekledi.

Gün boyu aşağı yönlü hareketini koruyan BIST 100 Endeksi dün %1,60 düşerek 3.146,89 puana geriledi. Gıda, İçecek Endeksi’nin (XGIDA) %3’ü aşan düşüşü endeksteki gerilemeye öncülük etti. USD/TRY kuru yatay satıcılı olarak fiyatlanırken EUR/TRY kuru %0,77 arttı. Gram altınsa 988 TL düzeyinde stabil kaldı. TCMB’nin bu ayki PPK toplantısı özetinde politika faizi ile kredi faizlerindeki makasın izlendiği vurgulandı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre ekonomik güven endeksi bu ay 94,3 puanda stabil kaldı. Tüketici güven endeksi ise sınırlı artışla 72,4 değerini aldı

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi