GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-10-2020 16:59   Güncelleme : 09-10-2020 09:00

Araştırma Kedilerin İlginç Hallerini Ortaya koydu

Haber Merkezi-Hayvanların kendilerini anlamadığını ve konuşamadıklarını düşünerek onlarla ilgili planlarını buna göre yapan insanoğluna başta kediler olmak üzere birçok hayvan anlamlı tepkileri ile tam tersine bizi anladıklarını ortaya koyuyorlar. Kediler, Hem Gülüyor, Hem Anlıyor...

Araştırma Kedilerin İlginç Hallerini Ortaya koydu

Haber Merkezi-Hayvanların kendilerini anlamadığını ve konuşamadıklarını düşünerek onlarla ilgili planlarını buna göre yapan insanoğluna başta kediler olmak üzere birçok hayvan anlamlı tepkileri ile tam tersine bizi anladıklarını ortaya koyuyorlar.
Kediler, Hem Gülüyor, Hem Anlıyor ama(Sadakatsiz)
2009 yılından bu yana ‘Smize’ olarak yeni bir kelime türeten Ünlü model Tyra Banks, küşünün gözleri ile gülmesi anlamına gelen bu kelime ile kedisi ile kurduğu iletişim sayesinde podyumlarda başarı gösteriyor. Bilim insanları bu iletişimin doğru olduğunu ifade ederek bu günde aynı yöntemi kullandıklarını ifade ediyorlar.
Kedilerle iyi anlaşma yolunu bulduk
Bir araştırma sonucunda gözlerimizi yavaş bir hareketle kırptığımızda kedilerin insanlara tepki verdiği bulundu. İlk kez bir kedigillerin ve insanların arasında bu tarz bir iletişim olduğu ortaya çıkmış oldu. Araştırma sonucunda kedi gülümsemesi denen bir bulguya da ulaşıldı. Kediler ayrıca Duchenne gülümsemesine ağız köşelerini kaldıran ve gözlerinde kaz ayakları oluşturan biçimde gülümsemeyle de cevap verebiliyorlar. Özellikle “smize” diye adlandırılan biçimi daha çok sevdikleri ve tepki verdikleri söyleniyor.  14 farklı evden 21 kedi üzerinde yapılan iki deneyde bunu doğrular nitelikte. Deneyler sonucunda, sahipleri onlara yavaşça göz kırptıktan sonra, duygusuz kaldıkları döneme göre daha fazla göz kırpmasıyla sahiplerine cevap verdiler.
45 Kedi ise Aynı yöntem denendiğinde yabancılarla da yakınlaştıkları anlaşılıyor.  Bu deneyde ise kedinin sahibi yerine araştırmacılardan biriyle olan ilişkisini ölçüldü.  1 ile 17 yaşlarında 45 kedi bu deneyde testten geçirildi.  Test sonucunda kediler stabil bir ifade durumuna kıyasla, karşısındaki insan yavaşça göz kırptıktan sonra bir yabancının eline daha fazla yaklaşma eğiliminde oluyor.
 Tanıdık olmayan birilerin onlara yavaşça göz kırpmasından sonra kedilerin göz kırpması daha olası bir durum olarak öne çıkıyor. Araştırmacılar, “Birlikte ele alındığında, bu teknik kediler ve insanlar arasında pozitif türden bir iletişim sağlayabilir” sonucuna vardılar. Sonuçlar Scientific Reports isimli dergide yayınlandı.
 Çalışmanın denetçilerinden biri olan Sussex Üniversitesi Psikoloji Okulu’ndan Karen McComb, “Kediler ve insanların bu şekilde iletişim kurduklarını görebilmek harika. Bu durum birçok kedi sahibinin zaten şüphelendiği bir şeydi. Bu yüzden kanıt bulmak heyecan verici. Bu çalışma kedi-insan arasındaki iletişimde yavaş yanıp sönme rolünü deneysel olarak inceleyen ilk çalışma. Evde kendi kedinizle veya sokaktaki kedilerle bunu deneyebilirsiniz.” dedi. Kaynak: Süzcü