EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-10-2021 15:54   Güncelleme : 14-10-2021 16:12

ANTSO, Sarıoğlu’nun Sorularını Basın Toplantısı Yaparak Yanıtladı

Mithat ÜNAL-Anamur Ticaret ve Sanayi Odası’nın basın toplantısı gündemi, İlçe Tarım Eski Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu’nun sosyal medya sayfasından; “ Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı neden devamlı ekip halinde Kıbrıs’a gider?” Başlığı ile yönelttiği sorularına basın toplantısı düzenleyerek yanıt verdi.  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Meclis Başkanı Mehmet Yıldız ve yönetim kurulu üyeleri ile Oda da yaptığı basın açıklamasında, Sarıoğlu’nun sorularını belgelerle yanıtladı.

ANTSO, Sarıoğlu’nun Sorularını Basın Toplantısı Yaparak Yanıtladı

Mithat ÜNAL-Anamur Ticaret ve Sanayi Odası’nın basın toplantısı gündemi, İlçe Tarım Eski Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu’nun sosyal medya sayfasından; “ Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı neden devamlı ekip halinde Kıbrıs’a gider?” Başlığı ile yönelttiği sorularına basın toplantısı düzenleyerek yanıt verdi. 
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Meclis Başkanı Mehmet Yıldız ve yönetim kurulu üyeleri ile Oda da yaptığı basın açıklamasında, Sarıoğlu’nun sorularını belgelerle yanıtladı.

Torunoğlu Basın Açıklamasını Belgelerle Yaptı
Kıbrıs’a, kendi paraları ile gittiklerini ve odanın parasını harcamadıklarını iddia eden ANTSO Başkanı Ferudun Torunoğlu, bunu da konu ile ilgili 24 Eylülde aldıkları meclis kararını göstererek; “KKTC’ye resmi seyahatin belirlediği katılımcılar tarafından karşılanması, oy birliği ile karar altına alınmıştır. Odadan, ziyarette çay parası dahi yoktu.” Dedi.  
Viski İddiasına İlginç Cevap
Sarıoğlu’nun ertesi günkü yazısında; “Viskiyi fazla getirmek için Antalya’dan çıkış yaptılar.” Yönünde bir ifadesi olduğunu kaydeden Torunoğlu bu iddiada  da “Hayır Abi… Biz ki, Adana’dan gittik, Adana’dan geldik.” diyerek yanıtladı. Meclis Üyeleri’nden Adem Şen bu cevaba, “Paramızla değil mi, istediğimiz yerden gider, istediğimiz yerden geliriz. Hesap niye veriyorsun.” Diyerek tepki gösterdi.

 


KKTC  Ticaret Odası İle Kardeş Odayız Bu Seyahatler Normal
Geçmiş dönemlerde dahil burada oturum parası almayarak odaya 200 bin lira kazandırdıklarını kaydeden Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Kıbrıs Ticaret Odası ile kardeş oda oldukları için  ortak protokol gereği, en az yılda bir yada iki kere karşılıklı gidip gelme zorunluluğumuz var.” Dedi. Kişilerin gelip geçici, ancak kurumların kalıcı olduğuna dikkat çeken Torunoğlu,  Kıbrıs ile olan münasebetlerin devam edeceğini söyledi. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası’nın tek amacının Anamur ve Bozyazı da kalkınmayı sağlamak olduğunu sözlerine ekleyen Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, İnceleme komisyonu başkanlığı yaptım 8 tane bana ait rapor kitabı var.” Dedi. Görevi süresince, şahsı ve odaya kazandırdığı belgeleri de basınla paylaşan Ferudun Torunoğlu, bu çalışmaların sürdürüleceğinin altını çizdi.

 


Oturum Parası Almaksızın Yüksekokulu 2,5 Dönüm Muz Araştırma Serası Kazandırdık

Meclis Başkanı Mehmet Yıldız da oturum ücreti almaksızın Anamur Meslek Yüksekokulu bünyesine öğrencilerin araştırma yapabilmeleri için 2,5 dönüm muz serası kazandırdıklarını söyledi ve “Bu bir hizmet değil mi?” dedi. Meclis olarak gittikleri yerden yol hakkı ve meclis toplantısında oturum parası almadıklarını belirterek “Niyazi Sarıoğlu inşallah bu açıklamalarından pişman olmulştur. Talihsiz bir açıklamadır kınıyorum.” Bizim amacımız, Anamur ve Bozyazının ekonomik olsarak kalkınmasına katkı sağlamaktır.” Dedi.
Sarıoğlu Ne Demişti, ANTSO’nun Basın Toplantısına Ne Tepki Verdi?
Konu hakkında Sosyal Medya Sayfasından Anamur Ticaret ve Sanayi Odasına bir takın sorular soran Anamur İlçe Tarım Eski Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu; “Bu gidiş geliş kaç kere olmuştur? Masrafları odamı karşılamıştır? Geziye kimleri götürmüştür? bu faaliyetlerin Anamur ticaretine ne kadar katkısi olmuştur? hangi anlaşmalar yapılmıştır? eğer bi anlaşma yapılmışsa Anamurdan hangi yıllarda Kıbrıs’a ihracat yapılmıştır, meraktayız? belgeli açıklama olursa inanırız. Belge ve maliyet açıklaması bekliyoruz. Başkanımız bu saatte yoğun ticari faaliyette olduğundan cevap veremez


Hedefim Sadece Ferudun Torunoğlu
Meclis ve Yönetim Kurulu İle Hiçbir Meselem Yok Benim hedefimde Oda Başkanı Ferudun Torunoğlu var diyen Anamur İlçe Tarım Eski Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu; “Ben onlara şuraya buraya gitti geldi diye bir açıklamada bulunmadım. Sadece ben bir soru sordum yaptığım açıklamada. Bu soruların cevaplarını istedim. Cevapları verdiyse başkanım, teşekkür ederim. Sıkıntı yok. Benim önümüzdeki günlerde başka açıklamalarım olacak. Benim, Anamur Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kurulu veya meclis üyeleri, meclis başkanı ile ilgili hiçbir sıkıntım yok. Benim hedefimde ki kişi, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğludur. Yönetici kabiliyetini kaybetmiş kişilerin, artık buralarda durup, Anamur’a zarar vermelerini istemiyorum. Bir Anamurlu olarak.” Dedi.
Belediye Başkanlığı veya Sivil Toplum Kuruluşu gibi hiçbir yere adaylığının olmadığını kaydeden Sarıoğlu;”Ayrıca başkanıma da teşekkür ederim. Beni belediye başkanlığı adaylığına uygun gördüğü için. Ama bir siyasi partili değilim. Olmayı da düşünmüyorum. Belediye başkan adaylığı gibi bir şey de zaten gündemde yok. Sayın başkanımız gündemi de değiştirmeye çalışmasın. Ben şimdi duyduğum şeylere göre kendilerine bir soru sordum.” dedi.
Kıbrıs’a gidip geliniyor. Ancak Ne Kazanmışız, Ne Kaybetmişiz?
Anamur Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin sürekli Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine gidip geldiğini kaydeden Sarıoğlu, sorularını sürdürdü;
Sarıoğlu; ”Biz şimdi bekliyoruz ki, Şimdi Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kıbrıs’a gidiyor geliyor, gidiyor geliyor, onunla görüşüyor, Cumhurbaşkanı ile görüştüm, Başbakanla görüşüyor, Maliye Bakanı ile görüşüyor. Ancak geriye dönüp baktığımızda ne kazanmışız, ne kaybetmişiz, bununla ilgili bir veri yok.” Dedi. Sarıoğlu, ANTSO Başkanı Ferudun Torunoğlu’nun Anamur’a gelecek hangi hizmetleri engelledi sorusuna, şu anda Anamur dışında olduğunu önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili bir basın toplantısı yapacağını ve tüm soruları belgeleri ile yanıtlayacağını söyledi.