EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-07-2019 12:03   Güncelleme : 11-07-2019 12:13

ANTSO ile KKTC Ticaret Odası Yatırım Atağında

Mithat Ünal-Anamur Ticaret ve Sanayi Odası ille Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ticaret Odası arasında gerek yatırım gerekse tanıtım amaçlı istişareler daha da sıkılaştırılmaya başladı.

ANTSO ile KKTC Ticaret Odası Yatırım Atağında

Mithat Ünal-Anamur Ticaret ve Sanayi Odası ille Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ticaret Odası arasında gerek yatırım gerekse tanıtım amaçlı istişareler daha da sıkılaştırılmaya başladı. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve KKTC Ticaret Odası Forum Başkan Yardımcısı Ferudun Torunoğlu, 05 - 06 Temmuz 2019 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimizde Girne Acapulco Otelde yapılan Türkiye –KKTC Ticaret Odası Forumu II. Ortak Toplantısına ve Lefkoşe Golden Tulip Otelde yapılan Türkiye– KKTC Ticaret Odası forumu 1. Ekonomi Konferansı hakkında bilgi verdi. Konu hakkında bir basın bülteni yayınlayan Torunoğlu; “Odamız Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye – KKTC Ticaret Odası forumu Başkan yardımcısı olarak Şahsım , Odamız Meclis Başkanı Mehmet Yılmaz ,  Meclis Başkan Yardımcısı Ayhan Şen ,  Yönetim Kurulu Üyesi  Ertuğrul Oğuz’dan oluşan bir heyetle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimize Resmi bir ziyaret yapılmış ve  05 - 06 Temmuz 2019 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimizde Girne Acapulco Otelde yapılan Türkiye –KKTC Ticaret Odası Forumu II. Ortak Toplantısına ve Lefkoşe Golden Tulip Otelde yapılan Türkiye– KKTC Ticaret Odası forumu 1. Ekonomi Konferansına Odamızı temsilen katılınmıştır.” Dedi.
Türkiye –KKTC Ticaret Odası Forumu II. Ortak Toplantısı , Türkiye– KKTC Ticaret Odası forumu 1. Ekonomi Konferansı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, TOBB Başkanı, M. Rifat Hisarcıklıoğlu, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Kudret Özersay, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri,  Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ile Türkiye – KKTC Ticaret Odası Forumu Eş Başkanı Mustafa Genç ve siyasetçi ile iş dünyasından  çok sayıda temsilci katıldı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimize giden Anamur Ticaret ve Sanayi Odası heyetince Anamur’u ve Bölgemizi tanıtıcı Anamur Alaköprü Barajı’nın Resmi ve Muz Lifinden yapılmış Tablo hediye edildi.
Ayrıca Anamur Ticaret ve Sanayi Odamız heyetince Resmi görüşmelerde bulunularak ziyaret kapsamında Anamur Ticaret ve Sanayi Odamız üyeleri iş adamları ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası üyesi Kıbrıslı iş adamları arasında gerçekleştirilebilecek olan iş birliği ve  Tarımsal üretim ile Sanayi alanında yapılabilecek ortak çalışmalar hakkında görüşmelerinde yapıldığı ziyaretin kendi açılarından bir değerlendirmesini  yapan Başkan Torunoğlu açıklamasında şu ifadelere vyer verdi: “Odamızın amacı Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında en yakın kara parçası olan Anamur’un ve Bozyazı İlçemizin İş adamları ile KKTC'li iş adamlarımızı daha da yakınlaştırarak, iş ilişkilerini geliştirmek ve iki oda arasındaki ilişkileri daha ileriye götürmektir.
 Yapılan ziyaretler ve her iki Odanın birlikte yapacakları girişimler neticesinde, Anamur Gümrüğü’nün bir an önce faaliyete geçmesini, İlçelerimizin Turizmine katkıda bulunulmasını, İlçelerimiz iş adamları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde faaliyet gösteren İşadamlarının ticari faaliyetlerinin artarak güçlenmesini temenni ediyoruz. Odamız İlçelerimizin her türlü sorununa gerekli hassasiyeti göstermeye devam edecektir.”