EĞİTİM
Giriş Tarihi : 03-05-2019 11:16   Güncelleme : 03-05-2019 14:17

ANTSO İle Final Üniversiteleri Protokol İmzaladı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası(ANTSO) ile Uluslararası Final Üniversiteleri arasında hem protokol imzalandı, hem de ‘Ticaret ve Ekonomide Son Durum’ ele alındı. Belediye Yıldız düğün Salonu’nda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Törende, ANTSO Başkanı Ferudun Torunoğlu ile Üniversiteler Rektörü Profesör Doktor Abdullah Y. Öztoprak arasında yapılan protokolde Anamur’dan Uluslararası Final Üniversitelerine gönderilecek her 10 öğrenci için bir fakir öğrenciye ücretsiz eğitim verileceği açıklandı. Açıklamayı Rektör Profesör Doktor Abdullah Y. Öztoprak yaptı.

ANTSO İle Final Üniversiteleri Protokol İmzaladı


Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası(ANTSO) ile Uluslararası Final Üniversiteleri arasında hem protokol imzalandı, hem de ‘Ticaret ve Ekonomide Son Durum’ ele alındı. Belediye Yıldız düğün Salonu’nda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Törende, ANTSO Başkanı Ferudun Torunoğlu ile Üniversiteler Rektörü Profesör Doktor Abdullah Y. Öztoprak arasında yapılan protokolde Anamur’dan Uluslararası Final Üniversitelerine gönderilecek her 10 öğrenci için bir fakir öğrenciye ücretsiz eğitim verileceği açıklandı. Açıklamayı Rektör Profesör Doktor Abdullah Y. Öztoprak yaptı. Özyaprak ve Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Ercan Uygur tarafından ANTSO  üyelerine yönelik olarak ‘Ticaret ve Ekonomide Son Gündem ve Üniversitenin tanıtımı’ konularında yapılan bilgilendirme Toplantısına Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Emniyet Müdürü Mehmet Güngör, Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, ANTSO Meclis Başkanı Mehmet Yıldız, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, Anamur Ticaret Odası ile Uluslararası Final Üniversitelerinin bu şekilde bir araya gelmesinin toplumsal yönden ve eğitim açısından büyük önem arz ettiğini fade etti. Törende konuşan Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ta  konuşmasına; “Anamur’a bir üniversite yakışır.” Diyerek başladı. Uluslararası Final Üniversiteleri ile Anamur Ticaret ve Sanayii Odası arasındaki bu anlaşmanın hem ilçenin tanıtımı noktasında hem de eğitim noktasında çok güzel katkılar sunacağına inanıyorum. Belediye olarak bu tür organizasyonlara her türlü katkıyı sunmaya hazırız.” Dedi.

Toplantıyı organize eden Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu; “Bir Başbakan(Cumhurbaşkanı),  bir maliye bakanı niçin Anamur ve Bozyazı’dan çıkmasın?  Sizler her şeyin en iyisine layıksınız. Azmi ve hedefi olan her öğrenci her şeyi yapar.” Diyerek salındaki gençleri adeta motive etti. Kendisinin de başkan yardımcılığını yaptığı Uluslar arası Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu yönetim kurulu üyesi İbrahim Taşel’in üniversitesi ile böyle bir protokol imzalamaktan onur duyuyorum.” Dedi. Anamur’un Kıbrıs için ayrı bir önem taşıdığını kaydeden Rektör Profesör Doktor Abdullah Y. Öztoprak’ta konuşmasına Kıbrıs’ın tarihçesinden ve Anamur’un Kıbrıs için öneminden bahsetti. Öztoprak; “Kıbrıs çok zor günler geçirdi. 1960’ta Türkler ve Rumların ortaklığında bir Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. 3 yıl kadar devam etti ve 1963’te son buldu. O zor dönemde biz tüm haberleri Anamurda kurulan Kıbrıs’ın sesi radyosu’ndan alırdık. Bütün dünya ile bağımız bu radyo idi. Hafızamda her zaman Anamur bu şekilde yer almaktadır. Bu gün bu ilişkileri geliştirmek için Anamur Ticaret ve Sanayi Odası ile bu protokolü imzalıyoruz.” Dedi. Tören ANTSO ile Üniversite arasında yapılan protokolü  Uluslararası Final Üniversiteleri Rektörü Profesör Doktor Abdullah Y. Öztoprak ile Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu’nun imzalaması ile sona erdi.