GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2022 12:33

Ankara'da yerli ve milli tohumluk ayçiçeğine ilk hasat

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Trakya Kalkınma Ajansı’nın yürütücüsü olduğu Trakya Tohum A.Ş. tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohumlarının hasat törenine katıldı.

Ankara'da yerli ve milli tohumluk ayçiçeğine ilk hasat

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Trakya Kalkınma Ajansı’nın yürütücüsü olduğu Trakya Tohum A.Ş. tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohumlarının hasat törenine katıldı.

Kamu, özel sektör ve üniversite iş birliği ile kurulan Trakya Tohum A.Ş. tarafından geliştirilen yağlık türler, SUN 2259 ile SUN 2242’nin ilk hasadı, Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesi Büyükkışla köyünde gerçekleşti.

Hasat törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AK Parti Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, Trakya Tohumcular Derneği Başkanı İbrahim Toruk, Türkiye Tohumcular Birliği Başkan Yardımcısı Selami Yazar, Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Memiş Çelik, Bala Belediye Başkanı Ahmet Buran ve Evren Belediye Başkanı Hüsamettin Ünsal katılım sağladı.

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Türkiye’nin ilk yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohumunu üretmeyi başardık. Ayçiçeği ile başladık bunu mısır ve farklı stratejik ürünler devam ettireceğiz.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, ayçiçeğinin stratejik ve vazgeçilmez bir ürün olduğunu belirterek “Bizim de arz açığımız olan bir ürün. Çeşitli sebeplerde ekilmeyen yaklaşık 68 bin dekarlık alanda ekimi teşvik etmek amacıyla, yüzde 75'ini sübvanse ettiğimiz tohumu vererek ayçiçeği ekim alanlarının genişlemesini arzu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Üretilen tohumların çoğaltma faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Varank, “Trakya Tohumculuk A.Ş. Tarım Bakanlığımız, Kalkınma Ajansımız, bölgedeki firmalar, dernekler ve üniversitenin katkılarıyla kurulan Trakya Tohumculuk A.Ş. ilk ürettiği tohumları burada gelip çoğalttı, bugün onların hasadını gerçekleştireceğiz. İnşallah burada yapacağımız hasat dekar başına 200 kilogramla Türkiye’de bir rekoru kırmış olacak.” diye konuştu.

Bakan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu tip projeleri desteklemeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Türkiye’de yerli tohumculuk gerçekten gelişti ama yerli ve milli tohumculuğun hala kat etmesi gereken bir mesafe var. Bu ilk yerli ve milli hibrit tohumumuzun Ankara, Rusya ve Sudan’da deneme üretimlerini yaptık. İnşallah buradan elde edilen tohumlar yurt dışına da ihraç edilecek. Türkiye’ye ciddi bir katma değer kazandıracak.” ifadesinde bulundu.

Projede emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Bakan Varank, “Bala’dan geliyorum, sordum çiftçilerimiz memnunlar. Tarımdaki Ar-Ge’yi bakanlık olarak desteklemeye devam edeceğiz. Tarım yapmak yeterli değil, gıda endüstrisi bu işi katma değerli hale getiren endüstri burada da tarım bakanlığımızla birlikte sektörleri desteklemeye devam edeceğiz. Yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohumumuzun hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Bizleri mutlu etti”

Bakan Kirişci, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan ayçiçeği yağının önemine işaret ederek ayçiçeğiyle ilgili tohumculuk faaliyetleri yapılmasının kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirdi.

Türkiye'nin 2002 yılında yüzde 31 olan kendi kendine yeterlilik oranını bugün itibarıyla yüzde 96'lara çıkardıklarını belirten Bakan Kirişci, konuşmasına şöyle devam etti:

“Daha kat edeceğimiz çok yol var. Bu yolu da hızla tamamlamalı ve yüzde 100’ün üzerine çıkarak yola devam etmeliyiz. Ayçiçeği, bu manada çok stratejik ve vazgeçilmez bir ürün, bizim de arz açığımız olan bir ürün. Bir önceki yıla göre yüzde 5,6 artış bekliyoruz ama bizim hala yüzde 30-35 düzeyinde açığımız olacağını biliyoruz. Bundan dolayı üreticilerimizi bu sebeple cesaretlendirmeye çalışıyoruz. Çeşitli sebeplerde ekilmeyen yaklaşık 68 bin dekarlık alanda ekimi teşvik etmek amacıyla, yüzde 75'ini sübvanse ettiğimiz tohumu vererek, ayçiçeği ekim alanlarının genişlemesini arzu ediyoruz.”

“Biz sizin yanındayız”

Bakan Kirişci, ayçiçeğiyle ilgili Tarım Kredi Kooperatifleri, pancar kooperatifleri ve yağlı tohumla ilgili birliklerin alım yapmaya devam ettiğine değinerek, “Dün çıkan tebliğ ile ithalata yüzde 10 gümrük vergisi koyduk. Bunun yetersiz kalması durumunda alacağımız başka tedbirler de var. Herhangi şekilde üreticimizin mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz. Biz sizin yanınızdayız. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde çiftçilerimize sahip çıkmaya ve desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

Biçerdövere bindiler

Törenin ardından Bakan Kirişci ve Bakan Varank,  tarlaya girerek hasat edilecek ürünleri inceledi. Bakanlar, hasat ettikleri ürünleri bir kavanozun içine koyarak imzaladı. Hasadın bereketli olması için ilçe müftüsünün duasının ardından Bakan Varank ve Bakan Kirişci, biçerdövere binerek ilk hasadı yaptı.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi