GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-06-2021 18:48   Güncelleme : 27-06-2021 19:12

ANKARA KENT KONSEYİ SEÇİMLERİ 10 TEMMUZ'DA YENİDEN YAPILACAK

Ankara Kent Konseyi’nin 29 Haziran 2019 tarihinde yapılan genel kurulunun iş ve işlemleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin, odalarının ve sendikaların davet edilmediği gerekçesiyle açtığı dava sonucunda iptal edildi. Yeni Ankara Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu, 10 Temmuz 2021 tarihinde yapılacak. .

ANKARA KENT KONSEYİ SEÇİMLERİ 10 TEMMUZ'DA YENİDEN YAPILACAK

Ankara Kent Konseyi’nin 29 Haziran 2019 tarihinde yapılan genel kurulunun iş ve işlemleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin, odalarının ve sendikaların davet edilmediği gerekçesiyle açtığı dava sonucunda iptal edildi. Yeni Ankara Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu, 10 Temmuz 2021 tarihinde yapılacak.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yargıya taşınan ve iptal edilen Ankara Kent Konseyi seçimlerine ilişkin hukuki süreçte gelinen son noktayı yazılı bir açıklamayla duyurdu. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"KATILIMCILIKTAN UZAK ŞEKİLDE ÖRGÜTLENDİĞİ İÇİN YARGIYA TAŞINMIŞTIR"

“Mimarlar Odası Ankara Şubesi başta olmak üzere, TMMOB’a bağlı meslek örgütleri, 25 yıldır Ankara kentinin savunmasında yer alan sendikalar, dernekler ve sivil toplum örgütleri, Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu’na davet edilmemiştir. Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu, Kent Konseyi Yönetmeliği'ne aykırı şekilde katılımcılıktan uzak şekilde örgütlendiği için Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınmıştır. Yargı kesin olarak kararını vermiş ve Ankara Kent Konseyi’nin 29 Haziran 2019 tarihinde yapılan kongresini iş ve işlemlerini iptal etmiştir.

Yargı kararı sonucunda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden şubemize gönderilen resmi yazıda, 'Tarafınızca açılan dava sonucu 29 Haziran 2019 tarihli Kent Konseyi Genel Kurulu iptal edilmiştir. Ankara Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu’nun 10 Temmuz 2021 tarihinde saat 10:00’da Altınpark Fuar Alanı Konferans Salonu’nda yapılacaktır' ifadelerine yer verilmiştir.

"SEÇİMLERİN 'KATILIMCI BİR SÜREÇLE' YAPILMASININ SORUMLULUĞUNUN FARKINDAYIZ"

Yazıda yargı kararı ve yeni Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu’na davet olmasa da bunun bir hukuki davet olduğunu kabul ederek, Ankara Kent Konseyi’nin yeni genel kurul seçimlerinin 'katılımcı bir süreçle' yapılmasının sorumluluğunun farkındayız. Meslek kuruluşları, dernekleri, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve vakıflar, ekte bulunan başvuru dilekçesini doldurabilirler. Bu dilekçeyi 5 Temmuz’a kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne iletmeleri gerekiyor. Bu kapsamda meslek kuruluşlarını, dernekleri, sivil toplum örgütlerini, sendikaları ve vakıfları 10 Temmuz’da yapılacak Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu'nda demokratik bir sürecin işletilmesi için katılımcı olmaya davet ediyoruz.”