GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-09-2020 16:47   Güncelleme : 10-09-2020 17:56

ANİMDER’ Başkanı Uysal: ‘Sen Kimin Mütercimisin?’

Anamur ANİMDER Başkanı Abdullah Uysal, Global TV’de Saynır Tezel'in moderatörlüğünde ki programda İmamhatip mezunları aleyhinde gündeme bomba gibi düşen söylemlerine tepki göstererek “Sen Kimin Müretcimisin?” diye sordu.

ANİMDER’ Başkanı Uysal: ‘Sen Kimin Mütercimisin?’

Anamur ANİMDER Başkanı Abdullah Uysal, Global TV’de Saynır Tezel'in moderatörlüğünde ki programda İmamhatip mezunları aleyhinde gündeme bomba gibi düşen söylemlerine tepki göstererek “Sen Kimin Müretcimisin?” diye sordu. İsmail Sayma, Müfid Yüksel ve Hayri Kırbaşoğlu’nun konuk olduğu programda, yazar Müfid Yüksel ile girdiği tartışma sırasında sesini yükselten  Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doktor Erol Mütercimler, İmam hatip mezunlarını açıktan hedef alarak,  "İmam hatiplerden mezun olanlar karşımıza sahtekar, cinsi sapık olarak çıkıyor" demişti.
ANİMDER’e Tam Destek
Mütercimler’e  Türkiye genelinde olduğu gibi, Anamur’dan da büyük tepki geldi.    Anamur İmamhatip Mezunları Derneği Başkanı Abdullah Uysal, İlçe Müftüsü Zeynal Abidin Çınar, İmamhatip Lisesi Müdürü Nadi Öztürk, Dernek Üyesi Ümit Akın, Diyanet Vakfı Anamur İlçe Temsilcisi Hasan Şanver Kızmanz, İmamhatip Ortaokulu Müdürü İrfan Başer ve İmamhatip Lisesi Müdür Yardımcısı İsmet Keskin’in de katılımı ile konu hakkında bir basın açıklaması yaptı.
Sen Kimin Mütercimisin?
Açıklamasında Mütercimer için ‘bir şahıs’ ifadesini kullanan Uysal; “Haber Global TV de Saynır Tesel’in modoratörlüğünde, Doktor Erol Mütercimler isimli bir şahıs, ülkemizin en önemli eğitim kurumlarından olan İmam Hatip Lisesi’nden mezun olanlarla ilgili sarf etmiş olduğu şu talihsiz sözlerden dolayı şiddetle kınıyoruz. İmamhatipten mezun olmuş olanlar, karşımıza bakın ne olarak çıkıyor. Cinsi sapık, sahtekar, ahlaksız.” Demek sureti ile mensubu olmaktan gurur duyduğumuz ilim, irfan yuvası mensuplarına hakaret etmiştir.
Bir Asırlık Hizmete Hakaret Ediyor
Ülkemizde, bir asra yakındır eğitim, öğretim hizmeti veren, sayısız ilim irfan adamı yetiştiren, ilimle, irfanla, bilgiyle ve hikmetle eğitim yapan, yaratılanı, yaratandan dolayı seven, içinde asla hain, bölücü, sapık, sahtekar, ahlaksız barındırmayan İmam Hatip Lisesi mensuplarına yapılan böyle bir hakareti kabul etmediğimiz gibi, şiddetle kınıyoruz.” Dedi.
Bu Sapıklar Kesinlikle İmamhatipli Değil
Son günlerde kendilerini sözde şeyh olarak belli bir kesime kabul ettiren ve küçük yaşta çocuklara cinsel istismarda bulunan kişiler hakkında ki bir soruyu yanıtlayan ANİMDER Başkanı Abdullah Uysal, bunun daha önceki olayların ısıtılarak tekrar gündeme getirildiğini söyledi ve “Bunu yapanların İmamhatip Liseleri ile alakasının olmadığını kamuoyuna duyuruyoruz. O şahıslar, İmamhatip Lisesinin Kapısından bile içeri girmedi. Din adamı kisvesinde bu gibi bazı sapık olayları, din adamlarına ve ya imamhatibe mal ederek, bu gibi talihsiz açıklamalar yapanların yeniden şiddetle kınıyoruz. ” Diye ekledi.
Bu Tür Vakalar İmamhatiplerin Değerini ve Önemini Arttırıyor
Anamur İlçe Müftüsü Zeynal Abidin Çınar’da ANİMDER Başkanı Abdullah Uysal’ın bu açıklamasını desteklediklerini belirtti. Bu tür talihsiz açıklamaların kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Çınar; “ İmam Hatipler bu memlekette, hizmetin en güzelini yapmaya çalışan şahıslardır. İmamhatiplerimizde diğer okullarımız gibi, resmi kurumlardır. Devletin görevlileri, devletin eğitimcileri burada görev yapmaktadır. Sanki yasadışı, illegal faaliyet göstermiş gibi göstermenin âlemi yoktur.  Piyasaya sunulan olumsuz örnekler halkın tasvip etmediği, dinin ve ahlakın tasvip etmediği bu örnekler, zaten İmamhatip camiası ile uzaktan yakından alakası olmayan örneklerdir. Bilakis bu örnekler bize, İmamhatiplere ve İmamhatiplilere ne kadar ihtiyacımız olduğunu da göstermektedir.” Dedi.
İmamhatiplerden Böyle Sapkın düşünceli İnsan Çıkmaz
 İmamhatip mezunlarından böyle sapkın düşünceli insanların çıkmadığını ve çıktığına da şahit olmadıklarını kaydeden Anamur İmamhatip Lisesi Müdürü  Nadi Öztürk; “Sozn zamanlarda bu tip olayları hemen imam hatibe ve imam hatipliye bağlıyorlar, bu da bizi üzüyor, yaralıyor. Toplumu ayrıştırmanın bölmenin hiçbir mantığı yok. Bunları tasvip etmiyoruz. Toplumu bu şekilde ayrıştıranları da kınıyoruz.” Dedi.