KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-10-2020 14:04   Güncelleme : 03-10-2020 18:19

Anamuryum  2 bin 300 Yıllık Tarihe Işık Tutuyor

 Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde  bulunan Anemiryum Antik Kentin’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Selçuk Ünüversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Profesör Doktor Mehmet Tekocak Başkanlığında 5 yıldır devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarında 2 bin 300 yıllık tarih fışkırıyor.

Anamuryum  2 bin 300 Yıllık Tarihe Işık Tutuyor

 Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde  bulunan Anemiryum Antik Kentin’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Selçuk Ünüversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Profesör Doktor Mehmet Tekocak Başkanlığında 5 yıldır devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarında 2 bin 300 yıllık tarih fışkırıyor. Türk Tarih Kurumu tarafından finanse edilen kazı çalışmalarını karada olduğu kadar denizin dibinde de başta Bizans ve Roma dönemine ait sütunlar olmak üzere tarihi eserler gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor. Anemiryum  Kazı Başkanı Profesör Doktor Mehmet Tekocak,  2016 yılından bu yana yaklaşık 5 yıldır aralıksız olarak devam ettiğini söyledi. Kazı çalışmalarının 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilk defa uygulanmaya başladığını kaydeden Bölüm Başkanı Profesör Doktor Mehmet Tekocak; “Bu çalışmalar 20 arkeolojik kazıdan bir tanesi olmuştur. 2016 yılından bu yana, Anemiryum Antik Kenti’nde, öncelikli olarak  konservasyon ve restorasyon çalışmaları, ardından da araştırma kazılarıyla devam ettirilmektedir.” Dedi. 2016 yılından bu yana sahil kıyısında kalmış mimari blokların belirli bir alana taşınarak koruma altına alındığını kaydeden, Anemiryum  Kazı Başkanı Profesör Doktor Mehmet Tekocak odeonun röle ve restorasyon projesinin hazırlanması, küçük hamamın röle ve restorasyon projesinin hazırlanması ve kuruldan onaylatılması Akabinde, 3-10/C kilisesiolarak adlandırdığımız kilisenin konservasyon ve restorasyonu, Nekropol Kilisesi’nin zemininde bulunan zemin mozaiklerinin konservasyonu, küçük Hamam zemin mozaiğinin konservasyonu, bir tane tonozlu mezarın zemininde bulunan zemin mozaiğinin konservasyonu şeklinde  çalışmalarının da aralıksız olarak devam ettiğini kaydetti.   Tekocak; Anemiryum Antik Kenti’nde 1955 yılında bir tescilli evin de  Mersin Valiliği tarafından hazırlanan ödenekle yapılan restore çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Anemiryon Antik Kenti’nin yılın 12 ayı ziyaret edilebilecek durumda olduğunu kaydeden Tekocak, Anamuriumda yaklaşık 15-20 bin kişinin yaşadığını tahmin ettiklerini belirtti.
Anemiryum  Kazı Başkanı Profesör Doktor Mehmet Tekocak: “Anemiryum Antik Kenti, dağılık Kilikya bölgesinin önemli liman şehirlerinden bir tanesidir. Buradaki çalışmalar, 2016 yılında, bizim ekibimiz tarafından 2016 yılında başlayan çalışmalar yaklaşık  5 yıldır aralıksız olarak devam ediyor. Kazı çalışmalarımız 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilk defa uygulanmaya başlayan 12 ay aralıksız  devam eden 20 arkeolojik  kazıdan bir tanesi olmuştur. 2016 yılından bu yana Anemiryum Antik Kenti’nde, öncelikli olarak  konservasyon ve restorasyon çalışmaları, ardından da araştırma kazılarıyla, devam ettirilmektedir. 2016 yılından bu yana, sahil kıyısında kalmış, mimari blokların belirli bir alana taşınarak koruma altına alınması, odeonun röle ve restorasyon projesinin hazırlanması, küçük hamamın, röle ve restorasyon projesinin hazırlanması ve kuruldan onaylatılması, akabinde, çonceos kilisesi olarak adlandırdığımız kilisenin konservasyon ve restorasyonu, nekropol kilisesinin zemininde bulunan zemin mozayiklerinin konservasyonu, küçük hamam zemin mozayiğinin konservasyonu, bir tane tonozlu mezarın zemininde bulunan yine zemin mozayiğinin konservasyonu şeklinde çalışmalarımız aralıksız olarak devam etmiş ve halende yine nekropolde, kentin kamusal binalarının bulunduğu hamamda ve kilisedeki çalışmalarımıza, devam etmekteyiz.  Burada, 1955 yılında yapılan bir tescil ve tescilli bir Türk dönemine ait evimizinde röle ve restorasyon projeleri Adana kuruldan onaylatıldıktan sonra,  Mersin Valiliğimiz tarafından sağlanan ödenekle de restorasyonu hemen hemen bitmek üzere. Yılın 12 ay’ı burayı ziyaret edebilirsiniz. Hem doğal, hem kültürel zenginliği ile öne çıkmış kentlerden bir tanesidir. Bu bölgede 15 ile 25  bin kişinin bu bölgede yaşadığını düşünüyoruz. Burası tam anlamı ile bir Roma Kentidir.  Milattan sonra 2. Yüzyıldan erken Bizansı var, milattan sonra 7. Yüzyıla kadar yapılarla burada karşılaşmak mümkündür.”" dedi.