GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-09-2020 11:05   Güncelleme : 19-09-2020 12:13

Anamurdan Gazilerimize Selam

Mithat Ünal-Anamurda Gaziler Günü nedeni ile düzenlenen tören, Mustafa Kemal Atatürk’e ve gazilerimize saygı duruşu ile başladı. Sakarya Meydan Muhaberesi'nin kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM'since Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, “Mareşal” rütbesi ile “Gazi” unvanı verilmesinin 99. Yıldönümü anıldı.

Anamurdan Gazilerimize Selam

Mithat Ünal-Anamurda Gaziler Günü nedeni ile düzenlenen tören, Mustafa Kemal Atatürk’e ve gazilerimize saygı duruşu ile başladı. Sakarya Meydan Muhaberesi'nin kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM'since Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, “Mareşal” rütbesi ile “Gazi” unvanı verilmesinin 99. Yıldönümü anıldı. Yeni Cumhuriyet Meydanında düzenlenen anma törenine, Kaymakam Mehmet Nuri Başaran, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Cumhuriyet Başsavcısı Seyfettin Ünal, Garnizon Komutanı Hava Öğretmen Albay Taner Tükel, Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Savaş Cingöz, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri,  gaziler ve şehit aileleri katıldılar. Atatürk Anıtına, Kaymakamlık Belediye Başkanlığı ve Gazrnizon komutanlığı çelenklerinin sunulmasının ardından şehit ve gazilerimiz için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Gaziler adına günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Terörle Mücadele Gazisi Yunus Emre Şahin Yaptı. Türk Milleti adına vefa duygusunun en güzel örneğinin Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanının verilmesi olduğunu kaydeden Gazi Emre Şahin; “Kahraman Gazilerimiz, Yüce ulusumu ve onun ayrılmaz parçası olan Türk Silahlı Kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunun bilincindedir. Bu bilinçle, yaptığınız hizmetler ve fedakârlıklar ile hafızalarımızda yer eden adlarınız, zamanın unutkanlığına uğramaksızın yaşatılacaktır. Sizler ‘Gazi’ unvanı alarak çıktığınız mücadelelerdeki cesaretiniz ve özgüveninizle, Türk silahlı Kuvvetlerini oluşturan dokunun ne denli sağlam ve güçlü olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiniz. Bu vesile ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, Türk Milleti’nden, sizlerden aldığı güçle ve “Güçlü ordu, güçlü Türkiye” anlayışı ile kendisine verilen her türlü görevi başarıyla yerine getirmeye devam edecektir.” Dedi.
19 Eylül, “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır. Gaziler gününde yapılacak törenler, Başbakanlığın 24 Ağustos 2003 tarih ve 25209 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği esaslarına göre düzenlenir.