EĞİTİM
Giriş Tarihi : 20-03-2021 20:15   Güncelleme : 20-03-2021 20:15

Anamur’dan Azerbaycan’aTabiata Hayat Olak Selamı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi, Ormancık Mahallesinde  eTwinning projesi kapsamında oluşturulan  ‘Tabiata Hayat Olak’ Türkiye Azerbaycan Hatıra Ormanı’na katılan öğrenci ve veliler, Azerbaycan’a selam gönderdiler.

Anamur’dan Azerbaycan’aTabiata Hayat Olak Selamı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi, Ormancık Mahallesinde  eTwinning projesi kapsamında oluşturulan  ‘Tabiata Hayat Olak’ Türkiye Azerbaycan Hatıra Ormanı’na katılan öğrenci ve veliler, Azerbaycan’a selam gönderdiler. Türkiye’nin Ordu İli Fatsa İlçesi’nden Öğretmen Semra Bezruk Kolcu ve Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’den Arzu Ahmadova’nın oluşturduğu projeyi Türkiye’den 10 ve Azerbaycan’dan  3 olmak üzere toplamda 13 okul yürütüyor.  Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş,tüm personeli ile destek verdi. Projenin Anamur ayağını üstlenen Kıbrıs İlkokulu Ana Sınıfı Öğretmeni Gülcan Türkay ve 15 Temmuz Milli İrade İlkokulu Ana Sınıfı Öğretmeni Derya Akdeniz 21 Mart dünya Ormancılık günü ve Ormancılık Haftası nedeni ile yürütülen projenin Anamur ayağına veliler ve öğrencilerin  katılımından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Proje Anamur sorumlusu Gülcan Türkay; “eTeinning projesi kapsamında, 3 Azerbaycan ve 10 Türkiye’nin değişik il ve ilçelerinden öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla, ‘Tabiata Hayat Olak’ projesini başlatmış bulunmaktayız. Buradaki  amacımız, günümüz toplumunda insanlar, sağlıksız, mutsuz ve huzursuz. Bunun temelinde, doğadan kopuş gözlemlenmektedir. Biz de çocuklarımız için, geleceğimiz için çocuklarımıza doğa sevgisini kazandırmak ve yarınlarımıza umut olmak için ‘Tabiata Hayat Olak’ dedik. Ve Hatıra Ormanına, Mersin’in Anamur İlçesi Ormancık Mevkiinde oluşturmaya karar verdik.”dedi. Katkılarından dolayı Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş ve  ekibine teşekkür eden Türkay “Tabiata Hayat Olak’ dedi ve Azerbaycan’a selam gönderdi.
Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş’te; “21 Mart Dünya Ormancılık Günü münasebeti ile bugün burada, Azerbeycan ve Türkiye’den okullarımızın oluşturduğu ‘Tabiata Hayat Olak.’ Projesi kapsamında orman kuruyoruz. 21 Mart malumunuz, Türk dünyasında, nevruz günü olarak kutlanmaktadır. Türkler, Ergenekon Vadisinden çıktıkları günün yeniden doğuş, nev ve ruz, yeni gün anlamında, nevruz günü olarak kutlanmakta,  Kuzey Yarımküre de ise, ‘Dünya Ormancılık Günü’ olarak kutlanmasından dolayı bugün burada hem bu ormancılık gününü kutluyoruz, hem de Nevruz Bayramımızı kutluyoruz. Nevruz Bayramınız ve Dünya Ormancılık Gününüz kutlu olsun.” Dedi. Projeye katılan öğrenciler, ellerine aldıkları kazmalarla toprağı kazdılar ve  anne- babaları ve öğretmenlerinin eşliğinde, fide diktiler. 500 servi ve bin yüz fıstık çamı olmak üzere toplam bin 600 fidenin toprakla buluşturan minikler, diğer yandan Azerbaycandaki kardeşlerine selam gönderdiler.