GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-02-2021 08:42   Güncelleme : 08-02-2021 08:55

Anamurda Üreticinin Korkusu Çiçek Açtıran Yalancı Bahar

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde Şubat başında açan meyve ağaçları etrafı renk cümbüşü ile donatıyor. Havaların ısınması ile bir taraftan ekim yapan üreticiler, diğer yandan Türkiye’nin doğu kesimleri başta olmak üzere yağmur ve kar ile etkili olan kış soğuğunun Anamurda da etkisini göstererek çiçekleri öldürmesinden korkuyorlar. 

Anamurda Üreticinin Korkusu Çiçek Açtıran Yalancı Bahar

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde Şubat başında açan meyve ağaçları etrafı renk cümbüşü ile donatıyor. Havaların ısınması ile bir taraftan ekim yapan üreticiler, diğer yandan Türkiye’nin doğu kesimleri başta olmak üzere yağmur ve kar ile etkili olan kış soğuğunun Anamurda da etkisini göstererek çiçekleri öldürmesinden korkuyorlar.  Hava sıcaklığı yaklaşık 20 dereceyi bulunan Anamur, Bozyazı ve Aydıncık İlçeleri başta olmak üzere Orta Akdeniz de erik ve badem ağaçları çiçek açtı. Bal arılarının içerisinde dolaştığı çiçekler Torosların güney yamaçlarını renklendiriyor.  Arıların ziyaret ettiği çiçekler kadar meydanı boş bulan evcil tavşan da yeşilliklerin arasında otlamakla meşgul. 
Çocukların ahar sevinci
Yaz ortasından kalma hava üreticileri de harekete geçirmiş.   Çocukları ile evinin önüne patates ekmeye çalışan ve çilek ve patates ekerek geçimlerini  sağlayan 52 yaşındaki İklime Şahin; “Türkiye’nin birçok yerinde kış devam ediyor. Buralarda bahar geldi. Ekim yapmaya başladık. Patates ekmeye başladık. Buralar çok fena sıcak.” Diyerek içinde bulundukları mensimi anlattı. Pandemi döneminde evde kalan  13 yaşındaki Şahan Şahin de bu dönemde boş zamanlarında tarla işlerinde ailesine yardım ettiğini söyledi.
Kışın geri gelip Çiçekleri öldürmesinden korkuyoruz.
Havaların ısınması ile tarla işlerine hız veren Cemil gündüz’ün korkusu ise havaların birden soğuyarak açan çiçekleri öldürmesi. Mevsim olarak çiçeklerin açtığını ifade eden gündüz; “ Yaz mevsimi olarak çiçekler açtı. Bir şeyler ekeceğiz.  Yine de korkuyoruz yani.sonunda bir kış olurda bu çiçekler anında ölür.  İnşallah bir şey olmaz.” Diyerek temennisini dile getirdi. Torosların yüksek kesimlerinde kendisini gösteren kar üreticinin bu tedirginliğini de haklı çıkarıyor.