GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-09-2020 08:40

Anamurda İki Kişiyi Yılan Soktu

Mithat Ünal-Anamurda iki kişiyi yılan soktu. İlk müdahaleleri yapılan kazazeseler, Anamur Devlet Hastanesi’nde yapılan müdahalelerinin ardından Mersin’e sevk edildi.

Anamurda İki Kişiyi Yılan Soktu

Mithat Ünal-Anamurda iki kişiyi yılan soktu. İlk müdahaleleri yapılan kazazeseler, Anamur Devlet Hastanesi’nde yapılan müdahalelerinin ardından Mersin’e sevk edildi. İki gün ara ile meydana gelen olayda, Mehmet Nizamoğlu(77) ve Mahmut Tuncer(70) yılan sokması şikayeti ile Anamur Devlet Hastanesine getirildiler. Burada ilk müdahaleleri yapılan vatandaşlar, daha sonra Mersin Üniversitesi’ne sevk edildi. Her ikisinin de kontrol altında olduğu belirtilirken, Anamur Devlet Hastanesi’nde ilaçların temin edilmediği yönündeki iddiaların ise gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.
Yılan Isırması Durumunda Yapılması Gerekenler
Yılan ısırığı durumunda öncelikle sakin kalarak sizi ne tür bir yılanın ısırdığını bulmaya çalışın, eğer kendinizi gerçekten kötü hissediyorsanız vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidin. Bir uzman tarafından görülene kadar  yarayı kaşımayın ve sıkmayın. Yılan tarafından sokulmuş kişi hareketsiz ve sakin olduğunda zehrin vücuda yayılması gecikir. Bu nedenle, hastanın hareket etmesi önlenmeli ve sakin kalması sağlanmalı.
Dünya genelinde 2000’den fazla yılan türü bulunmaktadır. Bunlardan 300’ü insanlara zarar verir. Venom adı verilen yılan zehri sinir sistemine etkili olanlarla kan ve diğer dokulara zarar verenler olmak üzere ikiye ayrılır. Yılanlarda nadiren ikisine birden rastlanır. Zehrin vücuda girdiği yerde ağrı, şişme, deride renk değişimi bulantı, baş ve kas ağrıları, halsizlik görülür. Felç ve solunum sistemine etki sonucu ısırılan kişi kaybedilebilir. Engerek yılanları kan hücrelerini eritir ve pıhtılaşmaya etki eder. Isırılan bölgenin kalp hizasının altında tutulması gerekir. Zehirli yılanın cinsinin tespiti hasta için önemlidir. Zehirli yılanın sokması sonucu meydana gelen hastalığın ağırlık derecesi vücuda giren zehrin miktarı, özelliği ve bireyin direncine bağlıdır. Yılanın soktuğu kişi hemen yatırılmalıdır, yaralı bölgenin 8-10 cm kadar üzerini bir mendil ya da kravat ile bağlanmalıdır. Yaralı bölge soğuk su ile yıkandıktan sonra buz uygulanmalıdır ve sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Yılan sokmalarında sokan yılan mümkünse etkisiz hale getirilerek tanı koyulabilecek uzmanlara götürülmelidir.