GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-06-2021 17:50   Güncelleme : 23-06-2021 00:39

ANAMURDA DOĞALGAZ SÜRECİ ÇED TOPLANTISI İLE BAŞLADI

Mithat ÜNAL- Anamurda, Antalya Kepez’den gelecek olan 256 kilometrelik Doğalgaz Boru hattı Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) toplantısı Anamur Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

ANAMURDA DOĞALGAZ SÜRECİ ÇED TOPLANTISI İLE BAŞLADI

Mithat ÜNAL- Anamurda, Antalya Kepez’den gelecek olan 256 kilometrelik Doğalgaz Boru hattı Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) toplantısı Anamur Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Bilgilendirme toplantısına, Kaymakam Aydın Memük, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, İl Çevre Müdürlüğü ÇED Şube Müdürü Remzi Erol, MHP İlçe Başkanı Adnan Gübbük, Esnaf Kefaret Kooperatifi Başkanı Ahmet Özdemir, Esnaf Sanatkârlar  Odası Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Çetin, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.  

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan bilgilendirme toplantısında ilk konuşmayı yapan Anamur Kaymakamı aydın Memük, Doğalgazın bölgemize gelecek olmasının mutluluk verici olduğunu kaydetti. Memük; “ Bu toplantıda buradaki vatandaşımızın görüş ve önerileri alınacak ve bu  önerilerin projenin seyrinde etkili olacağına inanıyorum.” dedi. Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ise bazı kişilerin hukuk sorunu var diyerek engellemeye çalıştığı doğalgazın gelmesi için gerek Bakanlık ve BOTAŞ Genel Müdürlüğü nezrinde büyük mücadeleler verdiklerini hatırlattı. Konu  ile ilgili devam eden süreç hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “BOTAŞ Genel Müdürlüğümüz tarafından, İlçemiz Anamur’a doğalgaz getirilmesi için yapımı planlanan doğalgaz boru hattı projesinin Anamur için çok büyük önem arz ettiğini bilmekteyiz.” dedi.

 

Doğalgaz Boru Hattının her şeyden önce doğal yaşama ve ekolojik dengeye zarar vermediğinin altını çizen Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “Teknolojinin en son imkanlarını kullanarak  doğaya ve mevcut arazi yapısına, asla zarar vermeyen doğal yaşamın sürdürülebilmesine uyumlu, ekolojik dengeyi gözeten, tabiat varlıklarını ve kültürel mirasımızı koruyacak şekilde bir boru hattını belirleyen BOTAŞ ekiplerimize, çevreye ve ekolojik yaşama gösterdikleri duyarlılıklar nedeni ile teşekkür ediyorum.” Dedi.
 

Başkan Kılınç, Bürokratik çalışmaların sonunda doğalgaz boru hattı inşası için ilk kazmanın bu yıl sonu veya gelecek yılbaşında 3 sayrı yerden vurulacağını söyledi. Projenin ÇED süreci hakkında İl Çevre Müdürlüğü ÇED Şube Müdürü Remzi Erol, Manavgat, Alanya, Gazipaşa ve Anamur ilçeleri üzerinde bulunacak olan doğalgaz boru hattı ana arteli için bilgilendirme yaptıklarını ve buradan  alınan görüş ve önerilerin ÇED raporunun şekillenmesinde etkili olacağını söyledi.  
Muhtarlarlardan gelen soruların istimlak ve dağıtım sistemi üzerinde yoğunlaşması dikkat çekerken ANTSO Başkanı Ferudun Torunoğlu’nun Anamur’a yapılacak olan Organize Sanayi Bölgesinin projeye dahil edilip edilmeyeceği yönündeki sorusuna Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “Bunun daha sonra dağıtım şebekesini üstlenen AKSA dağıtım şirketi ile yapılacak müzakereler ile belirlenecek.” Diyerek yanıtladı.  Toplantı, BOTAŞ Yüklenici firma Mühendisi, Elif Gülşen Yağmur’un projenin seyri hakkında verdiği sunumun ardından soru ve cevaplarla sona erdi.