GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-02-2023 20:39   Güncelleme : 20-02-2023 16:39

Anamurda Deniz Gözle Görülür Şekilde Çekildi

Mithat ÜNAL-Mersin’in Anamur ve Bozyazı İlçelerinde deniz suyu gözle görülür bir şekilde çekildi. Görgü tanıkları, bu çekilmenin bir hafta öncesinden bu yana görülmeye başladığını dile getiriyorlar. Bölgede sürekli gezen Demirören Mahallesi gençlerinden Alper Şan; “Daha önce böyle bir şey görmedim. Şimdi gezerken fark ettim.  Bu kadar yüksek olmazdı.” Dedi.

Anamurda Deniz  Gözle Görülür Şekilde Çekildi

Mithat ÜNAL-Mersin’in Anamur ve Bozyazı İlçelerinde deniz suyu gözle görülür bir şekilde çekildi. Görgü tanıkları, bu çekilmenin bir hafta öncesinden bu yana görülmeye başladığını dile getiriyorlar. Bölgede sürekli gezen Demirören Mahallesi gençlerinden Alper Şan; “Daha önce böyle bir şey görmedim. Şimdi gezerken fark ettim.  Bu kadar yüksek olmazdı.” Dedi. 1980 yılından bu yana burada olduğunu söyleyen 46 yaşındaki Mehmet ali Bayır da bölgede suyun aşırı bir şekilde çekildiğini söyledi. Bayır; “Buralarda 1980 yılından bu yana  gelgitler olurdu ama bu kadarda olmazdı. Taşların üstü bir açılır sonra kapanırdı. Şu anda  4-5 gündür çok aşırı bir gelgit var.  Ben buraya 80’den bu yana sürekli geliyorum her hafta, ama hiç böyle gelgit olduğunu görmedim.” Dedi. Anamur’a yaklaşık 9 kilometre batıdaki Demirören Mahallesi eski demir madeni raylarının bulunduğu bölgede denizin çekilmesi ile deniz yosunları, açıkta kaldı.
Deniz kestaneleri ve bir ahtapot ise deniz suyunun bir anda çekilmesi ile karada kalarak yaşamını yitirdi.  Mahalle sakinleri bu duruma daha önce alışık olmadıklarını dile getirdiler. Anamur Mamure kalesi çevresinde  de su altındaki kayalar denizin çekilmesi ile gün yüzüne çıktı. Bozyazı Balıkçı Barınağı ağzında barınak feneri girişinde de deniz seviyesinin yaklaşık 30 metre çekildiği görüldü. Daha önce denize giren vatandaşların yüzerek geçtiği sahilde şimdi yürümek mümkün. Denizin çekildiği yerde ise kumsal, dalgaların izleri ile dolu. Kum böceklerinin su altında yaptıkları solucan bacalar, suyun çekilmesi ile gün yüzüne çıkmış durumda. Anamur ve çevresinde deniz suyunun bu şekilde çekilmesinin kendileri için alışılmış bir durum olmadığını kaydeden mahalle sakinleri, 6 Şubat’ta Kahraman Maraş Pazarcık ve Elbistan Merkezli iki depremle bunun bir ilişkisi olup olmadığını merak ediyorlar.  Demir Ören Mahallesinden 60 yaşındaki Ayşe Oğan, gördükleri karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Daha önce denizin bu kadar çekik olmadığını kaydeden Ayşe Teyze; “Bu neyin habercisidir bilemem. Daha önce buraların suyla kapalı idi. Şimdi bu şekilde gördüğüm için şaşırdım.” Dedi.

 

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi