GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-03-2020 13:52   Güncelleme : 13-03-2020 11:49

Anamurda Corona Yok Açıklaması

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur Devlet Hastanesinde 59 yaşındaki bir kişinin solunum yetmezliği şikayeti ile muayene olması sırasında hastanenin acil servisi bir süre giriş çıkışlara kapatılarak hijyen tedbirleri uygulanınca kısa süreli bir panik yaşandı. Daha sonra Mersin Şehir Hastanesine sevk edilen şahıstan örnek alınarak Ankara’ya gönderildi. Olayın toplumda tedirginlik oluşturması üzerine Kaymakam İsmail Gültekin, Başhekim Serkan Boz ve İlçe Sağlık Müdürü Cem Adil Cenkcimenoğlu ile hastanede bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Anamurda Corona Yok Açıklaması

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur Devlet Hastanesinde 59 yaşındaki bir kişinin solunum yetmezliği şikayeti ile muayene olması sırasında hastanenin acil servisi bir süre giriş çıkışlara kapatılarak hijyen tedbirleri uygulanınca kısa süreli bir panik yaşandı. Daha sonra Mersin Şehir Hastanesine sevk edilen şahıstan örnek alınarak Ankara’ya gönderildi. Olayın toplumda tedirginlik oluşturması üzerine Kaymakam İsmail Gültekin, Başhekim Serkan Boz ve İlçe Sağlık Müdürü Cem Adil Cenkcimenoğlu ile hastanede bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Kaymakam Gültekin, “Hastanemizde bu sabah hasta sevki ile ilgili işlem sanki  coronha virüsü var ve hastanemiz çalışmıyor ve tamamen izole edilmiş gibi bir algı oluşmasına yol açmış. Bu doğru değil. Hastanemizde şu ana kadar tesbit edilmiş Corona vieüsü hastası bulunmamaktadır.  Hastanemizin acil servisi ve tüm birimleri  hasta kabulünü yapmaktadır. ” Dedi.  
Başhekim Serkan Boz da, hastanın hastanenin prosedürüne uygun bir sevk işlemi olduğunu söyledi. Boz acıklamasında, “Hastamız, akciğer enfeksiyonu alan 59 yaşında bir erkek hastamızdır. Solunum sıkıntısı ve nefes darlığı şikayeti ile müracaat etti. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, Sağlık Bakanlığı’nın bu konularla ilgili bir algoritması var ve bu gün tekrar güncellendi. Süz konusu bir akciğer zatürre ve normal sevk edildi. Şu an Mersin Şehir Hastanesine ulaşmış surumda ve genel durumunun da iyi olduğu bilgisi geldi. “ dedi.
Virüs Çok korkulacak bir virüs değil
Basın toplantısına katılan İlçe Sağlık Müdürü Doktor Cem Adil ise virüs’ün çok korkulacak bir virüs olmadığını söyledi. Basit önlemlerle bu visürle baş edilebileceğini kaydeden Adil,   “Bunlardan birincisi hijyen. Özellkile el hijyeni iki saat üç saat arayla, ılık soyla ve normal bildiğimiz sabunla parmak araları ve tırnak içleri olmak üzere normal en az 20 saniye yıkamamız virüsü çok rahat bir şekilde öldürüyor.  Bu da olmasa, alkol, 60 derecenin üzerinde kolonya ve ıslak mendil de corona virüsününü öldürüyor. Kapalı ortamdaysak iki saat arayla ortamı havlandırmalıyız.  Ayrıca yüzeyleri de 1/10 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile kapı kolları dahil dezenfekte etmeliyiz.” Dedi.  Hastanın gönderilmesinin ardından dezenfekte edilen Hastane Acil Servisi dahil tüm birimleri hasta kabulüne tekrar başladı.