GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2021 10:17   Güncelleme : 16-03-2021 10:22

Anamur’da Çilek Ve Muz Üreticileri Tozdan Kurtuldu

Haber Merkezi-Mersin Büyükşehir Belediyesi Ekipleri, Anamur’da Tarım Ve Hayvancılık Yapılan 7 Mahallenin Kullandığı Grup Yolunun 16 Kilometrelik Kısmında Yol Genişletme Ve İyileştirme Çalışması Yürütüyor. Çalışmaların Tamamlanması İle Vatandaşlar, Hayvansal Ve Tarımsal Ürünlerini Piyasaya Sunmak İçin Artık Daha Güvenli Bir Yola Kavuşacak. Grup Yolunun 1 Ay İçerisinde Asfalta Hazır Hale Getirilmesi Hedefleniyor.

Anamur’da Çilek Ve Muz Üreticileri Tozdan Kurtuldu

Haber Merkezi-Mersin Büyükşehir Belediyesi Ekipleri, Anamur’da Tarım Ve Hayvancılık Yapılan 7 Mahallenin Kullandığı Grup Yolunun 16 Kilometrelik Kısmında Yol Genişletme Ve İyileştirme Çalışması Yürütüyor. Çalışmaların Tamamlanması İle Vatandaşlar, Hayvansal Ve Tarımsal Ürünlerini Piyasaya Sunmak İçin Artık Daha Güvenli Bir Yola Kavuşacak. Grup Yolunun 1 Ay İçerisinde Asfalta Hazır Hale Getirilmesi Hedefleniyor.

 

Büyükşehir’in Çalışmalarıyla Tozdan Kurtulan Ve Ürünlerini Artık Daha Rahat Taşıyabilen Mahalle Sakinlerinin Yüzü Gülüyor. Mahalle Sakinleri, “Önceden Yollarımız Çok Tozluydu. Çilek Ekiyorduk, Tozdan Topraktan Ürünlerimizin Kalitesi Düşüyordu, Ekemez Hale Gelmiştik. Limon Bahçemiz Tozdan Topraktan Mahvoldu. Vahap Başkanımız Buraya Bir Asfalt Yaptı, Çok Şükür Tozdan Kurtulduk” Sözleriyle Memnuniyetini Dile Getiriyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na Bağlı Ekipler, “Yolumuz Açık Olsun” Sloganıyla Kent Merkezinde Yürüttüğü Çalışmaların Yanı Sıra Kırsal Mahallelerdeki Mesaisini De Sürdürüyor. Daha Çok Tarım Ve Hayvancılıkla Uğraşan Yurttaşlar Tarafından Kullanılan Ve Tarımsal Alanlara Ulaşımın Sağlandığı Yollarda Yapım, Bakım Ve Onarım Çalışmaları Devam Ediyor.
 


Büyükşehir Belediyesi Anamur Şube Müdürlüğü’ne Bağlı Ekipler, İlçede 7 Mahallenin Kullandığı Grup Yolunu Daha Sağlıklı Ve Güvenli Hale Getirmek Üzere Yolun 16 Kilometrelik Kısmında Genişletme Ve İyileştirme Çalışmalarını Başlattı. Tarım Ve Hayvancılıkla Geçimini Sağlayan Güneybahşiş, Akine, Çaltıbükü, Kılıç, Sugözü, Boğuntu Ve Çukurabanoz Mahallelerinin Kullandığı Grup Yolunun Tamamlanması İle Vatandaşlar, Hayvansal Ve Tarımsal Ürünlerini Piyasaya Sunmak İçin Artık Daha Güvenli Bir Yola Kavuşacak. Çalışmaların Süratle Sürdürüldüğü Yolun 1 Ay İçerisinde Asfalta Hazır Hale Getirilmesi Hedefleniyor. Anamur İlçesi’nin Diğer Mahallelerinde De Yol İyileştirme Ve Asfalt Çalışmaları Devam Ediyor.

“Bu Yol Ürünlerin Piyasaya Sürülmesi İçin Çok Büyük Önem Taşıyor”

Büyükşehir Belediyesi’ne Bağlı Anamur Şube Müdürlüğü’nde Mühendis Olarak Görev Yapan Muzaffer Akbacı, Grup Yolu Çalışmasının Yapıldığı 16 Kilometrelik Yol Genişletme Ve Asfaltlama Çalışmalarının 2021 Yılı Çalışma Programlarında Bulunduğunu, Yol Genişliğinin Yaklaşık 7 Metre Ve Çift Şeritli Olacağını Söyledi. Yolun En Kısa Sürede Bitirileceğiniifade Eden Akbacı, Şunları Söyledi:
 

“Mahallelerin Tüm Üretimi İçin İster Hayvancılık, İster Tarımsal Alanda Olsun Bu Yoldan Bağlantı Kurulmaktadır. Bu Yol Vatandaşlarımızın Ürettiği Tarımsal Veya Hayvansal Ürünlerin Piyasaya Sürülmesi İçin Çok Büyük Bir Önem Taşıyor. Başka Da Bir Bağlantı Yolu Olmadığı İçin Her Halükarda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Yapmış Olduğu Bu Çalışma Vatandaşlar Açısından Büyük Önem Arz Etmektedir. Bu Yolun Şu Andaki Mevcut Genişliği Yaklaşıp 4 Metre Civarında. Şimdiki Trafik Güvenliği Ve Diğer Yönlerden 7 Metre Yani Çift Şeritli Biri Geliş, Biri Gidiş Olacak Şekilde Planlanıyor. Bu Yolun Zorlu Arazi Şartları Biliniyor. Toroslar’ın Doğal Hali, Aşırı Virajlar Vardı. Bu Virajlardan Dolayı Kör Nokta Ve Kaza Riski Çoktu. Vatandaşlar Ulaşımlarını Sağlarken Kazalar Olabiliyordu. Özellikle Bu Yolda, Alaköprü Barajı’nın Yapımından Sonra 7 Kilometrelik Kısımda Ciddi Problem Oluşmuştu. Bu Yılki Programda Bu 16 Kilometrelik Yolumuz Da Bulunuyor. Onarımın Ardından Vatandaşlarımız Anamur’a Daha Rahat Bir Yolculuk Yapacak.”

2021 Çalışma Programında Anamur Yepyeni Yollara Kavuşacak

Yol Yapım Bakım Ve Onarım Ekiplerinin Grup Yollarında Yürüttüğü Çalışmaların Yanı Sıra İlçedeki Diğer Mahallelerin Yollarında Da Kapsamlı Bakım Ve Yenileme Çalışmaları Devam Ediyor. Dsi Kanallarının Kenarında İyileştirme Yapan Ekipler, Kaldırım Çalışmaları Da Yürütüyor. Meski Ekipleri De Altyapı Çalışmalarını Titizlikle Gerçekleştiriyor.

“Anamur İçin Daha Sağlıklı Yollar Olacak”

Anamur’da Evciler Ve Akcami Mahalleleri Arasındaki Yolun Büyükşehir Ekipleri Tarafından Tamamlandığını Söyleyen Akbacı, “Yine Evciler’de Yayla Yoluna Bir Bağlantımız Var. Anamur’da Ayrıca Yol Olarak Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, 19 Mayıs Caddesi Ve Benzeri Caddelerde Sıcak Asfalt Dediğimiz, Bsk Dediğimiz Program Çalışmalarımız Da Var.5 Kilometreye Yakın Yine Şehir İçinde Yollarımız Var. Anamur’un D-400’ün Güneyinde Deniz Tarafında Olan Ana Arterlerin Tamamı 2021 Yılı Sıcak Asfalt Programında Bulunuyor. Sadece Sıcak Asfalt Değil, Kaldırım Çalışmaları, Dsi Kanallarının Kenarında İyileştirmeler Var.Anamur İçin Daha Sağlıklı Yollar Olacak. Özellikle Turizm Bölgesindeki Yollar, Çok Daha Güzel, Çok Daha İyi Olacak”Diye Konuştu.

“Ömrümüzde Görmeyeceğimiz Bir Yol Yapıldı”

Güneybahşiş Mahallesi Sakinlerinden Kemal Kaya, Bozuk Yolun Arabalarına Hasar Verdiğini Ve Kendilerine Masraf Çıkardığını Belirtirken, “Allah’a Çok Şükür Vahap Başkan Sayesinde Yolumuz Yapıldı. Buradan 4 Kez Geçtikten Sonra Arabamızın Ön Düzenini Yaptırırdık. Toz Topraktan Geçemiyorduk. Buzdolabının İçine Dahi Toz Girerdi. O Kadar Kötü Yolumuz Vardı. Vahap Başkanımız’a Teşekkür Ederiz, Yolumuzu Yaptı Dört Dörtlük. Ömrümüzde Görmeyeceğimiz Bir Yol Yapıldı, Çok Güzel Oldu. Daha Çalışmalar Devam Ediyor, Arkadaşlar Devam Ediyor” Dedi.

“Balkonumuzda Kahvaltı Yapabiliyoruz, Penceremizi Açabiliyoruz”

Asfaltsız Yoldan Kaynaklanan Toz Nedeniyle Ürünlerinin Zarar Gördüğünü Ve Balkonlarında Dahi Oturamadıklarını Söyleyen Güneybahşiş Mahallesi Sakinlerinden Fadime Kaya, “Öncesinde Yollarımız Çok Tozluydu. Çilek Ekiyorduk, Tozdan Topraktan Ürünlerimizin Kalitesi Düşüyordu, Ekemez Hale Gelmiştik. Limon Bahçemiz Tozdan Topraktan Mahvoldu. Vahap Başkanımız Buraya Bir Asfalt Yaptı, Çok Şükür Tozdan Kurtulduk. Balkonumuzda Kahvaltı Yapabiliyoruz, Penceremizi Açabiliyoruz. Yapılan Hizmetin Karşılığında Söyleyecek Söz Bulamıyorum. Allah Razı Olsun Diyorum” İfadelerini Kullandı.

“Çileklerimiz Toz Oluyordu, Tozdan Kurtulduk, Memnunuz”

Mahalle Sakinlerinden Adnan Maden De“Öncesinde Bu Yollardan Biz Çok Rahatsızdık. Gidiş-Geliş Yollarımız Çok Bozuktu. Yollarımız Yapıldı. Yaptırana Da Yapana Da Çok Teşekkür Ediyoruz. Çileklerimiz Toz Oluyordu, Tozdan Kurtulduk, Memnunuz.  Vahap Bey’e Çok Teşekkür Ediyoruz, Allah Razı Olsun”Diye Konuştu.