GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-10-2020 20:12   Güncelleme : 27-10-2020 20:33

Anamurda Bir Günde 3 Yangın Ucarı Yangınında Son Durum

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde bugün meydana gelen üç yangından birisi tamamen, birisi kısmen  kontrol altına alınırken, Antalya Mersin Karayolu Anamur Ucarı mevkiinde saat 11:30’da meydana gelen yangın halen devam ediyor. Antalya Mersin Karayolu yangın nedeni ile ulaşıma kapatıldı. 170 hane’nin bulunduğu Ucarı Mahallesinde 60 ev tahliye edilirken, vatandaşlar kurtarabildikleri eşyaları ve hayvanları ile birlikte evlerini terk etmek zorunda kaldılar. Yangın sürüyor...

Anamurda Bir Günde 3 Yangın Ucarı Yangınında Son Durum

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde bugün meydana gelen üç yangından birisi tamamen, birisi kısmen  kontrol altına alınırken, Antalya Mersin Karayolu Anamur Ucarı mevkiinde saat 11:30’da meydana gelen yangın halen devam ediyor. Antalya Mersin Karayolu yangın nedeni ile ulaşıma kapatıldı. 170 hane’nin bulunduğu Ucarı Mahallesinde 60 ev tahliye edilirken, vatandaşlar kurtarabildikleri eşyaları ve hayvanları ile birlikte evlerini terk etmek zorunda kaldılar.
Muz seraları, zeytin ve badem bahçelerinin yanında avokadolarında yetiştirme alanı haline gelen Ucarı mahallesinde çok sayıda kümes hayvanlarının yandığı ancak diğer hayvanların durumunun ise genel tespitten sonra belli olacağı öğrenildi. Yangının bir anda büyüdüğünü ifade eden mahalle sakinleri, “Malımızı ve kurtarabildiğimiz eşyalarımızı alarak kaçtık. Ancak mahalleye ve ormana yazık oldu.” diyerek üzüntülerini dile getirdiler.
Saat 15:00 sularında yangın bölgesine gelen Mersin Valisi Ali İhsan Su, yangın bölgesindeki yerleşim yerlerinde genel olarak bakıldığında ciddi bir durumun gözükmediğini söyledi. Havadan helikopterle incelemelerde bulunan Su; “Bugün sabah saat 09:00 sularında Karaağa denilen mevkide bir yangın meydana geldi.
Ekiplerimiz hemen oraya geçtiler. Orada yaklaşık 10 hektarlık bir alan vuku buldu ama şu anda kontrol altına alındı. Daha sonra saat 11:00 civarında Bu bölgede (Ucarı) bir yangın ihbarı geldi. Hemen arkadaşlarımızı bu sefer bu yöne doğru yönlendirdik. Burada çalışmalar devam ediyor. Şu anda 3 helikopterle, 100’e yakın arazöz ve itfaiye aracıyla, çalışmalar devam ediyor. Tabi burada geniş bir alanı yangın etkisi altına almış durumda. O yüzden, biraz daha zor. Tabi çıktığı saatlerde yangında vardı. Tabi kuru otlar çok fazla. O yüzden de çok hızlı bir şekilde yayıldı. Ama arkadaşlarımız şu anda hem helikopterle, hem arazözle hem de ekiplerimiz sahada çalışmalarını cansiperane sürdürüyorlar.” Dedi.
Buranın yerleşim alanı olması nedeni ile her hangi bir tahliye, ve yaralı olup olmadığı sorusuna Vali Su; “ Her hangi bir can kaybı ve yaralı yok. Yaklaşık 50-60 civarında konutu tahliye ettik. Evlerle ilgili  her hangi bir hasarlı yer varsa da tesbitini yapacağız.” Dedi. Yangın nedeni ile Antalya Mersin Karayolu trafiğe kapatıldı. Trafik yangının durumuna ve seyrine göre açılacağı öğrenildi.