GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-03-2021 20:59   Güncelleme : 31-03-2021 10:23

Anamur ve Bozyazı da ‘Yaya Önceliği Kırmızı  Çizgimizdir’ Uygulaması

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur ve Bozyazı İlçelerinde de ‘Yaya Önceliği Kırmızı  Çizgimizdir’ uygulaması böyle gerçekleştirildi.   Trafikte yaya güvenliğine ve önceliğine dikkat çekmek amacıyla ülke genelinde eş zamanlı başlatılan “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” etkinliği  Anamur ve Bozyazıda da Her iki kaymakamın öncülüğünde protokolün katılımı ile gerçekleştirildi.

Anamur ve Bozyazı da ‘Yaya Önceliği Kırmızı  Çizgimizdir’ Uygulaması

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur ve Bozyazı İlçelerinde de ‘Yaya Önceliği Kırmızı  Çizgimizdir’ uygulaması böyle gerçekleştirildi.   Trafikte yaya güvenliğine ve önceliğine dikkat çekmek amacıyla ülke genelinde eş zamanlı başlatılan “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” etkinliği  Anamur ve Bozyazıda da Her iki kaymakamın öncülüğünde protokolün katılımı ile gerçekleştirildi.  Uygulama, Anamurda Anamur Ortaokulu önünde,  Bozyazıda da Bozyazı İlkğretim okulu ve Halkeğitim Merkezinin önünde yapıldı.

Sürücülerin yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yayalara ilk geçiş hakkını vermeye dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için yapılan etkinlikte yaya çizgileri katılımcılar tarafından kırmızıya boyandı.
Anamurda Kaymakam Aydın Memük ve Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, yaya geçidindeki kırmızı şeridi birlikte boyadılar. “Bugün de yaya önceliği kırmızı çizgimizdir” diyerek  Ülke genelinde çok önemli bir etkinliğe imza atıldığını ifade eden Anamur Kaymakamı Aydın Memük,  “Bugün Türkiye genelinde olduğu gibi Anamurda da yayalara öncelik tanımak için kırmızı çizgi çiziyoruz, bir farkındalık yaratmak istiyoruz,  amacımız, sürücülerin yayalara  öncelik vermesi ve yayalara dikkat etmesi ve mümkün olduğunca yayalara çarpma şeklinde olan kazaların önlenmesi  ve sürücülerimizin yavaşlamasını sağlamayı hedefliyoruz.” Dedi.

 İnsana öncelik verilmeyen hiçbir faaliyetin yanında olmadıklarını kaydeden Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ta; “ Burada da yayaların önemli olduğunu düşünüyoruz, yayalarımızın her birini kendimiz gibi biliyoruz. Tüm sürücülerimize buradan  diyoruz ki, yayalarımıza dikkat edelim, ayağımız gazda değil, frende olsun diyoruz.” Dedi. Protokol ve öğrenciler daha sonra, öğrencilerle birlikte karşıdan karşıya geçtiler. 
Yaya Ölümlerini Sıfıra İndireceğiz
Yayaların  can olduğunu ve tekrar yerine gelemeyeceğini kaydeden  Bozyazı Kaymakamı Alp Eren Yılmaz da aldı eline fırçayı, yaya şeridinin birisini kırmızıya boyayarak  ‘yaya önceliği kırmızı çizgimizdir.” Dedi.  Yaya ölümlerini sıfıra indirmeyi hedeflediklerini kaydeden Yılmaz; “ Bu uygulamalar sonucunda, sürücülerimiz yayalarımıza karşı daha saygılı olur. Yaya ölümlerini sıfıra indiririz inşallah.” Diyerek hem uygulamaya birebir katıldı, hem de dilek ve temennisini  dile getirdi.
Trafikte yaya önceliğine önem vermeleri konusunda sürücülere çağrıda bulunan Kaymakam Alp Eren Yılmaz, ilçe protokolü, öğrenciler ve velilerle birlikte yaya şeridini kullanarak karşıdan karşıya geçtiler.  Veliler ve öğrenciler, uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.