YAŞAM
Giriş Tarihi : 24-05-2019 15:49   Güncelleme : 25-05-2019 12:08

Anamur ve Bozyazı Bin Metre Sera Gazı Etkisinde

Anamur ve Bozyazı’nın üzerinde oluşan yaklaşık bin metre nem ve sera gazı bu kadar net görüntülenememişti. Gazetemizin imtiyaz sahibi Mithat Ünal’ın Bozyazı’nın yaklaşık 30 kilometre yukarısından çektiği bu fotoğraf üzerimizdeki halk dili ile baskın havayı gözler önüne serdi. Özellikle yerin ısınmasına neden olan kızılötesi ışınları emen sera gazlarının bulunduğu ortamı olması gerekenden daha sıcak bir iklime dönüştürdüğü kaydediliyor.

Anamur ve Bozyazı Bin Metre Sera Gazı  Etkisinde

Anamur ve Bozyazı’nın üzerinde oluşan yaklaşık bin metre nem ve sera gazı bu kadar net görüntülenememişti. Gazetemizin imtiyaz sahibi Mithat Ünal’ın Bozyazı’nın yaklaşık 30 kilometre yukarısından çektiği bu fotoğraf üzerimizdeki halk dili ile baskın havayı gözler önüne serdi.  Özellikle yerin ısınmasına neden olan kızılötesi ışınları emen sera gazlarının bulunduğu ortamı olması gerekenden daha sıcak bir iklime dönüştürdüğü kaydediliyor. Uzmanlardan yapılan açıklamalara göre, Karbon dioksit (CO2), Metan (CH4), Nitröz Oksit (NO2), Hidroflorür karbonlar (HFCs) gibi atmosferde kızıl ötesi ışınları tutarak atmosferin ısınmasına neden olan gazlara ya da bileşiklere sera gazı denir.
Sera gazları Dünya’nın yaklaşık 32°C daha sıcak olmasına neden olur. Bu gazların Dünya’nın ısınmasına olan katkıları, atmosferdeki miktarlarına ve kızılötesi ışığı soğurmadaki etkinliklerine göre değişir. Atmosferdeki en etkin sera gazı sudur. Ayrıca karbondioksit (CO2), metan (CH4) ve ozon (O3) gazları da sera etkisine önemli katkıda bulunur. Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan küresel ısınmanın en önemli nedeninin bir sera gazı olan karbondioksitin atmosferdeki miktarında yaşanan artış olduğu düşünülüyor.
 Sera Etkisi Nedir?
Atmosferdeki gazlar yeryüzünden uzaya yayılan uzun dalga boylu ışığı önce soğurur (tutar), daha sonra tekrar yayar. Sera gazları Dünya’dan uzaya yayılan ısının (kızılötesi ışığın) bir kısmını geri yansıtarak Dünya’nın ısınmasına neden olur. Bu olaya sera etkisi denir. Sera gazı etkisiyle küresel ısınma ve iklim değişikliği meydana gelir.
 Grup kuramı ve kuantum mekaniği, aynı tür iki atomun bağ yapmasıyla oluşan moleküllerin kızılötesi ışığı doğrudan soğuramayacağını söyler. Dolayısıyla atmosferde bol miktarda bulunan O2 ve N2 gazları sera etkisine katkıda bulunmaz. Ancak ikiden fazla atom içeren moleküller ve farklı tür atomların bağ yapmasıyla oluşan iki atomlu moleküller sera etkisine katkıda bulunur.
Sera Gazları; Karbon monoksit(CO), Karbon dioksit (CO2), Su(H2O), Metan (CH4), Azot Monoksit (NO),Nitröz Oksit (N2O), Hidroflorür karbonlar (HFCs), Perfloro karbonlar (PFCs), Sülfürhekza florid (SF6),ozon (O3) gibi gazlardır.
 Sera Gazı Emisyonu Nedir?
Karbon dioksit (CO2), Metan (CH4), Nitröz Oksit (N2O), Hidroflorür karbonlar (HFCs) gibi sera gazlarının atmosfere verilen miktarına sera gazı emisyonu denir.