SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-10-2020 15:17

Anamur Öykü İçin Harekete Geçti

Mithat Ünal-Kas Hastalığı SMA’ya yakalanan ve en fazla bir ay ömrü kalan 23 aylık Öykü Elmalıca’nın  tedavisi için gerekli olan 2 milyon 300 bin dolar veya 2 milyon 100 bin Euro’nun tamamlanması için Anamur esnafı harekete geçti.

Anamur Öykü İçin Harekete Geçti

Mithat Ünal-Kas Hastalığı SMA’ya yakalanan ve en fazla bir ay ömrü kalan 23 aylık Öykü Elmalıca’nın  tedavisi için gerekli olan 2 milyon 300 bin dolar veya 2 milyon 100 bin Euro’nun tamamlanması için Anamur esnafı harekete geçti. Öykü için başlatılan destek akımına, Anamur kısa zamanda karşılık verdi. Sosyal medya üzerinden kısa sürede yayılan akıma Anamurdaki kuaförler, kuruyemişçilerin yanında birçok esnaf harekete geçti.  
Öykü’nün babası Hasan Elmalıca, tüm SMA hastalarının bir an önce sağlığına kavuşmasını diledi ve Öykü’nün sağlığına kavuşması için harekete geçen herkese teşekkür etti. Öte yandan Sağlık Bakanlığı, SMA hastalığı için kullanmılan ilacın Türkiye’ye getirilmemesinin arkasındaki nedenin ekonomik değil, ilaç firmasının ilaçla ilgili yeterli veriyi bakanlığa vermemesinden kaynaklandığı açıklamasını yaptı.  Bakanlık,  firmanın, bu ilacın olumlu etkilerinin yanında, olumsuz etkilerinin de bakanlığa vermesi ve şu konuda şeffaf davranması gerektiğinin altı çizildi.