EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-11-2020 10:49   Güncelleme : 05-11-2020 16:17

Anamur Muzu Anonim Oldu Sıra Alata Azmanın da

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde muz üzerine 15 çeşit araştırma yürüten Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak, halk arasında Anamur Muzu olarak bilinen Bodur Cavendish cinsi muzların artık  halka mal olduğunu(anonim)  şimdi sıraya Alata Azmanının geldiğini söyledi.  Anamur Muzunun daha önce Gürlevik Tarımın sahibi Mustafa Yılmaz tarafından coğrafi işaretinin alındığını kaydeden Kozak, coğrafi işaretin üzerinden on yıldan fazla bir zamsan geçtiği için Anamur muzu isminin anonim olduğunu söyledi.

Anamur Muzu Anonim Oldu Sıra Alata Azmanın da

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde muz üzerine 15 çeşit araştırma yürüten Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak, halk arasında Anamur Muzu olarak bilinen Bodur Cavendish cinsi muzların artık  halka mal olduğunu(anonim)  şimdi sıraya Alata Azmanının geldiğini söyledi.  Anamur Muzunun daha önce Gürlevik Tarımın sahibi Mustafa Yılmaz tarafından coğrafi işaretinin alındığını kaydeden Kozak, coğrafi işaretin üzerinden on yıldan fazla bir zamsan geçtiği için Anamur muzu isminin anonim olduğunu söyledi.  Coğrafi işaretin bir bölgede yetişen ürünün başka bölgelerde yetişmediği anlamına geldiğinin altını çizen Kozak,  “Muz şimdi Alanya da Manavgat da, Hatay da yetişiyor. Ancak Anamur Muzu diye tabir edilen Bodur Cavendishin coğrafi işaretlemesi Anamur.  Yani halk arasında bilinen Anamur muzu.” dedi. 
Muz Çeşitleri Arasında Neden Lezzet Farkı Var?
Bölgede 15 muz çeşidi üzerinde araştırmalarını sürdüren Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak,  Muz çeşitleri arasında neden lezzet farkı var sorusunu meyvedeki potasyum miktarına bağlı olarak değişiklik göstereceği yönünde cevap verdi. Anamurda olgun bir muzda ortalama potasyum oranının yüzde 3,5 olduğuna dikkat çeken Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak, “Muzdaki  lezzet farkını üç neden etkiler. Bunlardan birincisi beslenme, ikincisi çeşit, üçüncüsü ise olgunlaştırma süresi ve sıcaklık” dedi. Muzun lezzetindeki değişikliğin toprak yapısına da bağlı olduğunu kaydeden Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak, Anamurdaki toprak yapısının muza lezzet kazandırmak için en ideal bölge olduğunu söyledi. Muzun gerçek lezzetine babuğunda beneklenmelerin başladığı zaman ulaştığına dikkat çeken Kozak, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Alata Bahçe kültürleri Araştırma Enstitüsü’nün Alata Azmanı çeşidini tescil ettirdiğini sözlerine ekledi.