GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-02-2021 08:23   Güncelleme : 26-02-2021 08:23

Anamur Müftülüğü’nden İdlib’e Yardım Kampanyalı Destek

Mithat Ünal-İç karışıklıklar nedeni ile yoğun bir göç alan İdlib’e yardım kampanyasına Anamur İlçe Müftülüğü de yürüttüğü bir yardım kampanyası ile katıldı.

Anamur Müftülüğü’nden İdlib’e Yardım Kampanyalı Destek

Mithat Ünal-İç karışıklıklar nedeni ile yoğun bir göç alan İdlib’e yardım kampanyasına Anamur İlçe Müftülüğü de yürüttüğü bir yardım kampanyası ile katıldı. Karışıklık öncesinde 1,5 milyon kişinin yaşadığı İdlib'te, iç karışıklık sonrasında nüfus 3,8 milyon kişiye çıkmıştı. Gerginliği Azaltma Bölgesinde mevcut bulunan kamplarda yaklaşık 1,2 Milyon kişi yaşadığı öğrenilen İdlib’te yaşam düzeyini biraz olsun arttırmak ve oradaki insanların ihtiyaçlarına bir nebze olsun katkı sağlamak amacı ile yürütülen kampanya kapsamında, Anamurdan da bir kamyon yardım gönderildi. Gıda, giyim, battaniye başta olmak üzere çok sayıda, ürünün toplandığı kampanya kamyonunun gönderilmesi için Otogar Camiinde tören düzenlendi. Törene, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Başkan Yardımcısı Ahmet Çetinde katıldı.  Kamyon dualarla İdlib’e gönderildi. 1 Aralık 2019’dan itibaren 2020 yılı Mart ayı başında ilan edilen ateşkese kadar yaklaşık 1 milyon kişi yerinden edilmiş olup meydana gelen nüfus hareketi en tepe noktaya ulaşmıştır. Göç edenlerin yüzde  82'si kadın ve çocuklardan oluşmaktadır.
 Bölgedeki hava koşulları yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Göç dalgası ile birlikte sınırımıza yakın bölgelere göç etmiş sığınmacılar başta can güvenliği, açlık, susuzluk, barınma ve salgın hastalık sorunları ile karşı karşıya bulunmaktadırlar.  Kampanyaya ilişkin Başbakanlık Genelgesi ve banka hesap numaraları aşağıdadır.